Share this...
Facebook
Twitter

Navzdory prohlášením ruských úřadů, že civilní obyvatelstvo Ukrajiny není v ohrožení, okupanti útočí na obytné budovy a civilní infrastrukturu. V důsledku toho trpí civilisté a mezi oběťmi jsou i děti. Shromažďujeme fakta o válečných zločinech proti ukrajinskému lidu, ze kterých se bude Rusko zodpovídat.

Podle stavu k ránu 26. února ukrajinský ministr ochrany zdraví Viktor Ljaško informoval, že rozsáhlý ruský útok si vyžádal životy 198 Ukrajinců, včetně tří dětí. Dalších 1115 lidí je zraněných, mezi nimi je 33 dětí.

Foto: Emilio Morenatti pro AP

V důsledku bojů v Kyjevě vypukl požár ve dvou výškových domech: v ulici Košycja a na třídě Lobanovského. Na místě jsou těžce zranění lidé. V kyjevské čtvrti Oboloň rozmačkal ruský obrněnec osobní auto. Řidič skončil v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče.

Během útoků ruských vojáků na město Vorzel nedaleko Kyjeva zasáhly střepiny dětský domov, kde se nacházelo 50 dětí. Ani děti, ani zaměstnanci na štěstí nebyli zranění.

Foto: Aris Messinis pro AFP

Pod palbou z raketometů Uragan se ocitla obytná čtvrť, kryty a mateřská školka ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti. Na místě jsou mrtví a těžce zranění, hlavně děti. Ruské střely zasáhly charkovské odběrové centrum pro dárce krve a jednu školu. Mezi oběťmi je civilní obyvatelstvo.

Ruské ozbrojené síly vypálily sérii salv ze systému Smerč na obytné oblasti města Mariupol. Mezi obětmi jsou mrtví a zranění civilisté.

Foto: Umit Bektas pro Reuters

Share this...
Facebook
Twitter

Foto: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

Foto: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

V Doněcké oblasti byly ostřelovány nemocnice ve městech Chasiv Jar a Vuhledar, a také obydlené ulice ve Volnovasu.

Podle výpovědi ruského vojáka, který padl do zajetí u Charkova, nařizuje ruské velení střelbu do civilistů na území Ukrajiny.

Žádný den ruské vojenské invaze na Ukrajinu se neobejde bez civilních obětí. Pokračujeme ve shromažďování údajů o ruských zločinech proti civilistům. Podle ministerstva zdravotnictví k večeru 27. února 2022 ruští okupanti zabili 352 civilistů, včetně 16 dětí.

V noci na 27. února ruští okupanti ostřelovali město Vasylkiv u Kyjeva. Stříleli zejména na dětský domov.

Foto: Alex Lourie

Ruské jednotky zasáhly obytné oblasti na předměstí Kyjeva Buča a Troěščyna (okres na severu hlavního města). Obyvatelé výškových budov byli evakuováni, jsou i zranění.

Foto: Євген Малолетка

Share this...
Facebook
Twitter

Foto: Євген Малолетка

Share this...
Facebook
Twitter

V Kyjevě zastřelili ruští záškodníci rodiče se třemi dětmi. Rodiče a dcera zemřeli. Další dvě děti byly zraněny.

Poblíž Chersonu okupanti stříleli na posádku sanitky se zraněnými lidmi. Jsou tam mrtví a zranění.

Foto: Aris Messinis

Při ostřelování ruskými jednotkami u Mariupolu byli zabiti a zraněni civilisté řeckého původu. Mezi oběťmi je i dítě.

Okupanti se nebojí ani rabováním a okrádáním civilistů. V Berdjansku byl zastřelen muž, který na žádost ruského vojáka odmítl dát svůj vlastní telefon.

Takové jednání vojsk Ruské federace je válečným zločinem, který patří do zločinů mezinárodního práva a je předmětem posouzení Mezinárodním trestním soudem v Haagu.

Materiál je připraven

Autor projektu,

Šéf redaktor:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Natalija Ponedilok

Kateryna Lehka

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Sleduj Expedici