Rusya Propaganda Broşürleri Nazilerin Dağıttığı Broşürlere Benziyor Olabilir mi?

Share this...
Facebook
Twitter

Dünya hızla dijitalleşiyor, ancak basılı propaganda broşürleri sadece geçmişe ait kalmıyor. Dünya savaşları tarihi, yapılması ve dağıtılması bunun en kolay propaganda araçlarından biri olduğunu kanıtlıyor. Alman II. Dünya Savaşı kampanya broşürlerinden örnekler hazırladık ve benzerliklerini göstermek için bunları çağdaş Rus broşürleri ile karşılaştırdık.

Bir zamanlar matbaanın icadı, matbaa ürünlerinin sadece kitap yayıncılığı ve eğitim tarihinin gidişatını değiştirmekle kalmamış, aynı zamanda dini çatışmaları ve siyasi nüfuzu kışkırtmak için bir araç haline getirmiştir. Bunlar kampanya broşürleri veya propaganda broşürleridir.

Broşürler, propaganda ve karşı propaganda için kullanılan popüler bir araçtı. Politikacılar, broşürlerdeki kısa mesajlarla kendi imajlarını oluşturdular ve kamuoyunu manipüle ettiler. İki dünya savaşında ise propaganda broşürleri, gerçek silahlı çatışmaların kaderini etkileyen bir bilgi silahı haline geldi. İlginç bir şekilde, Ağustos 1918’e kadar Alman hükümeti, kullanımlarının savaş kurallarına uymadığına inanarak propaganda broşürlerinin yayınlanmasını resmen yasakladı. Bununla birlikte, rakiplerinin propagandasının etkisinin gücünü gören İtilaf ülkeleri, İngiliz modelini izleyen Almanlar, Joseph Goebbels başkanlığındaki Üçüncü Reich Propaganda ve Halk Eğitim Bakanlığı’nı kurdu.

Propaganda broşürleri düşmanı demoralize etti veya yanıltıcı bilgi verdi, sivilleri kendi yönetimlerine karşı ayaklanmaya teşvik etti veya onlara düşman bir ülkede daha iyi bir yaşam vaat etti. Örneğin, İkinci Dünya Savaşı propaganda uzmanı Rudolf Sultzmann, Die Propaganda als Waffe im Kriege (Savaşta Bir Silah Olarak Propaganda) adlı kitabında Almanların kendi ve düşman ölmüş askerlerini domuz yemine dönüştürdükleri uydurulmuş bir hikayenin I. Dünya Savaşı sırasında müttefik ülkelerin en etkili olmak ile birlikte en korkutucu bilgi kampanyası olduğunu yazıyor. Bu, dünya çapında bir öfke dalgasına neden oldu ve Çin’in İtilaf tarafında savaşa katılmasını sağladı.

Siyasi ve basılı teknolojiler o zamandan beri önemli ölçüde gelişti, ancak propaganda broşürleri hala herhangi bir savaşta bilgi çatışmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Rusya, onları hem tam ölçekli işgalden önce hem de işgal sırasında Ukrayna’da kullandı. Mart 2022’nin başından itibaren, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerleri ve sivilleri tarafından Çernihiv, Herson, Mariupol, Melitopol, Svitlodarsk, vb. dahil olmak üzere Ukrayna’nın çeşitli şehirlerinde Rus “mesajlarının” örnekleri bulundu. 2014’ten beri işgal altındaki Kırım’da ve Ukrayna’nın Doğusunda broşürler nüfusu “zombiye dönüştürmenin” popüler bir aracı haline geldi.

Rus propagandasının modern örnekleri, Hitler Almanyası döneminden kalma benzer bir bilgi ürününün “cosplay”ine benziyor ve bu da Amerikan propagandasını model alıyor. Rus makamları ve kolluk kuvvetleri, Nazi broşürlerini kısmen veya tamamen kopyalayarak Ukraynalılara ulaştırmaya çalışıyor.

Rus propagandacıları, broşürleri için yeni mesajlar ararken çok zorlanmıyorlar ve Rus ordusu yeni yayılma yolları icat etmiyor. Hem Birinci hem de İkinci Dünya Savaşlarından bu yana ve savaş sonrası silahlı çatışmalarda Rusya, propagandayı büyük ölçüde uçaklardan dağıttı. Ayrıca geçici olarak işgal edilen bölgelerde binaların sütunlarına ve duvarlarına yapıştırdılar. Rus propagandacılar ayrıca e-postalar ve broşürler yoluyla bilgi saldırılarına başvurarak, sahte bilgileri yaymaya veya alıcılardan kişisel bilgiler toplamaya çalışıyor.

Bununla birlikte, ikiyüzlülük ve utanmazlık açısından, Rus ordusu herkesin önüne geçti: 10 Mayıs 2022’de, sözde DNR (Donetsk Halk Cumhuriyeti) topçuları, Donetsk bölgesindeki Svitlodarsk ve Luhansk sakinlerinin 9 Mayıs Zafer Bayramını nasıl “kutlandığını” gösteren bir video yayınladı. Yerel sakinlerin evini vuran bir top mermisi ile ‘kutlama’ broşürlerini gönderdiler. Böylece, Rus “kurtarıcıları” sivillerin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin girmesine izin vermemeleri için Rus askerlerini beklemeye çağrıda bulundu ve Ukrayna ordusunun nasıl teslim olacağına dair talimatlar ekledi. Neyse ki bu “kutlamalar”dan sadece evin çatısı zarar gördü.

Siviller için Propaganda Broşürleri

#suçludeğiliz #savaşmıyoruz #barışınyanındayız #barışgarantiediyoruz

Alman broşürü.

Melitopol’de bulunan çağdaş Rus broşürü.

Alman broşüründeki yazı:

Moskova sakinleri!

Almanya savaş istemiyordu.
Alman ordusu halkın düşmanı değildir.
Yalnızca komünist anarşiye ve Kremlin’de oturan suçlulara karşı savaşıyor.

Yahudi-komünist yöneticileriniz savaşa neden oldu. Kızıl pilotları savunmasız Helsingfors ve Bükreş olan Finlandiya ve Romanya başkentlerini bombalamaya zorladılar.

Hitler, silahlı kuvvetlerine Kızıl Bombacıların cüretkar saldırılarına derhal yanıt vermelerini emretti.

Artık Stalin ve müttefiklerinin canice politikaları yüzünden acı çekmek zorundasınız.

Dolandırıcılara karşı durun, size 24 yıldır zulmettiler.
Onları kovun!

ONLARI YOK EDERSENİZ, ALMAN PİLOTLARININ SALDIRILARI TEKRARLANMAYACAKTIR

Çağdaş Rus broşüründeki yazı:

SAYIN MELİTOPOL SAKİNLERİ!

Rusya, Ukrayna halkıyla savaşmıyor!
Güç halkındır, Kyiv cuntasına ait değil!
Rusya size barış ve güvenliği garanti ediyor!
Ülkenin sivil nüfusu güvende!

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna topraklarındaki özel harekatı sırasında sizden aşağıdaki kurallara uymanızı rica ediyoruz:

Evlerinizi ve ikamet yerlerinizi gereksiz yere terk etmeyin.
Silahlı insanlardan ve askeri teçhizattan uzak durun.
Hareket halindeki askeri araçların önünden karşıya geçmeyin.
Rus ordusunun dikkatini çekmeden önce onlara silahsız olduğunuzu gösterin.
Silah taşımayın. Savaşta silahlı bir insanın tehdit olarak algılandığını unutmayın.
Çocukları gözetimsiz bırakmayın. Çocukların evden dışarı çıkmasına izin vermeyin.
Bazı bölgelerde elektrik, ilaç ve gıda tedarikinde kısa süreli kesintiler olabilir.

