Ukraynalı Sanatçıların Rusya’nın Başlattığı Savaşa Tepkisi. 2. Bölüm

Share this...
Facebook
Twitter

Rusya’nın Kırım’ı işgal edip, Doğu Ukrayna’da savaş başlattığı 2014 yılından beri Putin, gitgide daha fazla Hitler’le karşılaştırılır oldu. AB liderleri ve AB diplomatları bile artık sözlerinden sakınmıyorlar. Gerçekten de buna vesile birçok olay var ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tam ölçekli savaş başlatmasıyla, bu olaylara sürekli olarak yenileri de ekleniyor. Putin, yalnızca Nazilerin hibrid yöntemlerini kopyalamakla kalmıyor, aynı zamanda Hitler’in sözleriyle de konuşuyor.

Ülkesinin jeopolitik yenilgisinden sonra otoriter bir hükümet sistemi kurmaya başlayan “toprak tahsildarı” Putin, Hitler gibi yıllardır muhaliflerini provoke edip tepkilerini ölçerken, her seferinde bahisleri yükseltiyor ve yüzsüzce yalan söylüyor: şiddet kullanmaya niyeti olmadığına yemin edip alenen tam tersini yapıyor, muhaliflerin anlaşma olasılığına inanmaları içinse görünüşte samimi taklit diyaloglar düzenliyor. Bu paralellikler devam ettirilebilir ve Hitler gibi Putin de, insanlığa karşı büyük çaplı suçlar işleyebilir. Putin’in bugüne kadar ki hamleleri bunu çoktandır kanıtlıyor.

Söz konusu Putin-Hitler benzerliğini en isabetli şekilde vurgulayan illüstrasyonları ve memleri sizler için bir yerde topladık.

İllüstrasyon: Marinoss Art

Enayi İllüstrasyon: Anna Andreeva

İllüstrasyon: Maksım Palenko

Bize başka şans bırakmadılar İllüstrasyon: Maliunok

İllüstrasyon: Maksım Palenko

Putin’in sığınağı İllüstrasyon: Oleksandr Grekhov

Peki şimdi, bu “neonaziler”, bizimle aynı odada mı? İllüstrasyon: Oleksandr Grekhov

İllüstrasyon: Anna Andreeva

Ukraynalı sanatçılar kültürel alanda işgalcilere karşı mücadelerine devam ediyor. Onların illüstrasyonları, posterleri ve kolajları, Rusya ile Ukrayna arasındaki tam ölçekli savaşın sanatsal belgeleri haline geliyor. Ana olayları ve ayrıca savaşan, gönüllü olan veya korkunç olaylardan kurtulan insanların durumlarını ve ruh hallerini kaydediyorlar.

Ukrayna’yı destekleyen bazı ülkeler, sanat merkezlerinde, galerilerde ve eğitim alanlarında bu eserlerin çevrimdışı sergilerini düzenliyor. Bu şekilde halkın dikkatini Ukrayna’daki savaşa çekiyorlar ve Ukraynalılara yardım etmek için para toplamaya çalışıyorlar.

Evin yanında Vişne Bahçesi İllüstrasyon: Sophia Suliy

— Defol! — Kardeşler! — Tek millet! — Kurtarmak! İllüstrasyon: Bright Arts

''Nehuy şastat'' (tr. S*ktir gidin) Özel Traktör Birliği İllüstrasyon: Oleksandr Grekhov

Putin, sen 2014 baharında bu savaşı başlattın Biz de 2022 baharında bu savaşı bitireceğiz İllüstrasyon: Bogdana Davydiuk

Yaşasın Millet Ölsün düşmanlar “rus barışı” İllüstrasyon: Anastasiia Zharova

İllüstrasyon: Andriy Dankovych

Sizi kurtarmaya geldik! İllüstrasyon: Marinoss Art

Ukrayna ordusu şimdiden 88 düşman uçağı ve helikopterini imha etti. İllüstrasyon: Oleksandr Grekhov

Hırsızın şapkası yanar (tr. Yarası olan gocunur) İllüstrasyon: Sophia Suliy

Barış için Üzgünüz Biz seçmedik Nereye gittiğimizi bilmiyorduk İllüstrasyon: Oleg Gryshchenko

«Ağlamamak için gülüyordum» diye yazdı ünlü Ukraynalı şairimiz Lesya Ukrainka. Ukraynalı sanatçılar ise Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı tam ölçekli savaşı yorumlayarak resim çiziyorlar. Bu, onların işgalcilere karşı kültürel olarak direnme ve Silahlı Kuvvetlerin, Bölgesel Savunma Birlikleri temsilcilerinin ve işgalcilere karşı direnme konusunda cesur olan sivillerin savaşçı ruhunu desteklemenin yoludur.

Savaşın ilk gününden itibaren tüm dünya Ukrayna’yı izliyor, Ukraynalıların düşmana karşı mücadeledeki korkusuzluğuna ve birliğine hayran kalıyor. Bu günlerin ruhu, Ukraynalı sanatçıların posterleri, illüstrasyonları ve kolajları sayesinde aktarılıyor.

Ateşimiz bombalarından daha güçlü İllüstrasyon: Bogdana Davydiuk

Bayraktar! İllüstrasyon: Bright Arts

Marusya Prıymaçenko (Naif sanatın Ukraynalı temsilcisi, ressam) Lanetli Yılan İllüstrasyon: Sophia Suliy

UKRposta güvercini Bu görsel, Ukrposhta (Ukrayna'nın posta örgütü) bir çalışanı ve Çernihiv üzerinde bir Rus Su-34 bombardıman uçağını düşüren seferber bir kaptan Serhiy Çijikov'u gösteriyor. İllüstrasyon: Alöna Juk

İllüstrasyon: Varvara Perekrest (Illustration Underground)

İllüstrasyon: Oleg Gryshchenko

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İllüstrasyon: Oleg Gryshchenko

İllüstrayon: Varvara Perekrest (Illustration Underground)

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Ania Yabluçna

Çevirmen:

Rıdvan Emre Mert

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin