Share this...
Facebook
Twitter

Ukraїner, her yıl Ukrayna’yı köşe bucak geziyor. Birkaç yıl boyunca da, keşif gezilerinin yanı sıra ayrıyeten özel konuları araştırdığımız özel projeler de yürütülüyor. Bunu takiben söz konusu projeler kitap projelerine dönüştürülüyor. Böylece bu sene Ukraїner, bir yayınevi görevini de üstleniyor. 2021 yılının en güzel fotoğraflarını derleyerek de bu yılı sizler için özetliyoruz.

Her şeyi sırayla aklımıza getirelim. 2021’de Ukrayna’nın Karpatlar, Volın, Podillia, Bukovına, Zaporijjia, Podniprovya, Prıçornomorya, Galıçına bölgelerine keşif gezisine çıktık. Ayrıca Kıyiv’de bir çok hikayeyi kaleme aldık. Dnipro su alanında su kaynaklarını (İng.) araştırdık, Ukrayna ihracatçılarının (İng.) başarı hikayelerini inceledik, Ukrayna dili (İng.) ve edebiyatı (İng.) hakkında kısa açıklayıcı dijital broşürler hazırladık. İngeltere’deki (İng.) Ukraynalı diaspora ve Ukrayna’da alan dönüştürme ve sosyal projeler (Ukr.) hakkında bilgi edinip sorumluluk taşıyan işletmelerle tanıştık. Polonya’da kamu yayıncılığı yapan bir kuruluş için Ukrayna hakkında televizyon dizisi çektik, ülkemizin halkları ve azınlıkları hakkında bir kitap ve güncellenmiş bir harita çıkardık.

Siz bunları okurken neredeyse iki milyon Hrıvna toplamayı başardık. Siz de bize sitemiz veya Patreon üzerinden destek sağlayabilirsiniz.

Ayrıca 100 fotoğrafla 2020, 2019, 2018, 2017 senelerine de göz atabilirsiniz!

Lvivli heykeltraş Vasıl Odrehivskıy, babası, heykeltraş ve sanatkar Volodımır Odrehivskıy ile birlikte atölyesinde çalışıyor. Fotoğraf, Ukrayna Katolik Üniversitesi’nin Gazeteci Okulu öğrencileri için özel düzenlenmiş kursta çekilmiştir. 1 Şubat. Fotoğraf: Anastasiya Yaroşçuk.

İkonograf, sanat tarihçisi, ve Lviv’deki Andriy Şeptıtskıy Müzesi’nin müdürü ve ressamı Roman Zilino. Fotoğraf, Ukrayna Katolik Üniversitesi’nin Gazeteci Okulu öğrencileri için özel düzenlenmiş kursta çekilmiştir. 2 Şubat. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Lviv Belediye Sarayı’nın havadan çekimi. 8 Şubat. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Bölgesinin tarihini ve kültürünü araştıran Hrıstına Buniy'in projesi Carpathian Cult’taki eski fotoğraflardan bir seçki. Karpatlar'a keşif gezisinden. 10 Şubat. Fotoğraf: Katya Akvarelna

Usta Nıkola Adrusiak’ın oğlu, aile sofrasında öğle yemeğini yemekte. Karpatlar'a keşif gezisinden. 12 Şubat. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Brusturı köyü sakini. Karpatlar'a keşif gezisi. 13 Şubat. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Pirinç ustası Nazar Haborak, Karpatlar’daki atölyesinde “topirets” (geleneksel küçük balta) yaparken. 13 Şubat. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Didova Hatçına (tür. Dede Evi), Yavoriv’de hutsul kültürünü yakından tanımak isteyenleri bir araya getiren bir sanat projesi. Karpatlar’a keşif gezisinden. 15 Şubat. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Yavoriv'in eteklerinde karla kaplı bir ormanın içinden geçen yol. Karpatlar'a keşif gezisinden. 16 Şubat. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Krıvorivnya’da bir köy evi. Karpatlar'a keşif gezisinden. 18 Şubat. Fotoğraf: Artem Halkin.

İvan Vlasyuk, Karpatlar'daki Pojıjevska kar ve çığ meteoroloji istasyonunda bir teknisyendir. 24 Şubat. Fotoğraf: Serhiy Korovaynıy.

Marmaros’ta gün doğumu. Karpatlar'a keşif gezisinden. 2 Mart. Fotoğraf: Pavlo Paşko

Dağ sığınağı ve Marmaros Rescue Hut arama kurtarma ekibi. Karpatlar'a keşif gezisinden. 3 Mart. Fotoğraf: Sofiya Solar.

Bohdan Faştrıha, tecrübeli dağcı ve rehber, Marmaros Rescue Hut Dağ Sığınağı’nın kurucusudur. Karpatlar'a keşif gezisinden. 3 Mart. Fotoğraf: Sofiya Solar.

Ostvıtsya Horodışçe, Rivne'deki Basiv Kut gölü kıyısındaki tarihi bir yeniden yapılanma parkıdır. Volın'e keşif gezisinden. 18 Nisan. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Şair, yazar ve oyun yazarı Oleksandr İrvanets Rivne’de. Volın'e keşif gezisinden. 18 Nisan. Fotoğraf: Lina Çu.

Yuriy Juravel, Ot Vinta grubunun lideri ve şarkıcısı, ressam, aktivist, oyuncu ve senaryo yazarı. Volın'e keşif gezisinden. 21 Nisan. Fotoğraf: Lina Çu.

Lutsk şehri “Harmıder” tiyatrosunda “Hayat İşte” oyunu öncesi seyirci salonu. Volın'e keşif gezisinden. 24 Nisan. Fotoğraf: Albert Lores.

Olha Valyanik, Lutsk şehrindeki “Harmıder” sanat alanının müdürü, oyuncudur. Volın'e keşif gezisinden. 25 Nisan. Fotoğraf: Lina Çu.

Anton Kostiuk, 1950'de tutuklanıncaya kadar Ukrayna İsyan Ordusu'nun (UPA) isyancılara maddi destekle ilgili talimatlarını yerine getirdi. UPA üyesi 17 Haziran 2021'de vefat etti. Volın'e keşif gezisinden. 26 Nisan. Fotoğraf: Albert Lores.

Ukrayna’nın en derin gölü Svityaz’ın havadan çekimi. Volın'e keşif gezisinden. 30 Nisan. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Şatsk göllerinden birinin kıyısında orman çayırları ve sazlıklar. Volın'e keşif gezisinden. 30 Nisan. Fotoğraf: Albert Lores.

Ozero köyünün sakini Yevheniya Andriyçuk Paskalya ekmeği için hamur hazırlıyor. Volın'e keşif gezisinden. 1 Mayıs. Fotoğraf: Albert Lores.

Çetvertnia köyünde eski bir Paskalya oyunu olan “katok”. Volyn'e keşif gezisinden. 2 Mayıs. Fotoğraf: Albert Lores.

Tarla üzerinden kuşların uçuşu. Volın'e keşif gezisinden. 3 Mayıs. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Şepetivka kenti Propaganda Müzesi'nin girişindeki Sovyet figürü Mıkola Ostrovskıy'nin anıtı. Volın'e keşif gezisinden. 3 Mayıs. Fotoğraf:Sofiya Soliar

Liudmıla Slipa, Ukrayna İsyan Ordusu'nun (UPA) telegraf operatörü, Ukrayna Rum Katolik Kilisesi patriği Yosıp Slipıy’ın en genç yeğeni. Zolotnıkı köyü, Podillya’ya keşif gezisi. 25 Mayıs. Fotoğraf: Alyona Malaşına.

14. yüzyıldan kalan Kamaniçe Kalesi semalarında akşam manzarası. Podillya’ya keşif gezisi. 27 Mayıs. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Dnipro şehri sahilinde yürüyüş. “Alan Dönüştürme” özel projesinden. 27 Mayıs. Fotoğraf: Kostyantın Huzenko.

Gezici yatlar arasında Kyiv Günü'ne adanmış yelkenli yarışlar. "Su Kaynakları" özel projesinden. 30 Mayıs. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Marc Wilkins, 2016’da Ukrayna’ya taşınan İsviçreli yönetmen. Kyiv’deki Naked Room adlı sanat alanını yönetiyor, Vıtaçev yanında ise “The Riverbird’s Nest” dinlenme tesisini geliştiriyor. 1 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Smotrıç nehri. Podillya’ya keşif gezisi. 1 Haziran. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Dnipro nehrinde şişme botla gezi. "Su Kaynakları" özel projesinden. 3 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Shuttle, 10. sınıf öğrencisi Mariya Oşovska’nın kendi okulunda düzenlediği çöp ayrıştırma sistemidir. Podillya’ya keşif gezisi. 4 Haziran. Fotoğraf: Oles Moskalçuk.

Queen yatında geçirdiğimiz günler. Dnipro nehrinin alanına keşif gezintisinden. 4 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Oksana Tereşko, eski giyimi kilimlere dönüştüren Vereta sosyal projesinin ustalarından biridir. Stina köyü, Podillya’ya keşif gezisi. 5 Haziran. Fotoğraf: Yevheniya Sednieva.

Kaniv baraj gölünün kuruluşundan dolayı sular altında kalan Andrushi köyünden, Orta Dnipro Pereyasliv Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi'ne taşınan ahşap St. George kilisesi. "Su Kaynakları" özel projesinden. 5 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Stina köyü sakini. Podillya’ya keşif gezisi. 6 Haziran. Fotoğraf: Yevheniya Sednieva.

“Dnipro Revuçıy” köyündeki sular altında kalan Kaniv baraj gölünün 2016 yılından bu yana düzenlenen yıllık hatıra yüzme yarışına hazırlıklar. "Su Kaynakları" özel projesinden. 6 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Dnipro nehrinde göğün yansımaları. "Su Kaynakları" özel projesinden. 6 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Podillya’daki Snitkiv köyunün yanında bulunan tarlalar üzerinde gökkuşağı. 10 Haziran. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

İvan Bilenko, Queen yatının kaptanı, Dnipro su alanında bir keşif gezisinden. 11 Haziran.Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Kaniv kanal havuzundan geçmek, Kaniv baraj gölünden Dnipro üzerinden Kremençuh'a geçmek isteyen gemiler için mecburi bir süreç. "Su Kaynakları" özel projesinden. 11 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Bubnivka köyü yakınlarda Sob nehrinde gün doğumu. Podillya’ya keşif gezisinden.12 Haziran. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Tetyana Şpak, “bubnivska” boyalı seramik geleneğini koruyan bir usta. Podillya’ya keşif gezintisinden.12 Haziran. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Bubnivka köyüne gezi sırasında gün doğumu. Podillya'ya keşif gezisinden. 13 Haziran. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Kaniv baraj gölü üzerinde sis. "Su Kaynakları" özel projesinden. 14 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

rkekler, Ladıjınskıy baraj gölünün yanındaki Pivdennıy Buh nehri kıyısında dinlenmekte. Podillya'ya keşif gezintisinden. 14 Haziran. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Kaniv Koruma Alanı yakınlarındaki adalarda büyük karabatak kolonileri yuva yapar. Bu kuşlar genellikle kuru ağaç tepelerinde görülebilir. "Su Kaynakları" özel projesinden. 15 Haziran. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Ekip, Çerkası'da Dnipro sularında keşif gezisini tamamlıyor. 16 Haziran. Fotoğraf: Bohdan Logvınenko.

Galiçya'daki Unij köyünde projenin beşinci yıldönümünü kutlamak için düzenlenen yıllık toplantı sırasında Ukraїner gönüllüleri. 19 Haziran Fotoğraf: Mıkola Korol.

Kyiv'deki “Knıjkovıy Arsenal” kitap fuarında Ukraїner standı. 24 Haziran. Fotoğraf: Serhiy Korovainıy.

Slobojanşçına, Çerkası şehri Bışkin köyü yakınlarında Siverskiy Donets nehri. 28 Haziran. Fotoğraf: Serhiy Sverdelov.

Galiçya'daki Prılbıçi köyündeki “Kormotech” evcil hayvan gıda fabrikası çalışanları. "İhracatçılar" özel projesinden. 3 Temmuz. Fotoğraf: İrınka Hromotska.

Dünya starları tarafından satın alınıp partilere giyilen Ukraynalı marka Cultnaked için kıyafet taslakları. Lviv, "İhracatçılar" özel projesinden. 3 Temmuz. Fotoğraf: İrınka Hromotska.

Marına Libanova, Çernivtsi'nin merkezindeki “Bookinist” kitabevinin yöneticisidir. Bukovına'ya keşif gezintisinden. 10 Temmuz. Fotoğraf: Lina Çu.

Bir binanın tepesinden Çernivtsi şehri manzarası. Bukovına'ya keşif gezintisinden. 11 Temmuz. Fotoğraf: Lina Çu.

Saşa Bul, kantri müziği yazan bir müzisyen. Bukovına'ya keşif gezisinden. 11 Temmuz. Fotoğraf: Lina Çu.

Kyiv’de “Belarus Sanatı Günü” festivali. “Ulusal Azınlıklar” özel projesinden. 11 Temmuz. Fotoğraf: Alyona Malaşına.

Zor yaşam koşullarında çocuklu annelere yardım eden Ukrayna genelinde bir yardım projesi olan “İyilik Şehri”ndeki çocuklar. Bukovına'ya keşif gezintisinden. 14 Temmuz. Fotoğraf: Lina Çu.

Bukovına'daki Banıliv-Pidhirnıy köyü yakınlarındaki “Zubrovytsia” hayvan koruma alanındaki bizonlar. 19 Temmuz. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Usta Maria Bojesku, geleneksel kıyafetleri boncuklarla işliyor. Bukovına'daki Voloka köyünde birçok ülkede satılan gelinlikler dikilir ve hala benzersiz ulusal kıyafetler yaratılır. 22 Temmuz. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Jıtomır’daki “Elektrovımirüvaç” fabrikasının çalışanı. 2019’den itibaren fabrikanın bir kısmı teknoparka dönüştürülmüştür. “Alan Dönüştürme” özel projesinden. 24 Temmuz. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

İngiliz The Ukrainians grubu, müziğinde Ukrayna halk ve Batı rock müziklerini birleştiriyor. "Dışarıdan Ülke" özel projesi çerçevesinde İngiltere’ye keşif gezintisinden. 24 Temmuz. Fotoğraf: Mıhaylo Kuçera.

2018'de Lviv'deki Hnat Khotkevych Kültür Sarayı, binasını yenilemeye ve yeni bir kültür merkezi konsepti arayışına girdi başladı. “Alan Dönüştürme” özel projesinden. 28 Temmuz. Fotoğraf: Sofiya Solar.

Olya Hercules, neredeyse yirmi yıldır Londra'da yaşayan Ukraynalı bir şef ve mutfak yazarıdır. "Dışarıdan Ülke" özel projesi çerçevesinde İngiltere’ye keşif gezintisinden. 1 Ağustos. Fotoğraf: Mıhaylo Kuçera.

Podillya'daki Dunaivtsi kasabası yakınlarındaki bir tarlada yığılmış saman balyaları. 4 Ağustos. Fotoğraf: Serhiy Sverdelov.

Mıhaylo Lapçu, tiyatro oyuncusu ve halk aktivistidir. Vyhoda köyü, Galiçina. Polonyalı bir kamu yayıncısı için bir TV dizisi çekiminden. 10 Ağustos. Fotoğraf: Lina Çu

Heykeltıraş ve sanatçı Valeriy Yermakov, Poltava bölgesinde Panasivka köyündeki atölyesinde. 13 Ağustos Fotoğraf: Serhiy Korovaynıy.

Kropıvnıtskiy Müzik ve Drama Tiyatrosu'nda kostüm provası. Podniprovya ve Zaporijya’ya keşif gezintisinden. 16 Ağustos. Fotoğraf: Alyona Malaşına.

"Renkli Rakunlar" çocuk kampının bir üyesi. "Sosyal Projeler" özel projesinden. 19 Ağustos Fotoğraf: Hari Krişnan.

Mucit Volodımır Yakovlev, arabamızın yanında bir planör ile uçuyor. Vlasivka köyü, Podniprovya ve Zaporijya’ya keşif gezisinden. 23 Ağustos. Fotoğraf: Roman Matkov.

Dnipro’da bir konser salonu olan, elektronik müzik ve sanatçı kulübü Module'un kurucu ortağı Mıkıta Kozaçinskiy. Podniprovya ve Zaporijya’ya keşif gezisinden. 25 Ağustos. Fotoğraf: Mıkola Korol.

Dnipro şehrindeki Meref-Herson tren köprüsü. Podniprovya ve Zaporijya’ya keşif gezisinden. 26 Ağustos. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Havalandırma borusunda kalan kediyi kurtaran hayvan kurtarma ekibi. "Sosyal Projeler" özel projesinden. 4 Eylül. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Odesa'daki "Komşuluk kültürü okulu"nun kurucusu Dmıtro Kovbasyuk, bir apartmanın avlu girişinde ampul değiştirmekte. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 16 Eylül. Fotoğraf: Ales Piletski.

Oleksandr Kuşnir, Odesa'daki dalgıçlık ve kayak merkezini yönetiyor. Merkez engellilerin kullanımına uygun ve bütün hizmetler onlar için ücretsizdir. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 17 Eylül. Fotoğraf: Ales Piletski.

Slobojanşçına'daki Harkiv şehrinde, sabah sisi. 1981'den beri çalışan TV kalesi manzarası. 18 Eylül. Fotoğraf: Serhiy Sverdelov.

Bir yanda Berezan, diğer yanda Beykuş Körfezi tarafından yıkanan, aynı adı taşıyan burun üzerindeki Beykuş bağları. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 23 Eylül. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Yevvhen Şneideris, Beykuş Şarap İmalathanesi’nin kurucusu. Çornomorka köyü, Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 24 Eylül. Fotoğraf: Anastasiya Doljenıtsia.

