Ukraynalı Sanatçıların Tepkisi. Cesaret

Share this...
Facebook
Twitter

Rusya, savaş sahasında başarısız olmaya devam ederken barışçıl Ukraynalıları terörize ediyor. Rusya terör devleti, altyapıyı bombalayarak insanları elektriksiz, susuz, ısısız bırakmakla tehdit ederek insanlara kabuslar yaşatmaya çalışıyor.

Ancak burada bile Rusya mağlup olacak, çünkü Ukraynalılar bir kez daha ortak bir amaç olan Zafer uğruna birlik olma ve anlaşmazlıklara dayanma yeteneklerini gösteriyor. Ukraynalı savunucular, işgalcileri topraklarından cesurca ve ustaca kovuyor; bombardımandan yaralanan Ukrayna şehirleri ayakta kalmaya devam ediyor; bu şehirlerin sakinleri yeni koşullarda yaşamayı, çalışmayı ve birbirlerini desteklemeyi öğreniyor.

Ukraynalı illüstratörler, Ukraynalıların ulusal bir özelliği olarak cesaret konusunu eserlerinde yansıtmaya devam ediyor. Rusya için cesaretin ulaşılmaz ve anlaşılmaz bir güç olduğunu ve dolayısıyla bu gücün sonunda saldırganları gömeceğini bir kez daha gösteriyorlar.

İllüstrasyon: @neivanmade Karanlıkta parlayan o ışığı karanlık yenemez

İllüstrasyon: Daria Filippova @litr_olomouc için (instagram: @flppvdd) SAVAŞ-BARIŞ DENGESİ Bağlamı: tanksavar demir kirpi, metalden yapılmış en basit tank karşıtı bariyerdir.

İllüstrasyon: @mr.zhuravchik

İllüstrasyon: Yura Volianuk (instagram: @freedomnyuk)

İllüstrasyon: Tania Kremen (instagram: @tani.flint) Kyiv duracak bağlamı: kadın figürü, Kyiv'deki Dnipro nehrinin üzerinde yükselen Anavatan heykeline bir atıf. Ona saldıran dronların şekli balalayka (Rusya geleneksel müzik aleti) müzik aletini andırıyor: İran'ın kamikaze Şahid-136 tipi insansız hava araçlarına bazen böyle denir.

İllüstrasyon: Liza (Yablonska) Mykhailus (instagram: @yablonskali) Bağlamı: kadın figürü, Kyiv'deki Dnipro nehrinin üzerinde yükselen Anavatan heykeline bir atıf.

İllüstrasyon: Oleksandr Shatokhin (instagram: @shat.art88) Hoş gel(me)diniz

İllüstrasyon: @o.boleyn Venus rustrap Bağlamı: bu etçil bitkinin adı Venüs sinek kapanıdır (Venus flytrap).

İllüstrasyon: Alona Shostko (instagram: @al.sho.art)

İllüstrasyon: Mari Kinovych (instagram: @marikinoo) Stand with Ukraine (Ukrayna’yı Destekle)

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Darına Mudrak

Editör:

Ania Yabluçna

Fotoğraf editörü:

Katerına Ptaşka

Çevirmen:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin