Share this...
Facebook
Twitter

Językowe zniewolenie przez stulecia był jednym z głównych narzędzi walki Rosji przeciwko Ukrainie. Rozwijając narrację o „bratnich narodach”, współcześni rosyjscy politycy nadal wygłaszają absurdalne stwierdzenia, o tym, że język ukraiński jest sztuczny i narzucony przymusem. Ale wszystko poszło wbrew planom agresora, bo, jak powiedział Serhij Żadan, historia nie jest teraz po prostu pisana na nowo — pisze się ją po ukraińsku.

Podczas pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie, rozpoczętej przez Rosję, język ukraiński — to nie tylko oznaka tożsamości narodowej i postawy obywatelskiej, ale i narzędzie walki z wrogiem. Bronić swjego kraju przed agresorem można nie tylko bronią, ale i słowem.

Zdjęcie: Jurij Stafaniak

Praktycznie wszyscy Ukraińcy znają i rozumieją język rosyjski, ale Rosjanie ukraińskiego — nie. Nieznajomość języka ukraińskiego przez rosyjskich wojskowych i dywersantów jest bardzo skutecznym sposobem ich rozpoznania. Zbrojne Siły Ukrainy oficjalnie poinformowały, że ukraińscy wojskowi rozmawiają wyłącznie po ukraińsku (nawet jeżeli ich język jest daleki od ideału).

W sieciach społecznościowych jest mnóstwo nagrań, jak ukraińscy wojskowi, żołnierze obrony terytorialnej czy cywile sprawdzają podejrzanych za pomocą ukraińskich słów lub wyrażeń.

Słowo „paljanycja” (rodzaj chleba) stało się jednym z symboli tej wojny — Rosjanie, zwyczajnie, nie umieją prawidłowo go wypowiedzieć, a ich media tłumaczą je jako „truskawka” (polunycja).

Rosyjskojęzyczni Ukraińcy jeszcze przed rozpoczęciem wojny przechodzili na ukraiński i nadal to robią. Dziś — jest historyczna szansa dla Ukrainy, by na zawsze pozbyć się jakichkolwiek związków kulturowych z Rosją.

Język rosyjski Ukraińcy wykorzystują aktualnie do tego, by zwracać się do wroga i demoralizować go. Ukraińskie media dublują materiał po rosyjsku po to, aby rosyjscy cywile dowiedzieli się, że ich władza okłamywała ich latami i robi to.

Ukraińskiego uczy się coraz więcej obcokrajowców. Według danych platformy internetowej do nauki języków obcych Duolingo, w ciągu tygodnia pełnoskalowej wojny rozpoczętej przez Rosję, ilość chętnych do nauki języka ukraińskiego wzrosła o 200%.

Język ukraiński w całym świecie kojarzy się z oporem, śmiałością, jednością i wolnością. Rosyjski — to język państwa-agresora.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Ania Jabłuczna

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Katarzyna Gach

Śledź ekspedycję