Share this...
Facebook
Twitter

Zrádný a nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu nenechal nikoho v civilizovaném světě na pochybách, že Rusko je teroristickou zemí. Úřady, stejně tak jako zástupci podnikatelského, veřejného a kreativního sektoru a také obyčejní lidé z partnerských zemí Ukrajiny se spojili, aby zastavili zločiny Ruské federace. Rovněž za účelem získání finančních prostředků na pomoc Ukrajincům, projevili svou nekonečnou kreativitu.

Desítky tisíc lidí po celém světě si od začátku rozsáhlé ruské invaze zarezervovali ubytování v Ukrajině prostřednictvím platformy pro krátkodobý pronájem bytů, která se nazývá Airbnb. Samozřejmě, že Ukrajinu, z bezpečnostních důvodů, neplánovali navštívit, našli si však rychlý a bezpečný způsob, jak Ukrajince finančně podpořit. 12. března výkonný ředitel Airbnb Brian Chesky poznamenal, že za pouhý týden uživatelé platformy “darovali” 15 milionů dolarů na pomoc Ukrajině. Finanční prostředky okamžitě obdrží Ukrajinci, kteří nabídli své ubytování k rezervaci na platformě.

Společnost Citizen Brick vydala minifigurky prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a „Molotovovy koktejly“ ve stylu slavných kostek Lego. Limitovaná série hraček byla vytvořena pro charitativní účely. Během aukce se podařilo vybrat více než 16 tisíc dolarů. Celá částka byla věnována charitativní organizaci Direct Relief, která se specializuje na poskytování neodkladné lékařské péče po celém světě a konkrétně Ukrajině předala léky.

Ilustrace: Yurij Žuravel.

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo v květnu vydal speciální číslo na podporu Ukrajiny. Bylo uveřejněno asi 20 děl ukrajinských karikaturistů. Představitele časopisu poznamenali, že peníze získané z prodeje tohoto čísla budou předány ozbrojeným silám Ukrajiny a Odeské teritoriální obraně.

Americký vývojář videoher Epic Games ve spolupráci s Xboxem oznámil, že veškeré příjmy ze hry Fortnite vybrané od 20. března do 3. dubna pošle na humanitární pomoc pro Ukrajince postižené válkou. Během charitativní iniciativy uživatelé hry vybrali 144 milionů dolarů. Prostředky budou převedeny na Světový potravinový program OSN, Dětský fond OSN a organizaci Direct Relief, která dodává léky.

Díky prodeji triček a dalšího merchu s memem Saint Javelin se podařilo vybrat více než 1 milion dolarů na podporu Ukrajiny. Autorem iniciativy je kanadský novinář Christian Boris, který od začátku války v roce 2014 vysvětluje událostí v Ukrajině. Obraz Panny Marie držící v rukou protitankovou zbraň Javelin se stal jedním ze symbolů ukrajinského odboje. Oblečení s tímto obrázkem se stalo velmi populárním po celém světě.

Litevci prostřednictvím veřejného crowdfundingu za pouhé 3,5 dne nasbírali 5 milionů eur na nákup dronu Bayraktar pro Ukrajinu. 25. května litevský moderátor Andrius Tapinas zahájil kampaň s tím, že k potenciálnímu nákupu dostal souhlas od ministerstev obrany Litvy a Turecka a také od výrobce. Společnost Baykar se nakonec rozhodla tento dron darovat a za ušetřené peníze Litevce nakoupili munici do dronu, další průzkumné přístroje a zdravotnický materiál.

Učitel Lado Apkhazava z vesnice Chibati, která se nachází na západě Gruzie vybral 700 000 dolarů na pomoc Ukrajině v boji proti ruským vetřelcům. Na sociálních sítích se Lado svěřil, že získané peníze z prodeje zásnubního prstenu své zesnulé matky a své pamětní mince Global Teacher Award (asi 850 dolarů) věnoval na pomoc školákům a učitelům v Ukrajině. Poté, osobní iniciativa gruzínského učitele přerostla v celosvětovou charitativní kampaň učitelů z desítek zemí.

Litevský modelář Tomas Upskas vytvořil dioráma o skutcích ruské armády v Ukrajině. Dílo se jmenuje Brothers in Arms. Ukazuje, jak ruští vojáci rabovali a ničili ukrajinské domy. Autor podle svých slov plánuje prodat obraz v aukci. Vyvolávací cena je 2000 eur. Všechny finanční prostředky získané z aukce budou směřovány na pomoc Ukrajině. Umělec také pracuje na diorámě věnované obráncům Azovstalu.

Populární blogeři se také zapojují do fundraisingu ve prospěch Ukrajinců. Americký YouTuber Jimmy Donaldson, známý pod pseudonymem MrBeast, v jednom ze svých videí oznámil sbírku 3 milionů dolarů na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Rovněž YouTube kanál, se zaměřením na historické dokumentární filmy, Kings and Generals,zveřejňuje sérii videí o národní identitě Ukrajinců a vybízí přispívat na charitativní fond „Památník holocaustu „Babyn Jar“.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Natalija Ponedilok

Redaktorka:

Aňa Jablučna

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Překladatelka:

Marija Moskaljuk

Redaktorka překladu:

Diana Doroš

Koordinátorka překladu:

Marharyta Golobrodska

Sleduj Expedici