Yabancılar Ukrayna’dan Nasıl Tahliye Ediliyorlar

Share this...
Facebook
Twitter

Rus propagandası, internette Ukrayna ordusu, sınır muhafızları ve Ukrayna vatandaşlarının karıştığı sözümona ırkçılık vakaları hakkında bilgi yayıyor. Dünya haberlerinde, koyu tenli kişilerin sınırı geçmelerine izin verilmediği veya Rusya’daki “kurtarma operasyonu” sırasında Hindistan’dan gelen öğrencilerin rehine olarak kullanıldığına dair haberler boy gösteriyor. Lavrov bile konuşmasının bir bölümünü bu konuya ayırıp yabancı öğrencilerin Ukrayna’dan tahliyesine izin verilmediğini dile getirdi.

Rus propagandasının Ukraynalıları ve Ukrayna’nın devlet hizmetlerinin itibarsızlaştırılmasını amaçlayan bu özel dezinformasyon operasyonu, çarpıtılmış gerçeklerden oluşuyor.

Ukrayna’nın batısındaki tüm sınır kontrol noktaları, tam ölçekli işgalin başlangıcından bu yana dolup taşıyor. Savaş bölgesinden ayrılan yüz binlerce insanın acil tahliyesine, öngörülmemiş engeller ve sistemlerin adapte olamadığı ağır bir yük eşlik ediyor. Kaldı ki hiçbir ülke, ani bir tahliyeye, kolay ve tamamen kontrollü olacak şekilde tam olarak hazırlanamaz. Zira bu sürece psikolojik bir baskı eşlik eder.

Bu durumdan ötürü, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ayrılmak isteyen yabancılar için en iyi yolu bulmalarına yardımcı oldukları, ayrı bir yardım hattı oluşturmuştur. İşte iletişim numarası: +380934185684

Geçtiğimiz hafta içerisinde Ukrayna’dan, Ukrayna üniversitelerinden öğrenciler ve gazeteciler başta olmak üzere çok sayıda yabancı ayrıldı. Biz de bugünlerde sınırı geçen yaklaşık yüz yabancıyla konuştuk ve kişisel deneyimleriyle ilgili hikayeler topladık.

Afolabi Sogbesan (Nigeria )

The queue at the border was large which was understandable because so many people want to leave the country. I wouldn’t say anything bad about the border guard, because they were nice, friendly and trying to accommodate us as much as they could. And every reasonable person at this moment will understand that they have more than enough work on their hands.

Afolabi Sogbesan (Nijerya)

Sınırdaki kuyruk uzundu, bu anlaşılabilir bir durum çünkü çok fazla insan ülkeden ayrılmak istiyor. Sınır muhafızları hakkında kötü bir şey söyleyemem; kibar ve dostça davranıyorlardı, bizi ağırlamak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Mantıklı düşünen herkes, ellerinde gereğinden fazla iş olduğunu anlayabiliyor zaten.

Bernhard Clasen (Germany)

I was going from Ukraine to Germany. There is information that foreigners cannot cross the Ukrainian border. It is not true. I saw that thousands of people from Bangladesh, India, Serbia, Arab and other countries crossed the border. Everyone who wants to cross the border, as long as it is Ukrainian women or men and women from other countries, can do it. Only Ukrainian men cannot cross the border.

Bernhard Clasen (Almanya)

Ukrayna’dan Almanya’ya gidiyordum. Yabancıların Ukrayna sınırını geçemediğine dair söylentiler var. Bu doğru değil. Bangladeş, Hindistan, Sırbistan, Arabistan ve diğer ülkelerden binlerce insanın sınırı geçtiğini gördüm. Sınırı geçmek isteyen herkese, Ukraynalı kadın ve çocuklara, yabancı uyruklu kadın veya erkek, herkese kapılar açık. Sadece Ukraynalı erkeklere topyekün seferberlik yüzünden izin verilmiyor.

Luis Alejandro (Mexico)

On the border, I noticed that it wasn’t a proper line
People were trying to enter from multiple directions. So border patrol wasn’t letting men enter. That said: “Only women and children!”
They were screaming, but many people couldn’t understand what they were saying, so they still tried to go through.
But guard instructions were very clear: “Only women and children”
So when some men entered, we needed to wait for a bit in one more line inside.

Luis Alejandro (Meksika)

Sınırda, yanlış sırada beklediğimi fark ettim.
İnsanlar her taraftan sıraya kaynamaya çalışıyorlardı. Sınır muhafızı erkeklerin sıraya girmesine izin vermiyordu. Dedi ki: “Sadece kadınlar ve çocuklar!”
Yüksek sesle bağırarak talimatları duyurmaya çalışıyorlardı ama birçok insan ne dediklerini anlayamadı. Bu yüzden yine de geçmeye çalıştılar.
Ancak güvenliğin talimatları çok açıktı: “Yalnızca kadınlar ve çocuklar”
Bu yüzden bazı erkekler sıraya girdiğinde, içeride bir sıra daha beklememiz gerekti.

Hari Krisshnan (India)

We were going by bus, so we just waited for our turn at the border. At that time, there were about 300 foreigners of different nationalities at the border in multiple buses. Border guards were asking regular questions, checking documents, and letting everyone through one by one. There was a parallel line with cars, and people with small children were a priority.
In my opinion, the way you are treated is a reflection of how you treat others. If you are not nice to people, you shouldn’t expect good treatment in return.

Hari Krisshnan (Hindistan)

Otobüsle gidiyorduk, bu yüzden sınırda sıramızın gelmesini bekledik. Aynı zamanda, sınırda birkaç otobüste farklı milletlerden yaklaşık 300 yabancı vardı. Sınır muhafızları düzenli olarak sorular soruyor, belgeleri kontrol ediyor ve herkesin tek tek geçmesine izin veriyordu. Yanda arabalardan oluşan bir sıra daha vardı ve küçük çocuklu insanlar öncelikli geçiş hakkına sahipti. Bana kalsa, size nasıl davranıldığı, başkalarına nasıl davrandığınızın bir yansımasıdır. İnsanlara karşı nazik değilseniz, karşılığında iyi bir muamele beklememelisiniz.

Swati (India)

I passed the border to Romania on the 1st of March.
Everything was as calm as possible there.
I didn’t face any discrimination. The border guard was helpful. My experience on the border was ok, it wasn’t so difficult, but travel was really difficult of course.

Swati (Hindistan)

1 Mart’ta Romanya sınırını geçtim.
Orada her şey olabildiğince sakindi. Herhangi bir ayrımcılıkla karşılaşmadım. Sınır muhafızı yardımcı oldu. Sınırdaki deneyimim iyiydi, o kadar da zor değildi, ama yolculuk elbette çok zordu.

Xuan (China)

During the war, I was evacuated from Kyiv to Lviv, and then to Warsaw, Poland. At the entrance and the exit place at the border, there were many people waiting to leave Ukraine. Out of Ukrainian people – only women, children, and disabled people can leave. The staff there is very good, as it took us 3 hours at the border, and about 40 of us in a bus crossing the border that arrived in Poland.

Xuan (Çin)

Savaş sırasında Kyiv’den Lviv’e ve ardından Polonya, Varşova’ya tahliye edildim. Sınırdaki girişte ve çıkışta Ukrayna’dan ayrılmak için bekleyen çok sayıda insan vardı. Ukrayna vatandaşların arasında sadece kadınlar, çocuklar ve engelliler ayrılabiliyor. Sınırdaki personel çok iyi iş çıkartıyor bence. Polonya’ya giden otobüste yaklaşık 40 kişiydik ve sınırı geçmek yalnızca 3 saatimizi aldı.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Sofiya Anjelük

Editör:

Yevheniya Sapojnikova

Kurgu yönetmeni:

Mıkola Nosok

Çevirmen:

Rıdvan Emre Mert

Anna İbar

Kapak fotoğrafının sahibi:

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin