Share this...
Facebook
Twitter

Karantina, sadece kendini tanıma ve kendini yeniden keşfetme, günlük işlerini ve hayatınızın yaşam tarzını değerlendirme vakti değildir. Ekonomi krizi ve sınırların kapanmasıyla beraber daha çok insan Ukrayna’yı gezmeye başladı. Haritanızda işaretleyebileceğiniz ve yolculuğa çıkabileceğiniz 100 gezme yerini bir araya topladık. Bu yerler daha önce Youtube kanalında 1 milyondan fazla izlenen “Ukrayna Kuş Bakışı” videomuzda yayınlandı:

Şimdi de Ukrayna’da turistik rotalarının arayışından bahsediliyor. Biz Ukrayna’yı 4 yıldır keşfediyoruz ve Ukrayna’da farklı rotaları planlamayı yardımcı olacak bir mobil uygulaması üzerinde çalışmaktayız. Ukrayna’nın her köşesinden herhangi bir yeri ve tarihi kaçırmak istemezsiniz, değil mi? Youtube ve Telegram kanallarımıza abone olun.

Bu liste, haritada kolayca bulabileceğiniz ve bugün bile yola çıkabileceğiniz seçilmiş yerleri içerir.

Polissya

1.Bazalt sütunları. Bazalt ocakları yerel halkın ana gelir kaynağıdır.

Foto: Sergiy Korovaynıy

2. Arıcılık (daha detaylı bilgilere Arıcılar. Orman insanları makalemizde ulaşabilirsiniz). Selezen arıcıları eski bir zanaat olan yabani balı elde etme avcılığının temsilcileridir.

Foto: Sergiy Korovaynıy

3. Svalovıçi (detaylı bilgilere Polissya şarkıları makalemizde ulaşabilirsiniz). Köy nüfusu 20 kişiden fazla değildir. Eskiden kadınlar komşu köydeki kiliseye ulaşmak için nehri yüzerek geçiyorlardı. Geçerken şarkı söylüyorlardı.

Foto: Sergiy Korovaynıy

4. “Duga” istasyonu. Ufuk ötesi radar sistemidir . “Rus Ağaçkakanı” olarak adlandırıldı. Tam güçüyle hiç bir zaman çalışamadı.

Foto: Pavlo Paşko

5. Prıpyat (daha detaylı bilgiler Yasak Bölgeye Dönüş). Hayalet kasaba, Çornobıl Nükleer Santrali’ndeki faciasından önce sadece on yıl var oldu. Şimdi bu popüler bir turistik yeridir.

6. Şatski gölleri. Svityaz-Şatsk-Pulmo. Prıpyat ve Batı Bug nehirlerin arasında 30’u aşkın gölden oluşan bir göl grubudur.

Foto: Sergiy Korovaynıy

7. Polissya dar hatlı demir yolu (Kehribar yolu makalemizi okuyun). Antonivka-Zariçne güzergahında çalışıyor. Günümüzde faaliyet gösteren üç dar hatlı yolcu demir yollarından biridir. Uzunluğu 106 km’dir.

Foto: Sergiy Korovaynıy

Poltavşçına

8. Çanak çömlek müzesi (daha detaylı bilgilere Opişne’yi değiştiren Çömlekçi soyu makalemizde ulaşabilirsiniz). Müze, Ukrayna’nın en eski çömlekçi soyu tarafından kuruldu.

Foto: Sergiy Korovaynıy

9. Poltava’daki kent müzesi. Ukrayna mimari modernizm tarzındaki ilk binalardan biridir.

10. Gadyaç’taki Hadislerin merkezidir. Ukrayna’da Hadislerin geldiği en büyük hac yerlerinden biridir.

Foto: Sergiy Korovaynıy

11. Velıki Soroçıntsi. Ukrayna’da en meşhur köylerinden biridir. Her yaz burada Ukrayna’nın en büyük fuarı yapılmaktadır.

Tavriya

12. Kinburnska kıyı oku. Dnipro-Bug limanını Karadeniz’den ayıran kum kıyı okudur.

Foto: Pavlo Paşko

13. Geroysk’ta tuzun çıkarılması. Geroysk’ta tuz 16. yüzyılda Zaporijjya kozakları tarafından çıkarılmaya başladı.

Foto: Pavlo Paşko

14. Carılgaç adası. Eşsiz flora ve faunanın korunduğu Ukrayna’nın en büyük ıssız adası.

Foto: Pavlo Paşko

15. Acıgöl feneri. Dnipro limanı ortasında yerleşen Ukrayna’nın en yüksek feneridir.

Foto: Pavlo Paşko

16. Oleşkiv kumları. Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük ikinci çölüdür.

Foto: Pavlo Paşko

17. Biloberejya Svyatoslava. Çok sayıda göl, kum tepeciği ve birçok kuş türünün bulunduğu milli parktır.

Foto: Pavlo Paşko

Podniprovya ve Zaporijjya

18. Hortıtsia (daha detaylı bilgilere Şehir içindeki park Hortıtsia makalesinde ulaşabilirsiniz). Adada Zaporijjya kazaklarının başkenti olan Zaporijjya Siçi yeniden yaratıldı.

Foto: Pavlo Paşko

20. Şehir ortasındaki adalar. Dnipro Hidroelektrik Santrali yakınlarında koruma altındaki yabani adalarında kuşlar yuva yapar.

Foto: Alina Kondratenko

20. Meref-Herson köprüsü. Kurulduğunda Avrupa’nın en büyük viadüküydü.

Foto: Hrıstına Kulakovska

21. Krıvıy Rig metrosu. Metro trenleri yerine şehirden yüksek hızlı tramvay geçiyor.

Foto: Alina Kondratenko

22. Krıvbas maden ocakları. Ukrayna’da en büyük demir cevheri bölgesi, sanayi turizmin merkezidir.

Foto: Oleksandr Homenko

23. Popov’un konağı. Doğu Ukrayna’nın 19. yüzyılın birkaç mimari tarzını birleştiren en büyük konaklardan biridir.

Foto: Pavlo Paşko

Karpat Dağları

24. Karpat tramvayı (daha detaylı bilgiye Dağ dar hatlı demir yolu makalemizde ulaşabilirsiniz). Vıgoda-Seneçiv güzergahında çalışıyor. Turizm için aktif bir şekilde kullanılan dar hatlı demir yoludur.

Foto: Pavlo Paşko

25. Dağ çayırları (yazın dağ çayırlarında kimin yaşadığı hakkında daha detaylı bilgilere Vazifesi çoban olmak makalemizde ulaşabilirsiniz). Köylerinden yaylalara çıkarılan hayvanların otlatma yerleridir.

Foto: Pavlo Paşko

26. Morşın. Prıkarpattia’nın Karpat dağlarından gelen maden suyu ile ünlü olan dinlenme tesisi.

27. Hata-Maysternia (daha detaylı bilgiler makalemizde). Dağlardaki eski bir evi restore eden ve modern bir alana dönüştüren bir kamu girişimidir.

28. Bakir ormanlar. UNESCO mirasındaki en büyük bakir ormanların sayısı Ukrayna Karpat dağlarında bulunuyor.

Foto: Pavlo Paşko

Siverşçına

29. Sokırıntsi’deki Galagan sarayı. Siverşçına ormanların, parkların ve korunmuş sarayların sayısıyla etkiliyor.

30. Getmanların başkenti Baturın. Kazakların dönemine ait olan anıtların restore edilmesi sayesinde şehir turizm merkezine dönüştü.

Foto: Pavlo Paşko

31. Oleşnya’daki mavi göller. Taş ocaklarının berrak suya sahip bir göl kompleksi haline dönüştüğü eski çömlekçilik merkezidir.

Foto: Pavlo Paşko

32. Desna nehri. Tüm Siverşçına’nın ana arteri ve Avrupa’nın en temiz ve büyük nеhirlerinden biri.

Foto: Pavlo Paşko

33. Kaçanivka koruma alanı. Ukrayna’daki Klasisizm döneminin korunmuş en büyük mimari kompleksidir.

Foto: Pavlo Paşko

Podillya

34. Kamyanets-Podilskıy (Kamaniçe) Kalesi (hikayenin devamını okuyun). Ukrayna’nın Smotrıtskiy vadisinin ortasındaki adada bulunan en meşhur surudur.

Foto: Vasıl Salıga

35. Kamyanets-Podilskıy’da (Kamaniçe’de) motoball (hikayenin devamına Kale yanındaki büyük bir top makalemizde ulaşabilirsiniz). Ukrayna için nadir ancak Kamyanets’te çok popüler olan bir spor türüdür.

Foto: Pavlo Paşko

36. Podil dar hatlı demir yolu. Gayvoron-Rudnıtsia güzergahında çalışıyor. Günümüzde faaliyet gösteren üç dar hatlı yolcu demir yolundan biridir. Uzunluğu – 78 km’dir.

Foto: Oleksiy Karpovıç

37. Jmerınka’da gemi şeklinde gar. Güçlü taşıma merkezidir. Odesa yönüne hareket eden gemi şeklinde inşa edilen gar.

Foto: Pavlo Paşko

38. Stsıbor-Mahrotskiy’nin konağı (daha detaylı bilgilere Mınkovetsk devletin yeniden doğuşu makalemizde ulaşabilirsiniz). Günümüzde festivallerin düzenlendiği bağımsızlığı başka ülkeler tarafından tanınmamış Mınkovets devletinin restore edilmiş konutu.

39. Zalişçıkı yarımada şeklinde şehir. Podillya, Bukovına ve Galıçına üç bölgenin sınırında bulunan Dinyester’deki şehir.

Foto: Pavlo Paşko

40. Su altındaki Bakota şehri (daha detaylı bilgilere Bakota: Su altındaki kalmış dünya makalemizde ulaşabilirsiniz). Dinyester’de rezervuarın inşa edilmesi sonucunda su altında kalan büyük bir şehir.

Foto: Oleksiy Karpovıç

Prıazovya

41. Arbat Oku (Arbat Oku’ndaki konaklarından biri hakkında hikayenin devamını okuyun). Avrupa’nın en büyük kum plajına sahip olan Azak Denizi ve Sıvaş gölü arasındaki bir kum kıyı oku.

42. Üst Berdyansk feneri. Fener 19. yüzyılda Azak Denizi’nde Berdyansk yakınlarında kuruldu.

Foto: Dmıtro Ohrimenko

43. Geniçesk gölü. Eskiden tuzun çıkarıldığı göl; yerel salamura tıp ve kozmetik yapımında kullanılır.

Foto: Dmıtro Ohrimenko

45. Nıjniy Berdyansk deniz feneri (daha detaylı bilgilere Deniz fenerinde yarım yüzyıl makalemizde ulaşabilirsiniz). Bu deniz feneri 180 yıl boyunca gemilerin Berdyansk Körfezi’ne girmesine yardımcı oluyor.

Foto: Dmıtro Bartoş

45. Bilosaraysk kıyı okundaki Bilosaraysk deniz feneri. Azak Denizi’nde faaliyet gösteren beş fenerden en eskisidir.

Foto: Dmıtro Bartoş

Slobojanşçına

46. Parhom tarih ve sanat müzesi (daha detaylı bilgilere Picasso ve Meleviç Parhomivka’da makalemizde ulaşabilirsiniz). Köy öğretmeni Panas Lunöv’un koleksiyonunun temel olduğu Ukrayna’nın en iyi köy müzelerinden biridir.

Foto: Pavlo Paşko

47. Harkiv’deki “Slovo” (“Söz”) evi. “Mutlu insanların yeri” Ukraynalı yazarlar için yapılan bu ev, onlara karşı Stalin’in uyguladığı baskıların sembolü haline geldi.

Foto: Pavlo Paşko

48. Harkiv’deki Derjprom (Devlet sanayi binası). Ukrayna’da 20. yüzyılın başlarında konstrüktivizm tarzında inşa edilen ilk 13 katlı gökdelen.

Foto: Pavlo Paşko

49. Tebeşir dağları. Dvoriçanskıy milli parkı ve Ukrayna bozkır koruma alanı muhteşem manzaranın açıldığı tebeşir dağ kitlesine sahip olan iki büyük koruma alanıdır.

Foto: Pavlo Paşko

Zakarpattia

50. Borjavska dar hatlı demir yolu (daha detaylı bilgilere Geleceğin Zakarpattia dar hatlı demir yolu makalemizde ulaşabilirsiniz). Vınogradiv-Hmilnık-İrşava güzergahında çalışıyor. Ukrayna’da halen faaliyet gösteren 750 mm hat genişliğiyle dar hatlı demir yollarından biri.

Foto: Valentın Kuzan

51. Çınadiyevo’daki Sent-Mikloş kalesi (daha detaylı bilgilere kale ile ilgili 2016 ve 2020 yılların makalelerimizde ulaşabilirsiniz). Ukrayna’da kiralanan ve çöplükten sanat merkezine dönüştürülen ilk kaledir.

Foto: Yuriy Stefanyak

52. Sınevır gölü. Ukrayna’nın deniz seviyesinden 989 m yüksekliğinde bulunan en büyük dağ gölüdür.

Foto: Dmıtro Ohrimenko

Prıçornomorya

53. Aktanivskıy Kanyonu. Mertvovod nehrinin oluşturduğu Karadeniz bozkırları arasındaki çukur.

Foto: Yuriy Stefanyak

54. Olviya (daha detaylı bilgilere Karadeniz kıyısındaki en büyük antik metropolü makalemizde ulaşabilirsiniz). Kalıntıları halka açık olan en büyük Yunan şehirlerinden biridir.

55.Bug Milli Parkı. Güney Bug nehri boyunca uzanan eşsiz bir milli park.

Foto: Pavlo Paşko

56. Bug nehrinin akanak yerleri. Güney Bug nehrinin ivinti yerleri rafting için çok popüler. Mıgiya köyü rafting için en ünlü yerdir.

Foto: Pavlo Paşko

57. Mıkolayiv’deki Dıkıy Sad (Yabani bahçe). Ukrayna’da bulunan Tunç Çağı’nın tek bozkır yerleşim yeridir.

Foto: Pavlo Paşko

59. En büyük liman. Odesa şehri her zaman Karadeniz’deki en büyük Ukrayna limanı olarak biliniyordu.

Foto: Pavlo Paşko

59. Stanislavski uçurumu (daha detaylı bilgilere Kayıktan başlamak makalemizde ulaşabilirsiniz). Bozkırda, Dnipro-Bug limanı kıyısında Skryabin’in “Mutlu insanların yeri” klibi sayesinde ünlü olan 40 metrelik uçurumlar yükseliyor.

Foto: Pavlo Paşko

Volın

60. Lutsk’ta bir heykeltraşın evi (bu hikayenin devamına 40 yıldır Lutsk evini kimeralarla kurmak makalemizde ulaşabilirisiniz). Heykeltıraş Mykola Holovan’ın 500 heykel ile süslediği ev-atölyesidir.

Foto: Pavlo Paşko

61. Klevan’daki aşk tüneli. Demir yolu hattı boyunca uzanan ağaçlardan oluşan yeşil bir koridordur.

Foto: Oleksandr Mayorov

62. Samçıkı tarihi ve kültür koruma alanı (daha detaylı bilgilere Samçıkivskıy resimleri. İkinci yaşam makalemizde ulaşabilirsiniz). Köyde yerel sakinlerinin çabalarıyla saray ve geleneksel Samçıkivskıy resim yapma tekniğini korundu.

