Gdzie mogę nauczyć się ukraińskiego?

Share this...
Facebook
Twitter

Celem wojny Rosji w Ukrainie jest wymazanie z powierzchni ziemi wszystkiego, co ukraińskie. Wiemy o tym na pewno z rosyjskich mediów, wypowiedzi rosyjskich urzędników rządowych i działań rosyjskich okupantów w Ukrainie. Na ich nieszczęście niesprowokowana inwazja miała odwrotny skutek – zasadniczo zwiększyła zainteresowanie społeczności międzynarodowej Ukrainą, jej kulturą i językiem.

Na Duolingo liczba uczniów chcących uczyć się ukraińskiego wzrosła o 577% w kwietniu 2022 roku, ale to nie jedyne miejsce, w którym obcokrajowcy mogą uczyć się języka. Przygotowaliśmy obszerną listę różnych zasobów internetowych do nauki języka ukraińskiego.

Gdzie mogę nauczyć się ukraińskiego?

Lista zasobów internetowych dla obcokrajowców chcących nauczyć się języka ukraińskiego.

Duolingo

Szybka, darmowa i doskonała dla początkujących aplikacja. Zapewnia ona 5-minutowe lekcje, które pomogą Ci szybko nauczyć się alfabetu i podstawowych zwrotów konwersacyjnych w języku ukraińskim. Aby pomóc zagranicznym pracownikom i wolontariuszom pomagającym ukraińskim uchodźcom, Duolingo udostępniło nawet bazę danych zawierającą kluczowe ukraińskie zwroty i sposoby ich wymawiania.

Preply

To nie tylko świetna platforma łącząca lektorów i uczących się języków, ale także startup założony przez Ukraińców. Na Preply możesz łatwo znaleźć korepetytora z języka ukraińskiego na dowolnym poziomie umiejętności i zaplanować lekcje online w dowolnym momencie. Jeśli lubisz uczyć się z korepetytorem i chcesz skupić się w szczególności na umiejętnościach mówienia, ta platforma jest dla ciebie.

Ukrainian Elementary

Ta książka skierowana jest do obcokrajowców uczących się języka ukraińskiego na poziomie podstawowym. Oprócz materiałów skoncentrowanych na komunikacji zawiera również różne zadania praktyczne, łatwe w użyciu tabele gramatyczne, słownik ukraińsko-angielsko-arabski i karty pracy.

Petro The Ukrainian on TikTok

W połowie Anglik, w połowie Ukrainiec, Petro dorastał ze społecznością ukraińską w Anglii. Teraz używa TikToka, aby „szerzyć słowo” i uczyć obcokrajowców podstawowych ukraińskich słów i zwrotów. Jego konto jest również pełne zabawnych filmów o kulturze i historii Ukrainy.

Inna Samoilova’s YouTube channel Speak Ukrainian

Kanał Inny jest pełen informacyjnych lekcji ukraińskiego. Oprócz nauczania języka, Inna dokłada wszelkich starań, aby zanurzyć swoich uczniów w kulturę ukraińską dzięki filmom, które uczą jak gotować popularne ukraińskie potrawy i wyjaśniają znaczenie ukraińskich piosenek. Na jej koncie na Instagramie @speak_ukrainian_language znajdziecie również filmy do szybkiej nauki.

Jeśli chcesz poczuć się jak w klasie, kanał Iryny jest dla ciebie.Zawiera lekcje dla początkujących, które wyjaśniają alfabet ukraiński i tłumaczą podstawowe zasady gramatyki, a także filmy dla tych, którzy już znają podstawy i chcą opanować język ukraiński na bardziej zaawansowanym poziomie.

Ukrainian Lessons Podcast by Anna Ohoiko

Pierwszy sezon podcastu Anny zawiera krótkie 15-minutowe lekcje obejmujące najpopularniejsze tematy konwersacyjne. Z łatwością nauczysz się witać się ludzi, życzyć im wesołych świąt, uzyskiwać wskazówki dojazdu po ukraińsku i nie tylko. Drugi sezon zagłębia się w gramatykę ukraińską. W trzecim i czwartym sezonie podcastu Anna uczy zaawansowanego ukraińskiego i współczesnego slangu, a także omawia kulturę ukraińską, wybitnych Ukraińców i współczesną Ukrainę. Wreszcie, jej piąty sezon obejmuje rozmowy z Ukraińcami mieszkającymi za granicą oraz więcej wskazówek dotyczących nauki języka.

Jeśli uczysz się ukraińskiego już od jakiegoś czasu i masz inne zasoby lub wskazówki do nauki, podziel się nimi w komentarzach.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autor:

Julia Tymoszenko

Redaktorka:

Claire Little

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżer treści:

Olha Szełenko

Tłumacz:

Oleksii Martson

Redaktorka tłumaczenia:

Anastasia Solovey

Małanka Junko

Śledź ekspedycję