Beykuş Körfezi’nde balıkçılık. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 23 Eylül. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Serhiy Kovalov, fotoğrafçı, videografçı, doğa araştırmacısı, kuş gözlemcisi. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 28 Eylül. Fotoğraf: Anastasiya Doljenıtsia.

"Slivino" aile şaraphanesinin üzüm bağlarında hasat. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 2 Ekim. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Georhiy Molçanov, Mıkolayiv şehri yakınındaki "Slivino" aile şaraphanesinin kurucusudur. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 2 Ekim. Fotoğraf: Yuriy Stefanyak.

Pavlo Magalyas, Olvia Ulusal Tarih ve Arkeoloji Koruma Alanı sınırında bulunan “Olvia Nuvo” şaraphanesinin kurucusu ve sahibi. Prıçornomorya'ya keşif gezisinden. 2 Ekim. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Anastasiya Makarenko, U-Cycle ("Kyiv Bisikletçiler Derneği") kamu kuruluşunun genel müdürü. "Sosyal Projeler" özel projesinden. 11 Ekim. Fotoğraf: Valentın Kuzan.

Odesa limanı manzarası. Prıçornomorya'ya keşif gezintisinden. 13 Ekim. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

Polissya'daki Korostışiv taş ocağında işçiler granit madenciliği yapıyor. "Yerel Aktörler" özel projesinden. 15 Ekim. Fotoğraf: Hrıstına Kulakovska.

Siverşçına bölgesinde bulunan Chernihiv'deki üniversite kampüslerinden birinde kentsel festival. "Yerel Aktörler" özel projesinden. 16 Ekim. Fotoğraf: Valentın Kuzan.

Vitaliy Rojık, Polissya'daki Korostışiv parkının restorasyonuyla ilgilenen heykeltıraş. "Yerel Aktörler" özel projesinden. 23 Ekim. Fotoğraf: Hrıstına Kulakovska.

Lviv'de bir yağmur bahçesinin düzenlenmesi sırasında "Plato" toplum kuruluşu gönüllüsü. "Yerel Aktörler" özel projesinden. 23 Ekim. Fotoğraf:Sofiya Solar.

Harkiv’in 50 km doğusunda bulunan Kitsiv Çölü. 31 Ekim. Fotoğraf: Serhiy Sverdelov.

Kyiv'de kahramanların ve proje ekibinin katılımıyla Ukraїner “Ulusal Azınlıklar - Biz Kimiz?” kitabının tanıtımı. 15 Kasım. Fotoğraf: Serhiy Korovaynıy.

Lev Skop, Ukraynalı sanatçı, ressam- restoratör, ikonograf. Drohobıç, Halıçına’ya keşif gezisinden. 20 Kasım. Fotoğraf: Hrıstına Kulakovska.

Dmıtro Mazuryak, multi-enstrümantalist bir müzisyen, halk enstrümanları ustası Mıhaylo Tafiyçuk'un öğrencisi. Dmıtro, her yıl Bukovına'daki memleketi İspas köyünde Malanka kutlama geleneğini sürdürüyor: insanları bir araya getiriyor, maskeler ve kostümler dikiyor, diğer bölgelerden arkadaş ve misafirleri davet ediyor. 21 Kasım. Fotoğraf: Katya Akvarelna.

Lviv'deki Dominik Katedrali'nin çatısında restorasyon çalışmaları. Halıçına’ya keşif gezisinden. 26 Kasım. Fotoğraf: Pavlo Paşko.

İvan Prıhodko, geleneksel oyuncak ve heykel ustası. Dudarkiv köyü, Naddniprianşçına'ya keşif gezintisinden. 11 Aralık. Fotoğraf: Mıkıta Zavilinskıy.

Kyiv İvan Honçar müzesinde Az. Andriy (Havari Andreas) gecesi geleneksel "veçornıtsi" (komşuların toplandığı bir gecedir). 12 Aralık. Fotoğraf: Hrıstına Kulakovska.

Bessarabiya’daki Orlivka köyünde korunmuş ‘Moşul’ adeti (eski Noel kutlaması). Ukrayna'nın güneyinde Ortodoks Noelinin 25 Aralık'ta kutlandığı tek köy. Fotoğraf: Yuriy Makalis.

“Kıyivska Kolyada” Topluluğu'nun kurucusu Oksana Sobko, ‘koliadnık’larla (Noel bayramında geleneksel şarkı söyleyenler) buluşmaya gidiyor. Kyiv, 25 Aralık. Fotoğraf: Serhiy Korovaynıy.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Proje menajeri:

Katerına Minkina

Baş editörü:

Nataliya Ponedilok

Fotoğraf editörü:

Katya Akvarelna

Çevirmen:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin