Share this...
Facebook
Twitter

Rusya, Ukrayna’ya karşı yalnızca karada, denizde ve havada değil, aynı zamanda çevrimiçi olarak da savaşıyor: Ukraynalılara kimlik avı saldırıları düzenliyor, sahte bilgiler yayıyor ve sosyal medyalarda Ukrayna Silahlı Kuvvetler hakkında bilgi ediniyor. Gönüllülerin kendi kendine örgütlenmesi ve devlet kurumlarının desteğiyle Ukrayna’daki bilgi cephesinde savaşmak için ayrı bir BT-ordusu oluşturuldu.

Çevrimiçi savaşmanın yollarından biri, Rus sitelerine DDoS saldırılarıdır. Özel bir program aracılığıyla sitelere o kadar çok istek gönderilir ki sunucu bu yüke dayanamaz ve iflas eder. Dizüstü bilgisayarı ve internet erişimi olan herkes katılabilir. Siber birlikler DDoS saldırılarını koordine eder ve çaylaklar için bile ayrıntılı talimatlara sahiptir. Rusya ve Belarus hükümetlerinin web siteleri, devlet medyası ve bazı banka ve şirketler şimdiden heklendi.

BT çalışanları, ek programlar olmadan Rus sitelerine saldırmaya yardımcı olan bir oyun da yazdı. Bir oyuncu saatte yaklaşık 20.000 engelleme isteği gönderir. Aynı özellik artık ünlü “Kobza” oyununda da mevcut.

Dünya hacker örgütü Anonymous, web sitelerini hekliyor, Ruslara ve Belaruslulara savaş hakkında gerçek bilgiler içeren mesajlar vererek protesto çağrısı yapıyor. 25 Şubat’ta Rusya Savunma Bakanlığı web sitesinin veritabanını yaydılar. Ukraynalı siber askerler, Kremlin’in web sitesini hekledi ve tüm çalışanların telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel verilere erişim sağladı.

Ukrayna BT ordusu, düşmanın bilgi kaynaklarını sistematik olarak engelliyor. Silahlı Kuvvetlerin konumlarıyla ilgili yanlış bilgi ve veri yayan Telegram, YouTube, Facebook, Instagram ve TikTok’taki onlarca hesap şimdiden etkisiz hale getirildi. Bu, ters yönde de çalışır, şöyle ki Rus askerlerinin kişisel hesaplarında yayınlanan fotoğraflar ve videolar, Ukraynalı askerlerin düşman birliklerini tanımlamasına ve etkisiz hale getirmesine yardımcı olur.

Birçok Ukraynalı, savaş hakkındaki gerçeği anlatma amacıyla hem tanıdıklarına, hem de bilmediği numaralara mesajlar atıyor, Google Haritalar’da Rus şehirlerindeki popüler yerlerin altında yorumlar kısmında bilgilendirici yazılar bırakıyor. Rus savaş esirleri hakkında bilgi paylaşıyorlar, Ukrayna’yı işgal edenler arasında olabilecek akrabaları aramaya teşvik ediyorlar. Ayrıca sosyal mecralarda, insanlar hâlâ Rusya’da iş yapan markaların sayfalarını toplu olarak etiketliyor ve onları cinayetleri finanse etmemeye çağırıyor.

BT savaşçısı nasıl olunur

Faydalı kayanaklar:
– Ukrayna BT Ordusu: https://t.me/itarmyofuraine
– Bilgi muhalefeti: https://t.me/OK_ukr
– Propaganda kaynaklarını yasaklayabileceğiniz Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan kaynak: https://t.me/stoprussiachannel
– Saldırganla mücadele etmek için güncellenmiş IT projeleri listesi: https://cutt.ly/uA1KS1V

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

İrına Pelts

Tonia Andriyçuk

Baş editörü:

Yevheniya Sapojnikova

Fotoğraf editörü:

Yuriy Stefanyak

Çevirmen:

Anna İbar

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin