Share this...
Facebook
Twitter

Rus makamlarının Ukrayna’daki sivil nüfusun tehlikede olmadığına dair açıklamalarına rağmen işgalciler konutlara ve sivil altyapıya saldırmaktadır. Sonuç olarak siviller acı çekiyor ve kurbanlar arasında çocuklar var. Rusya’nın sorumlu olacağı, Ukrayna halkına karşı işlenen savaş suçlarıyla ilgili gerçekleri özetliyoruz.

26 Şubat sabahı Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Lyaşko, geniş çaplı Rus saldırısının sonucunda 198 Ukraynalıyı (3’ü çocuk) öldürdüğünü ve 1.115’i (33’ü çocuk) yaraladığını söylemiştir.

Foto[raf: AP için Emilio Morenatti

Kyiv’de çıkan çatışma sonucunda Koşıtsiya ve Lobanovskiy Caddelerinde iki yüksek apartmanda yangın çıkmıştır. Yaralıların çoğu ağır durumdadır. Kyiv’deki Obolon semtinde bir Rus tankı kasten sivil bir arabaya çarpmıştır. Durumu ağır olan sürücü yoğun bakıma kaldırılmıştır.

Rus ordusunun Kyiv yakınlarındaki Vorzel şehrine saldırısı sırasında enkaz, 50 çocuğun bulunduğu bir yetimhaneye düşmüştür. Çocuklar ve görevliler yaralanmamıştır.

Fotoğraf: AFP için Aris Messinis

Sumı Bölgesi’ndeki Ohtırka’da bir yerleşim alanı, bomba sığınakları ve bir anaokulu, “Uragan” (çok namlulu roketatar sistemi) ateşleri altında idi. Aralarında çocukların da olduğu ölü ve ağır yaralılar var.

Rus mermileri Kharkiv Kan Merkezi’ne ve eğitim kurumlarından birine düşmüştür. Sivil halk arasında kayıplar var.

Rus silahlı kuvvetleri, Mariupol’un yerleşim bölgelerinde “Smerç” sistemi ile bir dizi yaylım ateşi açmıştır. Ölü ve yaralı siviller var.

Fotoğraf: Reuters için Umit Bektas

Share this...
Facebook
Twitter

Fotoğraf: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

Fotoğraf: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

Donetsk bölgesindeki işgalcilerin bombardımanından Çasiv Yar ve Vuhledar şehirlerindeki hastanelerin yanı sıra Volnovaha’daki yerleşim alanları büyük zarar görmüştür.

Kharkiv yakınlarında esir alınmış bir Rus askerine göre Rus komutanlığı Ukrayna’da sivillerin vurulmasını emretmiştir.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı’na göre, 27 Şubat 2022 akşamı itibarıyla Rus işgalciler, 16’sı çocuk 352 sivili öldürülmüştür.

27 Şubat gecesi Rus işgalciler Kyiv yakınlarındaki Vasılkiv kasabasını bombaladı. Vurulan yerlerin arasında bir yetimhane de vardı.

Fotoğraf: Alex Lourie

Rus birlikleri, Kyiv yanındaki Buça şehri ve başkentin kuzeyindeki Troeşçına semtine ateş açmıştır. Apartmanların sakinleri tahliye edilmiştir. Aralarında yaralanan vardı.

Fotoğraf: Yevgen Maloletka

Share this...
Facebook
Twitter

Fotoğraf: Yevgen Maloletka

Share this...
Facebook
Twitter

Kyiv’de bir Rus sabotaj ve keşif birliği, üç çocuklu bir aileye ateş açmıştır. Anne baba ve kızı hayatını kaybetti. Dİğer iki çocuk yaralanmıştır.

Herson yakınlarında işgalciler yaralılarla birlikte ambulans ekibine ateş açmıştır. Ölü ve yaralı var.

Fotoğraf: Aris Messinis

Mariupol yakınında, Rus birleklerin açtıkları ateş sonucunda rum kökenli siviller yaralanmış, kimi hayatını kaybetmiştir. Kurbanlar arasında çocuklar da vardır.

İşgalciler, sivilleri yağmalamak ve soymakla meşgul. Rus ordusunun isteği üzerine kendi telefonunu vermeyi reddeden bir adam Berdyansk’ta vurularak öldürülmüştür.

Rusya Federasyonu birliklerinin bu tür eylemleri, uluslararası hukuk suçlarına ait olan ve Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin değerlendirmesine tabi olan bir savaş suçudur.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı,

Baş editörü:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Nataliya Ponedilok

Katerına Lehka

Fotoğraf editörü:

Yuriy Stefanyak

Çevirmen:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin