Російські агітки підозріло схожі на нацистські

Share this...
Facebook
Twitter

Світ стрімко диджиталізується, але друковані пропагандистські листівки не залишаються в минулому. Історії світових воєн доводять, що це — один із найпростіших у виготовленні й розповсюдженні інструмент впливу. Ми підготували приклади німецьких агітаційних листівок часів Другої світової війни та порівняли їх із сучасними російськими, аби унаочнити їхню подібність.

Винахід друкарського станка свого часу зробив так, що поліграфічна продукція не тільки змінила хід історії книговидання та освіти, а й стала інструментом розпалювання релігійних протистоянь і політичного впливу. Йдеться про агітаційні листівки, або агітки.

Агітки були популярним засобом масової інформації, який використовували для пропаганди і контрпропаганди. Через повідомлення у коротеньких листівках політики формували свій імідж та маніпулювали громадською думкою. А у двох світових війнах агітки стали інформаційною зброєю, що впливала на долю реальних збройних протистоянь. Цікаво, що до серпня 1918 року німецький уряд офіційно забороняв видавати агітлистівки, вважаючи, що їхнє використання не відповідає правилам ведення війни. Однак бачачи силу впливу агіток своїх супротивників, країн «Антанти», німці за британським зразком створили Міністерство пропаганди та громадської просвіти Третього Райху на чолі з Йозефом Геббельсом.

Агітаційні листівки деморалізували чи інформаційно дезорієнтували ворога, підбурювали мирних жителів до бунту проти своєї влади чи обіцяли їм краще життя у ворожій країні. Наприклад, спеціаліст з історії пропаганди часів Другої світової Рудольф Зульцман у книзі «Пропаганда як зброя у війні» пише, що найжахливішою, але і найдієвішою під час Першої світової війни була інформкампанія країн-союзників із вигаданою історією про те, що німці переробляють тіла загиблих солдатів своєї та ворожої армій на корм для свиней. Це спричинило світову хвилю обурення і стало приводом для участі Китаю у війні на стороні «Антанти».

Відтоді значно розвинулися політтехнології і технології друку, однак агітки — все ще невід’ємний атрибут інформаційного протистояння в будь-якій війні. Росія теж використовувала їх на території України — як до повномасштабного вторгнення, так і під час нього. З початку березня 2022 року зразки російських «послань» знаходили бійці ЗСУ та мирні жителі в різних містах України — Чернігові, Херсоні, Маріуполі, Мелітополі, Світлодарську тощо. В окупованому Криму та на сході України агітки стали популярним засобом «зомбування» населення ще з 2014 року.

Сучасні зразки російської агітпропаганди виглядають як «косплей» на схожий інфопродукт часів Гітлерівської Німеччини, яка у свою чергу взорувала на американську пропаганду. Частково або повністю копіюючи листівки нацистів, влада та силові відомства РФ намагаються достукатися до українців.

Пропагандисти РФ не надто напружуються в пошуках свіжих меседжів для своїх агіток, а російська армія — не вигадує нових способів розповсюдження. Як із часів Першої та Другої світових воєн, так і у збройних протистояннях після них, Росія здебільшого розкидає агітки з літаків. Також їх розклеюють на стовпах і стінах будівель тимчасово окупованих територій. Російські пропагандисти вдаються і до інфоатак електронними листами й листівками, намагаючись так поширити фейки або зібрати особисту інформацію отримувачів.

Однак за рівнем лицемірства і цинізму російська армія, здається, випередила всіх: артилеристи так званої ДНР 10 травня 2022 року опублікували відео про те, як «вітають» із 9 травня мешканців міста Світлодарськ і села Луганське, що у Донецькій області. Вони відправили їм листівки у снаряді, який влучив у будинок місцевих мешканців. Так російські «асвабадітєлі» закликали мирних людей дочекатися їх, не пускати ЗСУ, а українським військовим додали інструкцію, як здатися в полон. На щастя, від цих «привітань» постраждав тільки дах будинку.

Агітки для цивільного населення

#миневинні #миневоюємо #мизамир #гарантуємомир

Німецька листівка.

Сучасна російська листівка у м. Мелітополь.

Текст німецької агітки:

Населення Москви!

Німеччина не бажала війни.
Німецька армія не є ворогом народу.
Вона бореться лише проти комуністичної анархії та проти злочинців, що сидять у Кремлі.

Ваші жидівсько-комуністичні правителі спричинили війну. Вони ж примушували червоних льотчиків бомбардувати беззахисні столиці Фінляндії й Румунії: Гельсингфорс та Букарешт.
Гітлер наказав своїм збройним силам дати негайну відповідь на зухвалі нальоти червоних бомбардувальників.

Вам доводиться тепер страждати через злочинну політику Сталіна та його поплічників.

Піднімайтесь проти шахраїв, вони пригнічували вас 24 роки.
Женіть їх!

ЯКЩО ВИ ЛІКВІДУЄТЕ ЇХ, НАЛЬОТИ НІМЕЦЬКИХ ЛЬОТЧИКІВ НЕ ПОВТОРЯТЬСЯ!

Текст сучасної російської листівки:

ШАНОВНІ МЕЛІТОПОЛЬЦІ!

Росія не воює з українським народом!
Влада належить народу, а не київській хунті!
Росія гарантує вам мир і безпеку!
Цивільному населенню країни нічого не загрожує!

На час проведення спеціальної операції Збройних сил Російської Федерації на території України просимо вас дотримуватись наступних правил:

Не залишайте без необхідності свої будинки і місця постійного проживання.
Не наближайтесь до озброєних людей та військової техніки.
Не перетинайте дорогу перед військовим транспортом, що рухається.
Перш ніж привернути увагу російських військовослужбовців, попередньо продемонструйте їм, що ви неозброєні.
Не переміщайтесь зі зброєю. Пам’ятайте, що в умовах бойових дій озброєна людина сприймається як загроза.
Не залишайте дітей без нагляду. Не дозволяйте дітям йти одним із дому.
В окремих районах можливі короткочасні перебої з постачанням електрики, медикаментів, продовольства.

Ми разом маємо не допустити безчинства озброєних банд мародерів, грабіжників і націоналістів, які отримали зброю внаслідок злочинного рішення влади безконтрольно роздавати її населенню.

НЕ ВІРТЕ ПРОПАГАНДІ ТА ДЕЗІНФОРМАЦІЇ З КИЄВА!

Читайте актуальну інформацію на телеграм-каналах: (перелік затертий).
Дивіться актуальні новини на телеканалі «Росія 24» в аналоговому форматі

Російські пропагандисти десятки років розвивали дискурс «свої–чужі», протиставляючи тоді СРСР, а зараз РФ країнам заходу та постійно нагадуючи населенню (як Росії, так і країни, у яку прийшли з війною), хто їхній «справжній ворог». Ідеї вищості Росії як «країни-визволительки від нацизму» і «країни-хранительки миру» досі є однією з ключових у їхній політиці «м’якого впливу».

#всебудедобре #знайтироботу #закращежиття #кращежиттязнами

Німецька листівка.

Сучасна російська листівка (роздають примусово вивезеним на територію РФ жителям Маріуполя).

Текст німецької агітки:

Мешканці м. Києва!
Німеччина вас кличе!
Мільйони німецьких солдатів воюють на всіх фронтах. Місця праці звільнились й повинні бути заповнені.
Записуйтесь добровільно на виїзд до Німеччини.
Ви будете працювати в сільському господарстві, або в промисловості будете кувати зброю проти большевизму.
В Німеччині вам буде добре!
Ваші родини, що залишаються в Києві, будуть одержувати допомогу.
Працюйте добровільно в Німеччині, поки Німецька Армія бореться проти жидо-большевизму!
Кияни! Німеччина на вас чекає.
Доведіть, що ви хочете допомогти вашою працею. Записуйтесь у Ваших районах на добровільний від’їзд до Німеччини.
В дорогу до Німеччини!
Комісар міста Києва
РОГАШ

Текст російської агітки:

Міністерство Російської Федерації з розвитку Далекого Сходу і Арктики

Корпорація розвитку Далекого Сходу і Арктики

Далекий Схід Росії чекає на вас!

Особливі умови для учасників Держпрограми переселення співвітчизників з-за кордону, що обрали для життя далекосхідні регіони РФ

170 тис. рублів
Підйомні (виплата на облаштування)
до 10 місячних прожиткових мінімумів на кожного переселенця

600 тис. рублів
Житловий сертифікат
на 6 кв. м на кожного переселенця

До 3-х місяців
Прискорене отримання російського громадянства

8,5 тис. рублів
Допомога за відсутності доходу у розмірі половини прожиткового мінімуму

До 2 % річних
Далекосхідна іпотека

1 га
Безкоштовна земля
Далекосхідний гектар

Консультації з переселення на Далекий Схід
Корпорація розвитку Далекого Сходу і Арктики
тел. +7 925 196 06 06

Група у телеграм
Їдемо на Далекий Схід
(qr-код)

Переманювання на свою територію людей, постраждалих внаслідок війни — теж не російське ноу-хау. Країна-агресор під час будь-якої війни агітує населення тимчасово окупованих нею територій, яке почувається вкрай незахищеним через нестабільний або скрутний фінансовий стан, виїздити на заробітки до окупантів.

В історії вже були випадки кількох хвиль трудової міграції у між- і повоєнний час світових воєн. Рятуючись і від скрути, і часто від переслідувань, працювати виїжджали у США, Бразилію, Канаду, Австралію, країни Західної та Східної Європи. Примусово ж німці вивозили людей для роботи під час Другої світової. Таких вивезених називали остарбайтерами (з нім. — «східні робітники»).

Зараз, на жаль, теж є випадки, коли Росія насильно вивозить мирних українців і військовополонених на свою територію, примусово залучаючи чи «пропонуючи» їм роботу. Такі дії — це воєнний злочин і злочин проти людяності, а також порушення міжнародних норм гуманітарного права (ст. 49 Женевської конвенції та ст. 85 Додаткового протоколу до неї). І тут росіяни не обходяться без агітації.

Агітки для військових

#полон #здатисявполон #зберегтижиття

Німецька листівка.

Сучасна російська листівка у м. Маріуполь (скидали на «Азовсталь»).

Текст німецької агітки:

Бійці Ленінградського фронту!
Місяць тому вам причепили медалі за звільнення «міста Леніна», а тепер вас раптом знову женуть на смерть звільняти той самий Ленінград?
Уже навесні 250 000 російських бійців поплатилися життям і здоров’ям за це так зване звільнення, а подивіться, скільки ваших товаришів полягли тепер, у ці кілька днів вашого нового наступу!
За що вам вмирати? Щоби ваші дружини, діти, ваші батьки й матері й надалі голодували? Щоби жиди та їхні посіпаки й надалі відбирали останнє зерно у голодуючих колгоспників?

Кидайте зброю! Переходьте до нас!

Багато ваших командирів вже перейшло до нас, адже їм краще знати, чи брешуть ваші агітатори про звіряче поводження з червоноармійцями у німецькому полоні, чи ні.
Що більше вас перейде до нас, то швидше закінчиться ця клята війна, то скоріше звалиться всім ненависний більшовицький лад і почнеться нове, радісне життя для всього російського народу.

Ця листівка дійсна як пропуск.

Текст російської агітки:

Солдати та офіцери ЗСУ!
Київ обдурив вас і кинув помирати.
Більше 600 морських піхотинців у Маріуполі не злякалися погроз нацистів, зробили свій вибір і здалися військам РФ.
Вони у безпеці й скоро побачать свої сім’ї.
Ваш єдиний шанс вижити — це скласти зброю.
При подальшому спротиві ви приречені на смерть!

ДОПОМОГИ НЕ БУДЕ!
ДОТРИМУЙТЕСЬ ІНСТРУКЦІЇ НА ЗВОРОТІ

ІНСТРУКЦІЯ

Від’єднайте магазин від своєї зброї.
Повісьте зброю на ліве плече стволом униз.
Підніміть руки над головою і шматок білої тканини.
Повільно наближайтесь до позицій наших військ, виконуючи їхні команди.

Військовослужбовці ЗС РФ знають ці умовні знаки, що свідчать про вашу добровільну відмову від спротиву.

Ми не хочемо безглуздого кровопролиття! Збережіть своє життя!

#полон #смерть #військові

Німецька листівка.

Сучасна російська листівка у м. Маріуполь.

Текст німецької агітки:

СМЕРТЬ ПРОСТЯГАЄ ДО ТЕБЕ СВОЇ РУКИ
Подумай про свою сім’ю!
Здавайся в полон!

Текст російської агітки:
Солдати та офіцери ЗСУ!
Місто Маріуполь повністю оточене.
Усе узбережжя від Маріуполя до Одеси контролюється підрозділами ЗС Росії. Війська Російської Федерації та ДНР вийшли до адміністративних кордонів Донецької області.
ДОПОМОГИ НЕ БУДЕ!
При подальшому опорі ви приречені на смерть.
Ваш єдиний шанс вижити — це вийти із Маріуполя гуманітарним коридором у напрямку Новоазовська!

ДОТРИМУЙСЯ ІНСТРУКЦІЇ НА ЗВОРОТІ

ІНСТРУКЦІЯ
Від’єднайте магазин від своєї зброї.
Повісьте зброю на ліве плече стволом униз.
Підніміть руки над головою і повільно наближайтесь до позицій військ.
Підніміть шматок білої тканини, хустку або цю листівку.

Військовослужбовці Збройних сил Російської Федерації знають ці умовні знаки, які є свідченням вашого мирного наміру.

Оточуючи війська противника, руйнуючи телекомунікації та вилучаючи особисті засоби зв’язку (а відтак — обмежуючи йому доступ до інформації), країна-агресор поширює листівки із закликами здатися в полон. У ситуації, коли такі агітки — єдине доступне джерело інформації, вони можуть спрацювати. Так під час Другої світової війни німецькі солдати, які здавалися в полон, казали, що до цього рішення їх підштовхнули радянські агітлистівки. Однак нинішня повномасштабна війна показала, що українських військових такими провокаціями не взяти: вони до останнього виконують накази командування і знаходять (самостійно або за підтримки волонтерів) будь-яку можливість проривати інформаційну ізоляцію.

#освободители #кращежиття #життяпіслявійни

Німецька листівка.

Сучасна російська листівка у м. Мелітополь.

Текст німецької агітки:

ГРОМАДЯНИ!
Більшовики вигнані!
Німці прийшли до вас.

24 роки радянського режиму минули і ніколи більше не повернуться: 24 роки неймовірних обіцянок і гучних фраз і стільки ж років розчарування, зростаючої бідності, безперервного нагляду, террору, злиднів та сліз!
Жахливий спадок залишили інтернаціональні жидівсько-комуністичні злочинці — Сталін та його поплічники!
Господарське життя завмерло, земля спустошилася, міста зруйновані.
Німці прийшли до вас не як підкорювачі, а як визволителі від більшовицького ярма.
Скрізь, де тільки можливо, німецькі військові установи допомагатимуть усім, хто з вірою та надією ставиться до них.

ГРОМАДЯНИ ТА ГРОМАДЯНКИ!
Сміливо допомагайте заліковувати рани, завдані війною. Працюйте над будівництвом нового, кращого життя без жидів, комуністів та НКВС, без колективів, без каторги та без стахановської системи, без колгоспів та без поміщиків.

Текст російської агітки:

ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА РОСІЇ ВОЛОДИМИРА ПУТІНА ДО ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
У 2014 році Росія була зобов’язана захистити жителів Криму та Севастополя від тих, кого ви самі називаєте «нациками». Кримчани й севастопольці зробили свій вибір — бути зі своєю історичною Батьківщиною, з Росією, і ми це підтримали. Повторю: просто не могли вчинити інакше.
Сьогоднішні події пов’язані не з бажанням ущемити інтереси України та українського народу. Вони пов’язані із захистом самої Росії від тих, хто взяв Україну в заручники та намагається використати її проти нашої країни та її народу.
Наші дії — це самозахист від створюваних нам загроз і ще більшого лиха, ніж те, що відбувається сьогодні. Як би важко не було, прошу зрозуміти це і закликаю до взаємодії, щоб якнайшвидше перегорнути цю трагічну сторінку і разом рухатися вперед, нікому не дозволяти втручатися в наші справи, в наші відносини, а вибудовувати їх самостійно — так, щоби це створювало необхідні умови для подолання всіх проблем та, незважаючи на наявність державних кордонів, зміцнювало би нас зсередини як єдине ціле. Я вірю в це — саме в таке наше майбутнє.
Маю звернутися до військовослужбовців Збройних сил України.
ШАНОВНІ ТОВАРИШІ! Ваші батьки, діди, прадіди не для того боролися з нацистами, захищали нашу спільну Батьківщину, щоби сьогоднішні неонацисти захопили владу на Україні. Ви давали присягу на вірність українському народу, а не антинародній хунті, яка грабує Україну і знущається з цього народу.
Не виконуйте її злочинних наказів.
Закликаю вас негайно скласти зброю та йти додому. Поясню: всі військовослужбовці української армії, які виконають цю вимогу, зможуть безперешкодно покинути зону бойових дій та повернутися до своїх родин.
Ще раз наполегливо підкреслю: вся відповідальність за можливе кровопролиття буде цілком і повністю на совісті правлячого на території України режиму.

РФ позиціонує себе як країну-визволительку своїх «братів і сестер» (маючи на увазі російськомовних українців) від українців, які начебто утискають їхні права. Таким чином держава-агресор притягує у свої агітки розтиражовані ідеї «руского міра». У них російські пропагандисти нагадують про братнє ставлення, яке, судячи з їхньої логіки, має підважити опір українців, які опинилися на тимчасово окупованих територіях чи в зонах активних бойових дій, де їх ізолювали від українських медіа.

Агітки за 2014–2022 роки

Іще до початку повномасштабного вторгнення пропагандисти РФ «опрацьовували» схід України, куди вторглися у 2014 році. «Українська хунта», «неонацисти», «бандерівці» — цей образ українців, а особливо українських військових намагалися нав’язати жителям Донецької та Луганської областей, яких РФ нібито від цієї «хунти» визволяла. Агітаційні листівки роздавали невідомі люди або ж їх скидали з гелікоптерів.

Були й недолугі спроби видати власноруч створену листівку за агітку від українських військових, які нібито послуговуються символікою нацистської Німеччини.

Ще один відгомін історії нацистської Німеччини у сучасній РФ — погрози покарання за поширення агітлистівок. За читання радянських листівок німецьких солдатів чекала позапланова розвідка, а пізніше — розстріл. А от у 2014 році самопроголошений мер Слов’янська В’ячеслав Пономарьов оголосив, що розстрілюватиме кожного цивільного, в якого знайдуть листівку із закликом не підтримувати незаконну владу та інструкціями поведінки під час антитерористичної операції.

У 2014 році в Криму було повно агіток, які закликали брати участь у так званому референдумі, де вирішували питання про приєднання півострова до Росії. Сьогодні там — листівки-обіцянки про краще життя з Путіним і у складі РФ, якого однак, тамтешні жителі так і не мали, відколи ця територія була тимчасово окупована.

Агітки, які росіяни розповсюджували на території України до 2022 року, частково подіяли на населення. Вочевидь, це дало окупантам хибні підстави вважати, що така форма агітації спрацює і у 2022 році.

Російська листівка у селищі Золоте-4 Луганської області.

Текст агітаційної листівки:

Мешканці поблизу лінії розмежування, домагайтесь відходу українських сил із населених пунктів. Просіть владу сприяти виводу української військової техніки з житлового сектору. Не дозволяйте солдатам ЗСУ прикриватися вами й вашими дітьми. Тому що в разі вогню у відповідь з іншого боку постраждаєте саме ви!!!

Російська листівка, що розповсюджувалась у Москві, 2015 р.

Текст агітлистівки:

СМЕРТЬ УКРАЇНСЬКІЙ ХУНТІ!
Щодня під час так званого перемир’я на Донбасі від обстрілів українських карателів гинуть мирні люди. У катівнях СБУ, в’язницях і підвалах всіляких «правосєків» по всій Україні мучать сотні незгодних з бандерівським режимом людей. Будь проклята київська хунта!

Ми не можемо дивитись на те, що відбувається, збоку — в Україні живуть і страждають мільйони російських людей, наших братів та сестер, плоть від плоті нашого народу. Росія несе відповідальність за їхні долі.

Нашій державі треба діяти жорстко та рішуче для їхнього захисту. Необхідно визнати незалежність Луганської та Донецької народних республік, що відкололися від України, гарантувати їхній захист.
У разі продовження агресивних дій гнати бандерівців до Львова. І плювати на санкції — життя наших братів важливіші! Поки Україна не відпустить російські землі, які силоміць утримуються, жах громадянської війни не припиниться.

Росіяни своїх не кидають!

Інша Росія

Підтримуєш?
Приєднуйся до нашої боротьби на захист росіян. Справ вистачить усім.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Збір інформації:

Віталій Побережний

Авторка тексту:

Анна Яблучна

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Перекладачка:

Ольга Щербак

Слідкуй за експедицією