Ukraynalı Sanatçıların Tepkisi. Elektrik Enerjisi

Share this...
Facebook
Twitter

Rusya, kritik altyapıyı bombalamayı Ukraynalılar için yeni bir rutin haline getirmeye çalışıyor. Rusya bu terör eylemleriyle sivil halkı elektrik ve ısınmadan mahrum bırakmak ve Ukrayna’da bu yılki kışı zorlu bir sınav haline getirmek istiyor.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy’e göre Ruslar şimdiden Ukrayna’nın enerji altyapısının %40’ına zarar verdi. Bazı bölgelerde her gün acil veya planlı elektrik kesintileri oluyor, bununla birlikte bazı yerlerde iletişim bağlantısı de daha kötü çalışıyor. Ancak, Ukraynalılar bu kısıtlamalara uyum sağlıyorlar: mum stokluyorlar, sokaklarda el fenerleriyle yürüyorlar ve yıl başı için en iyi hediyenin taşınabilir bir şarj istasyonu olduğuna dair şakalar yapıyorlar. Ukraynalılar, özgür olmak ve “rus dünyasına” ait olmamak için her türlü zorluğa katlanmaya hazır olduklarını defalarca kanıtladılar.

Ukraynalı illüstratörler çalışmalarında, akşam şehrinde neredeyse tek ışık kaynağının araba farları olduğu, mumların ampullerin yerini aldığı ve insanların birbirlerine değer vererek iç ışıklarını korudukları güncel gerçeği kaydedip yansıtıyorlar.

İllüstrasyon: Jenya Polosina (instagram: @polosunya) Bağlam: Şehrin yetkilileri güvenlik nedeniyle şehir sakinlerine ışıksız sokaklarda el fenerleri, yanıp sönen el fenerleri veya ışığı yansıtan herhangi bir şeyle yürümelerini tavsiye ediyor.

İllüstrasyon: Viktor Grudakov (instagram: @viktor.grudakov)

İllüstrasyon: @myfabstory

İllüstrasyon: Albina Yaloza (instagram: @albina_yaloza) Sadece hayatta kalmak yetmez, çok çalışmak gerekir.

İllüstrasyon: Alyona Zhuk (instagram: @zhuk_alyona) Ukrayna'yı söndürebilecek bir karanlık yoktur

İllüstrasyon: Yulia Pilula (instagram: @pilula.il)

İllüstrasyon: Tais Art Place (instagram: @tais_art_place) Ukraynalılar sadece elektrik tasarrufu yapmıyorlar. Bunlar kış için ışık konservesi.

İllüstrasyon: Oleksandr Grekhov (instagram: @unicornandwine) – Ne kadar romantiksin. Mum ışığında akşam yemeği Sağdaki adamın kaskında Ukrayna'nın enerji endüstrisindeki en büyük özel yatırımcı olan şirketin adı yazılı.

İllüstrasyon: Nikita Titov (instagram: @nikita_v_titov) Işıklı pencerelerden oluşan yazı — "KAZANACAĞIZ"

İllüstrasyon: Sashko Danylenko (instagram: @sashko.danylenko.art) KYIV. Grafiğin dikey ekseni "GÜÇ", yatay ekseni "ZAMAN". Sarı renkle "ZSU'ya olan inanç", kırmızı ile ''Aşk" işaretlenmiştir. Resim, neredeyse tek ışık kaynağının kırmızı ve sarı farlar olduğu bir elektrik kesintisi sırasında Kyiv'in bir fotoğrafını taklit eder.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Darına Mudrak

Editör:

Ania Yabluçna

Fotoğraf editörü:

Katerına Ptaşka

Çevirmen:

Kseniia İlgen

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin