Share this...
Facebook
Twitter

Od samého začátku své Nezávislosti byla Ukrajina pod vlivem Moskvy: Rusko pro Ukrajinu bylo hlavním obchodním partnerem a poskytovatelem plynu. Udržovalo to vládu od aktivního usilování o vstup do EU.

Touhu stát se členským státem EU Ukrajinci jasně ukázali na konci roku 2013. Organizovali Euromajdan, svrhli vládu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, jenž nepodepsal Asociační dohodu s EU.

28. února ukrajinský prezident Valdimír Zelenský podepsal oficiální žádost o vstup Ukrajiny do EU a již 1. března Evropský parlament hlasoval pro přiznání Ukrajině statusu kandidatské země EU. Je to rozhodující okamžik. Rusko, které po celou dobu ukrajinské nezávislosti blokovalo eurointegraci Ukrajiny, má všechny šance přijít o všechen vliv.

Kyjiv, 25. listopadu 2013 Foto: AFP

Bezpečnost

Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Ukrajina se stala nadějným štítem, který braní bezpečnost celé Evropy. Zkušenosti, které naše země dnes získává , mají nedocenitelnou hodnotu. Po vítězství je budeme moci sdílet a optimalizovat tak společnou bezpečnost EU.

Právě kvůli válce, která nyní probíhá, státy EU provádějí revizi svých přístupů k bezpečnosti a optimalizují své rozpočty. Válka na Ukrajině v současné době konsoliduje EU a dělá ji potenciálně mocnějším hráčem na mezinárodní scéně.

Ekonomický faktor

Evropská unie je pro Ukrajinu největším obchodním partnerem ve sféře obnovitelného průmyslu. Nemůže to ovlivnit ani ruská agrese, ani válka. Jenom v roce 2021 export z Ukrajiny do EU vzrostl o 150 %. Jedná se o metalurgický a zemědělský průmysl, strojírenství.

Zboží však není jedinou položkou tvořící ukrajinský export. IT-export loni přesáhl 5 miliard dolarů. Ukrajina je první mezi státy východní Evropy z hlediska atraktivity pro outsourcing IT a zaměstnání programátorů.

Objem exportu z Ukrajiny do EU v roce 2019 činil 19,1 miliard eur. A proto má Ukrajina obrovský potenciál pro ekonomické a obchodní vztahy s EU. Třicet procent světového černozemí se nachází na Ukrajině, je to jedna z nejúrodnějších půd Evropy.

Energie a zdorje

Nehledě na všechny pokusy Ruska poskytovat plyn do EU přes Nord Stream, Ukrajina je stále jednou z nejdůležitějších tranzitních zemí pro ruský plyn, který se dodává do EU. Ukrajina je zároveň jedním z největších producentů elektřiny v Evropě. Její energetické systémy jsou částečně integrovány do Evropské sítě operátorů systémů dodání elektřiny. Ukrajina poskytuje elektřinu pro 4 státy EU: Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.

Kromě toho členské státy Evropské unie potřebují zemní a břidlicový plyn a titanovou rudu, kterých má naše země víc než dost. Ukrajinci jsou přitom ochotní stát se partnery jak v těžbě surovin, tak v jejich zpracování a následném vytvoření řetězců přidané hodnoty.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Valentyna Polovynka

Redaktorka:

Iryna Pelc

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Sleduj Expedici