Share this...
Facebook
Twitter

Мовні утиски століттями були одним із головних інструментів боротьби Росії проти України. Розвиваючи шаблонний наратив про «братні народи», сучасні російські політики й далі роблять абсурдні заяви, мовляв українська мова — штучна і насаджена під примусом. Та в агресора все сталося не так, як гадалося, бо, як казав Сергій Жадан, історія зараз не просто переписується — вона переписується українською мовою.

Під час повномасштабної війни, яку розпочала Росія проти України, українська мова — не тільки ознака національної ідентичності та громадянської позиції, а й інструмент боротьби з ворогом. Боронити свою країну від агресора можна не лише зброєю, а й словом.

Фото: Юрій Стефаняк

Практично всі українці знають і розуміють російську мову, але росіяни українську — ні. Незнання російськими військовими і диверсантами української мови — дієвий спосіб їх виявити. ЗСУ ж офіційно повідомили, що українські військові спілкуються виключно українською, навіть неідеальною.

У соцмережах уже є безліч відео, як українські військові, бійці територіальної оборони чи цивільні мешканці перевіряють підозрілих осіб за допомогою українських слів або висловів.

Слово «паляниця» вже стало одним із мовних символів цієї війни — росіяни просто не можуть його правильно вимовити, а їхні медіа перекладають його як «клубника».

Російськомовні українці ще до початку війни активно переходили на українську і продовжують це робити. Так вони висловлюють свою позицію проти агресора. Нині — історичний шанс для України назавжди позбутися будь-яких культурних зв’язків із Росією.

Російську мову українці зараз використовують для того, щоб звернутися до ворога та деморалізувати його. Українські медіа дублюють контент російською для того, аби цивільне населення РФ дізналося, що їхня влада дурила їх роками і продовжує це робити.

Українську мову вчать усе більше іноземців. За даними онлайн-платформи для вивчення іноземних мов Duolingo, за тиждень повномасштабної війни, яку розпочала Росія, кількість охочих вчити українську у світі зросла на 200%.

Українська мова в усьому світі тепер асоціюється з опором, сміливістю, єдністю та свободою. Російська ж — мова країни-агресора.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Анна Яблучна

Контент-менеджерка:

Анастасія Жохова

Слідкуй за експедицією