Yetkililerin silahları kontrolsüz bir şekilde halka dağıtma yönündeki cezai kararı sonucunda ellerine geçen silahlı yağmacı, soyguncu ve milliyetçi çetelerin vahşetini hep birlikte engellemeliyiz.

KYİV’İN PROPAGANDASINA VE DEZENFORMASYONUNA İNANMAYIN!

(Liste silik) gibi Telegram kanallarından güncel bilgileri okuyun.
Rusya 24 TV kanalında en son haberleri analog formatta izleyin.

Onlarca yıldır Rus propagandacıları, Sovyetler Birliği’ni ve şimdi Rusya’yı Batılı ülkelerle karşı karşıya getirerek ve halka (hem Rusya’yı hem de başlattıkları savaşlardan zarar gören ülkeleri) sürekli olarak “gerçek düşmanlarını” hatırlatarak “bizden/yabancı” bir söylem geliştiriyorlar. “Nazizmden kurtaran bir ülke” ve “barışın koruyucusu” olarak Rusya’nın üstünlük fikirleri, hâlâ “yumuşak etki” politikalarının anahtarıdır.

#herşeygüzelolacak #işara #dahagüzelhayatadına #bizimlehayatdahagüzel

Alman broşürü.

Mariupol’den Rusya Federasyonu topraklarına zorla götürülen sakinlere zorunlu olarak dağıtılan çağdaş Rus broşürü.

Alman broşüründeki yazı:

Kyiv sakinleri!
Almanya sizi çağırıyor!
Milyonlarca Alman askeri her cephede savaşıyor. İş yerleri boşaldı ve doldurulmaları gerekiyor.
Almanya’ya gitmek için gönüllü olun.
Tarımda çalışacaksınız ya da sanayide Bolşevizme karşı silah üreteceksiniz.
Almanya’da güvende olacaksınız!
Kyiv’de kalan aileleriniz yardım alacak.
Alman Ordusu Yahudi Bolşevizmine karşı savaşırken Almanya’da gönüllü olun!
Kyiv’liler! Almanya sizi bekliyor.
İşinizle yardım etmek istediğinizi kanıtlayın. İlçenizde Almanya’ya gönüllü bir yolculuk için kaydolun.
Almanya yoluna çıkın!
Kyiv şehrinin Komiseri
ROGAŞ

Rus broşüründeki yazı:

Rusya Federasyonu Uzak Doğu ve Kuzey Kutup Bölgesi Kalkınma Bakanlığı

Uzak Doğu ve Kuzey Kutup Bölgesi Gelişim Şirketi

Rusya’nın Uzak Doğusu sizi bekliyor!

Rusya Federasyonu’nun Uzak Doğu bölgelerini yaşam için seçen yurt dışından yurttaşların yeniden yerleştirilmesi Devlet programına katılanlar için özel koşullar

170.000 ruble
Her göçmen başına en fazla 10 aylık asgari geçim parası (yerleşme parası)

600.000 ruble
Her göçmen başına 6 metrekarelik Konut sertifikası

3 aya kadar
Rus vatandaşlığının hızlandırılmış edinimi

8,5.000 ruble
Geçim seviyesinin yarısı kadar gelirin yokluğunda yardım

Yılda %2’ye kadar
Uzak Doğu konut kredisi

1 hektar
Ücretsiz arazi
Uzak Doğu hektarı

Uzak Doğu’ya taşınma konusunda istişareler
Uzak Doğu ve Kuzey Kutup Bölgesi Gelişim Şirketi
tel. +7 925 196 06 06

Uzak Doğu’ya gidiyoruz
Telegram grubu
(QR kod)

Savaştan etkilenen insanları kendi topraklarına çekmek de Ruslara özgü değildir. Herhangi bir savaş sırasında, saldırgan ülke, geçici olarak işgal ettiği, istikrarsız veya zor mali durum nedeniyle son derece korunmasız hisseden bölgelerin nüfusunu işgalciler için çalışmaya teşvik eder.

Tarihte, savaşlar arası ve savaş sonrası dünya savaşlarında birkaç dalga işçi göçü vakası olmuştur. Zorluklardan ve sıklıkla zulümden kaçarak Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Kanada, Avustralya, Batı ve Doğu Avrupa’da çalışmaya gidilirdi. Almanlar, İkinci Dünya Savaşı sırasında insanları zorla çalıştırdılar. Bu tür sürgünlere Ostarbeiters (onunla birlikte – “Doğulu işçiler”) adı verildi.

Şimdi, ne yazık ki, Rusya’nın barışçıl Ukraynalıları ve savaş esirlerini zorla kendi topraklarına aldığı, onlara zorla çalıştırdığı veya “teklif ettiği” durumlar da var. Bu tür eylemler, savaş suçları ve insanlığa karşı suçların yanı sıra uluslararası insancıl hukuk ihlalleridir (Cenevre Sözleşmesinin 49. Maddesi ve Ek Protokolün 85. Maddesi). Ve burada da Ruslar ajitasyon yapmadan edemez.

Askerler için propaganda broşürleri

#esir #esirolmak #hayattakalmak

Alman broşürü.

Mariupol’de (Azovstal fabrikasına indirlen) çağdaş Rus broşürü.

Alman broşüründeki yazı:

Leningrad Cephesinin Savaşçıları!

Bir ay önce “Lenin şehrinin” kurtuluşu için madalya aldınız ve şimdi aynı Leningrad’ı kurtarmak için aniden tekrar ölüme mi götürülüyorsunuz?
Daha yeni bahar aylarında, 250.000 Rus askeri bu sözde kurtuluşun bedelini canları ve sağlıklarıyla ödedi ve yeni saldırınızın bu birkaç gününde şimdi kaç yoldaşınızın öldüğüne bakın!
Neyin uğruna ölüyorsunuz? Eşleriniz, çocuklarınız, anne babalarınız açlıktan ölmeye devam etsin diye mi? Yahudiler ve yandaşları, açlıktan ölmek üzere olan kollektif çiftçilerden son tahılı almaya devam etsinler diye mi?

Silahlarınızı bırakın! Bize katılın!

Komutanlarınızın çoğu zaten bize katıldı, çünkü kışkırtıcılarınızın Alman esaretinde Kızıl Ordu’nun acımasız muamelesi hakkında yalan söylenip söylenmediğini daha iyi biliyorlar.
Bize ne kadar çok gelirseniz, bu kahrolası savaş o kadar çabuk biter, nefret edilen Bolşevik sistem o kadar çabuk çöker ve tüm Rus halkı için yeni, neşeli bir hayat başlar.

Bu kart geçiş olarak geçerlidir.

Rus propaganda broşüründeki yazı:

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerin askerleri ve subayları!
Kyiv sizi aldattı ve ölüme terk etti.
Mariupol’daki 600’den fazla Deniz Piyadesi, Nazi tehditlerinden korkmadı, seçimini yaptı ve Rus birliklerine teslim oldu.
Güvendeler ve yakında ailelerini görecekler.
Hayatta kalmak için tek şansınız silahlarınızı bırakmaktır.
Daha fazla direnişle ölüme mahkumsunuz!

YARDIM GELMEYECEK!
ARKA YÖNERGEYİ TAKİP EDİN

TALİMAT

Şarjörü silahından ayırınız.
Namlusu aşağıya bakacak şekilde silahı sol omzunuza asın.
Ellerinizi bir parça beyaz bez ile başınızın üzerine kaldırın.
Birliklerimizin emirlerine uyarak yavaşça mevzilerine yaklaşın.

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri askerleri, direnişten gönüllü olarak vazgeçtiğinizi gösteren bu sembolleri bilirler.

Anlamsız kan dökülmesini istemiyoruz! Hayatınızı kurtarın!

#esirlik #ölüm #asker

Alman broşürü.

Mariupol’de çağdaş Rus broşürü.

Alman broşüründeki yazı:

ÖLÜM ELİNİ SİZE UZATIYOR
Aileni düşün!
Teslim ol!

Rus broşüründeki yazı:

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerin askerleri ve subayları!
Mariupol şehri tamamen çevrilidir.
Mariupol’den Odesa’ya kadar tüm sahil, Rus Silahlı Kuvvetleri birimleri tarafından kontrol ediliyor. Rusya Federasyonu ve DNR (Donetsk Halk Cumhuriyeti) birlikleri, Donetsk bölgesinin idari sınırlarına ulaştı.
YARDIM GELMEYECEK!
Daha fazla direnirseniz ölüme mahkumsunuz.
Hayatta kalmak için tek şansınız, Mariupol’u Novoazovsk yönünde insani bir koridordan terk etmek!
ARKADAKİ YÖNERGEYİ TAKİP EDİN

TALİMAT
Şarjörü silahından ayırınız.
Namlusu aşağıya bakacak şekilde silahı sol omzunuza asın.
Ellerinizi bir parça beyaz bez ile başınızın üzerine kaldırın.
Birliklerimizin emirlerine uyarak yavaşça mevzilerine yaklaşın.

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri askerleri, direnişten gönüllü olarak vazgeçtiğinizi gösteren bu sembolleri bilirler.

Saldırgan ülke, düşmanın birliklerini çevirerek, telekomünikasyonu yok ederek ve kişisel iletişimlerine el koyarak (ve dolayısıyla onun bilgiye erişimini kısıtlayarak) teslim olma çağrısı yapan bildiriler dağıtıyor. Böyle bir propagandanın mevcut tek bilgi kaynağı olduğu bir durumda işe yarayabilir. Böylece, II. Dünya Savaşı sırasında, teslim olan Alman askerlerinin, Sovyet ajitatörleri tarafından buna teşvik edildiği söylendi. Bununla birlikte, mevcut geniş çaplı savaş, bu tür provokasyon aracılığı ile Ukrayna ordusunu yenemeyeceklerini göstermiştir: komutanın emirlerini sonuna kadar yerine getiriyorlar ve (bağımsız olarak veya gönüllülerin desteğiyle) bilgi izolasyonunu kırmak için her fırsatı değerlendiriyorlar.

#kurtarıcı #dahagüzelhayat #savaşsonrasıhayat

Alman broşürü.

Melitopol’de çağdaş Rus broşürü.

Alman broşüründeki yazı:

VATANDAŞLAR!
Bolşevikler kovuldu!
Almanlar size geldi.

Sovyet rejiminin 24 yılı geçti ve bir daha asla geri dönmeyecek: 24 yıllık inanılmaz ve asla gerçekleştirilemeyecek vaatler, yıllarca hayal kırıklığı, artan parasızlık, sürekli gözetim, terör, yoksulluk ve gözyaşı!
Stalin ve müttefikleri başta olmak üzere uluslararası Yahudi-komünist suçlular tarafından korkunç bir miras bırakıldı!
Ekonomik hayat dondu, topraklar harap oldu, şehirler yıkıldı.
Almanlar size fatihler olarak değil, Bolşevik boyunduruğundan kurtarıcılar olarak geldiler.
Mümkün olan her yerde, Alman askeri teşkilatları, kendilerine inanan ve umut eden herkese yardım edecek.

VATANDAŞLAR, BAYLAR VE BAYANLAR!
Savaşın yaralarını iyileştirmeye yardım etmekten çekinmeyin. Yahudiler, komünistler ve NKVD olmadan, kolektifler olmadan, ağır emek olmadan ve Stakhanov sistemi olmadan, kollektif çiftlikler olmadan ve toprak ağaları olmadan yeni, daha iyi bir yaşam inşa etmek için çalışın.