63. Berdıçiv’deki Bosıh Karamelitiv manastırı. Ukrayna’da barok tarzındaki en meşhur binalardan biridir.

Foto: Pavlo Paşko

65. Starıy Solotvın’daki balıkçının evi. Kodnyanka nehrin ortasında bulunan adada şirin bir balıkçı evi bulunuyor.

Foto: Pavlo Paşko

65. Kızak parkuru (pistle ilgili hikayenin devamını okuyun). Ukrayna’da tek kızak-bobsley parkuru. Buradaki ilk parkur 19. yüzyılda kuruldu.

Foto: Dmıtro Bartoş

66. Lübart Kalesi. Lutsk kalesi Ukrayna’nın en büyük en eski ve en iyi korunmuş kalelerden biridir.

Foto: Oles Moskalçuk

67. Tarakanivskıy Hisarı. Lviv-Kıyiv demir yolu hattını korumak için Dubno kasabası yakınlarında inşa edilen 19. yüzyıldan kalma bir savunma yapısıdır.

Foto: Pavlo Paşko

Bukovına

68. Dnister nehrindeki feribotlar (feribotlarla ilgili devamını okuyun). Birçok köyde Ukrayna’nın en uzun nehrinin iki kıyısını birleştiren feribotlar faaliyet gösteriyor.

Foto: Polina Zabijko

69. Çernivtsi Üniversitesi. Bukovına’nın en ünlü mimari birleşimidir.

Foto: Pavlo Paşko

70. “Pamir” radar istasyonu. Tomnatık dağında gezginlerin ve turistlerin sığındığı eskiden terk edilmiş gizli tesistir.

Foto: Vasıl Salıga

71. Hotın Kalesi. Bukovına’daki tek Ukrayna tahkimatıdır.

Foto: Pavlo Paşko

72. Krasna Malanka (Kırmızı Malanka) (daha detaylı bilgilere Karnavalın yeniden doğuşu makalemizde ulaşabilirsiniz). Hazırlıkları her yıl yarışmaya dönüşen Krasnoilsk köyünün en meşhur karnavaldırı.

Foto: Oleksandr Homenko

Naddnipryanşçına

73. Butskıy Kanyonu. Proterozoik granitlerde oluşan Girskıy Tikıç nehrinin üzerindeki kanyondur.

Foto: Pavlo Paşko

74. Korsun-Şevçenkivskıy’da Lopuhin’in konağı. Ros nehrinin üç adasında bulunan saray grubudur .

75. Bila Tserkva’daki Oleksandriya parkı. 18. yüzyılında kurulan Ukrayna’nın en büyük mimari tarzında tasarlanan peyzaj parkıdır.

Foto: Pavlo Paşko

76. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv. Ukrayna’nın en eski ve Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir.

77. Taras dağı. Ukraynalı şair ve ressam Taras Şevçenko’nun mezar yeri üzerine kurulan Kaniv’deki müze kompleksidir.

Foto: Pavlo Paşko

78. Holodnıy Yar. Farklı zamanlarda Ukrayna kurtuluş ayaklanmalarının oluştuğu yer olarak bilinen kalıntı orman.

Foto: Pavlo Paşko

79. Maryanivka’daki Ukrayna’nın coğrafi merkezi . Şpola şehri ve Matusiv köyü arasındaki tarihi ve coğrafi merkezidir.

Foto: Pavlo Paşko

80. Leskove köyündeki Dahovski’nin konağı. Şimdi tanınmayan ve terk edilmiş 19. yüzyılın mimari anıtıdır.

Foto: Pavlo Paşko

81. Uman’daki Sofiivka parkı. Ukrayna’nın en meşhur dendrolojik parkıdır.

82. Barajın üstündeki köy. Ukrayna’nın en büyük barajı olan Çerkas barajındaki eşsiz Panske köyüdür.

Galıçına

83. Domajır ayı barınağı (daha detaylı bilgilere İnsanlardan kurtarılan ayılar makalemizde ulaşabilirsiniz). Sirkler ve gezici hayvanat bahçelerinden sonra buraya gelen ayılara yardım etmek ve onları rehabilite etmek için oluşturulan barınaktır.

Foto: Alina Rudya

84. Oleskıy kalesi. Kale, Galıçına’da inşa edilen ilk surlardan biridir.

Foto: Pavlo Paşko

85. Drogobıç’ın tuzu ve petrolu. 19. yüzyılın ortasında Drogobıç Doğu Avrupa’nın önemli petrol ve tuz merkeziydi.

Foto: Pavlo Paşko

86. Urıç’taki Tustan kaya kalesi. Orta Çağ’da savunma ve idari merkezi olan kale Batı Avrupa’ya giden önemli tuz yolu üzerinde gümrük noktasıydı.

Foto: Pavlo Paşko

87. İvano-Frankivsk’te Promprılad (endüstriel merkezi) (daha detaylı bilgiler için devamını okuyun). Eski fabrika temelinde inovasyon merkezi ve sosyal iş kümesi oluşturuldu.

Foto: Hrıstına Kulakovska

88. Svirzkıy Kalesi. 15. yüzyılında kuruldu. Sovyet iktidarı burada traktörcü okulu açtı ve daha sonra burayı terk etti.

Foto: Pavlo Paşko

89. Ternopil göleti. Şehrin kuruluşuyla birlikte Seret nehrinin taşkın yatağında oluşturan yapay rezervuar, Türklerin ve Tararların saldırılarına karşı savunma hattı görevini yapıyordu.

Foto: Pavlo Paşko

90. !FESTrepublic (daha deyatlı bilgilere Lviv’i dünyaya açmak makalemizde ulaşabilirsiniz). Eski bir cam fabrikasının temelinde gelişen modern ve yaratıcı bir merkez.

Foto: Pavlo Paşko

91. Lviv’deki Metropolit Andriy Şeptıtskıy Merkezi. Ukrayna Katolik Üniversitesi’nin Modern Kaynak ve Bilgi Merkezi şu anda Ukrayna’da bu tarzda oluşturulan tek merkezdir.

Foto: Pavlo Paşko

93. Eski Lviv şehri. Merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ukrayna’daki tek şehirdir.

Foto: Pavlo Paşko

Bessarabiya

93. Bilgorod-Dnistrovskıy’daki Akkerman Kalesi. Ukrayna’daki günümüze kadar saklanan en büyük kaledir.

Foto: Pavlo Paşko

94. Liskı köyündeki pirinç tarlaları (daha detaylı bilgiler için devamını  okuyun). Tuna nehrin deltası boyunca su altında kalan pirinç tarlaları kuşların balıkların ve kaplumbağaların dikkatini çekiyor.

Foto: Oleksandr Ratuşnyak

95. Budjanskıy limanı ve Sergiivka (Sergiivka’da yelken okulu hakkında daha detaylı bilgilere Sazlık yerine yelken makalemizde ulaşabilirsiniz). Yatçılık meraklılar için mükemmel bir yer. Burada yelken yarışmalar düzenlenir.

Foto: Oleksandr Ratuşnyak

96. Frumuşıka-Nova (devamı Frumuşıka’nın ikinci nefesi). Sovyet iktidarı tarafından yok edilen köy yerinde turistik ve etnografik kompleks oluşturuldu.

Foto: Pavlo Paşko

97. Frumuşıka’daki Sovyet geçmişini anlatan bir müze. Ülkenin her yerinden toplanan eski liderlere ait anıtlar burada sergileniyor.

Foto: Sergiy Korovaynıy

98. Şabo’daki Fransız şarabı (daha detaylı bilgiler için devamını okuyun). Kristofor Lakaren Ukrayna doğal üzümünden gerçek fransız şarabı üretir.

Foto: Sergiy Korovaynıy

99. Pelikanların vatanı olan Tuna milli parkı. Bessarabiya, en büyük gri ve pembe pelikan popülasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Buradan kışı geçirmek için Afrika’ya uçuyorlar.

Foto: Pavlo Paşko

100. Su üstündeki Vılkove şehri. Vılkove şehrinin sakinleri eski zamanlardan beri sokaklar yerine kanalları, arabalar yerine sandalları kullanırlar.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Keşif gezisini takip edin