Rus broşüründeki yazı:

RUSYA CUMHURBAŞKANI VLADİMİR PUTİN’İN UKRAYNA VATANDAŞLARINA ÇAĞRISI
2014 yılında Rusya, Kırım ve Sivastopol halkını sizin “Nazicikler” dediğiniz insanlardan korumak zorunda kaldı. Kırım ve Sivastopol halkı tarihi vatanlarıyla, Rusya ile birlikte olmayı tercih etti ve biz de destekledik. Tekrar ediyorum: başka türlü yapamazlardı.
Bugünkü olaylar, Ukrayna ve Ukrayna halkının çıkarlarına zarar verme arzusuyla yapılmıyor. Ukrayna’yı rehin alan ve ülkemize ve halkına karşı kullanmaya çalışanlardan Rusya’nın kendisini korumak amacı ile gerçekleşir.
Eylemlerimiz, karşılaştığımız tehditlere ve bugün olanlardan daha büyük bir felakete karşı kendimizi savunmaktir. Ne kadar zor olursa olsun, lütfen bunu anlayın ve bu trajik sayfayı mümkün olan en kısa sürede çevirmek ve birlikte ilerlemek için işbirliği çağrısında bulunun, kimsenin bizim işlerimize, ilişkilerimize müdahale etmesine izin vermeyin ve onları kendiniz kurun, öyle ki tüm sorunların üstesinden gelmek için gerekli koşulları yaratır ve devlet sınırlarının varlığına rağmen bizi bir bütün olarak içeriden güçlendirir. Buna inanıyorum: bu bizim geleceğimizdir.
Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin askerlerine başvurmak zorundayım.
SEVGİLİ ARKADAŞLAR! Bugünün neo-Nazileri Ukrayna’da iktidarı ele geçirsin diye ebeveynleriniz, büyükleriniz Nazilere karşı savaşmadı, ortak Anavatanımızı savundular. Ukrayna’yı yağmalayan ve bu halkla alay eden halk karşıtı cuntaya değil, Ukrayna halkına ant içtiniz.
Onun cezai emirlerine uymayın.
Derhal silahlarınızı bırakıp eve gitmenizi istiyorum. Açıklayacağım: Ukrayna ordusunun bu şartı yerine getiren tüm askerleri, savaş bölgesinden engelsiz bir şekilde ayrılabilecek ve ailelerine geri dönebilecek.
Olası kan dökülmesinin tüm sorumluluğunun tamamen Ukrayna’daki iktidar rejiminin vicdanında olacağını bir kez daha vurgulamak isterim.

Rusya kendisini, “kardeşlerini” (Rusça konuşan Ukraynalılar anlamına gelir) haklarını baskı altında tutan Ukraynalılardan kurtaran bir ülke olarak konumlandırıyor. Saldırgan devlet bu şekilde “Rus dünya”nin yaygın fikirlerini propaganda mesajları ile yayar. Onlarda, Rus propagandacıları, kendi mantıklarına göre, kendilerini geçici olarak işgal edilen topraklarda veya Ukrayna medyasından izole edildikleri aktif düşmanlık bölgelerinde bulan Ukraynalıların direnişini artırması gereken kardeşçe tavrı hatırlatıyorlar.

2014-2022 Dönem Propaganda Broşürleri

Tam kapsamlı işgalin başlamasından önce bile, Rus propagandacılar 2014’te işgal ettikleri doğu Ukrayna ‘üzerinde çalışıyordu’. “Ukrayna cuntası”, “neo-Naziler”, “Banderalılar” gibi Ukraynalıların ve özellikle Ukrayna ordusunun bu imajı, Rusya’nın bu “cuntadan” kurtardığı iddia edilen Donetsk ve Luhansk bölgelerinin sakinlerine empoze etmeye çalıştı. Kampanya broşürleri kimliği belirsiz kişiler tarafından dağıtıldı veya helikopterlerden atıldı.

Ayrıca, Nazi Almanyası’nın sembollerini kullandığı iddia edilen Ukrayna ordusunun propaganda amaçlı kendi hazırladığı bir broşür yayınlamaya yönelik beceriksiz girişimler de vardı.

Modern Rusya’da Nazi Almanyası tarihinin bir başka yankısı, propaganda broşürleri dağıtmak için ceza tehdididir. Sovyet broşürlerini okudukları için Alman askerlerine önce sondajlama, daha sonra da infaz yapılıyordu. Ancak 2014’te, Slovyansk’ın kendi kendini belediye başkanı ilan eden Vyaçeslav Ponomarev, kendisine yasadışı hükümeti desteklememesini söyleyen bir broşür ve terörle mücadele operasyonu sırasında nasıl davranılacağına dair talimatlarda bulunan her sivili vuracağını açıkladı.

2014 yılında Kırım, yarımadanın Rusya’ya katılımına karar veren sözde referanduma katılım çağrısı yapan broşürler ile doluydu. Bugün, Putin’le ve Rusya Federasyonu’nda daha iyi bir yaşam vaat eden ancak bölge geçici olarak işgal edildiğinden beri yerel halkın henüz sahip olmadığı vaatler var.

Rusların 2022 yılına kadar Ukrayna’da yaptığı propaganda, nüfusu kısmen etkiledi. Görünüşe göre bu, işgalcilere bu tür bir ajitasyonun 2022’de işe yarayacağına inanmaları için yanlış bir sebep verdi.

Luhansk Bölgesi Zolote-4 kasabasındaki Rus propaganda broşürü.

Propaganda broşüründeki yazı:

Sınır çizgisi yakınında yaşayanlar, Ukrayna güçlerinin yerleşim yerlerinden çekilmesini isteyin. Yetkililerden Ukrayna askeri teçhizatının yerleşim yerlerinden çekilmesini isteyin. Ukrayna Silahlı Kuvvetler askerlerinin sizin ve çocuklarınızın arkasına saklanmasına izin vermeyin. Çünkü ateş açma durumunda karşı taraftan tepki alacak sizsiniz!!!

2015, Moskova’da dağıtılan Rus propaganda broşürü.

Broşürdeki yazı:

UKRAYNA CUNTASI ÖLSÜN!
Donbas’taki sözde ateşkes sırasında her gün, siviller Ukrayna kuvvetlerinin bombardımanı ile cezalandırılarak öldürülüyor. Bandera rejimiyle aynı fikirde olmayan yüzlerce insan, Ukrayna’nın her yerinde Ukrayna Güvenlik Servisi işkence odalarında, cezaevlerinde ve çeşitli “sağcıların” bodrumlarında işkence görüyor. Kiev cuntasına lanet olsun!
Olup bitenlerden uzak kalamayız, Ukrayna’da milyonlarca Rus yaşıyor ve acı çekiyor, kardeşlerimiz, halkımızın etinden ve kanından. Rusya onların kaderinden sorumludur.

Devletimiz onları korumak için sert ve kararlı davranmalıdır. Ukrayna’dan ayrılan Luhansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerinin korumalarını garanti altına almak için bağımsızlıklarını tanımak gerekiyor.
Agresif eylemlerin devam etmesi durumunda Bandera’lıları Lviv’e kadar kovacağız. Yaptırımları boş verin, kardeşlerimizin hayatları daha önemli! Ukrayna, zorla tutulan Rus topraklarını serbest bırakana kadar iç savaşın dehşeti bitmeyecek.

Ruslar kendi halkını bırakmaz!

Diğer Rusya

Destekliyor musun?
Rusları koruma mücadelemize katılın. İş çok.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Vitaliy Poberejnıy

Ania Yabluçna

Baş editörü:

Nataliya Ponedilok

Editör:

Yevheniya Sapojnikova

Fotoğraf editörü:

Yuriy Stefanyak

Çevirmen:

Bohdana Yordan

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin