Share this...
Facebook
Twitter

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haince ve nedensizce başlattığı tam ölçekli savaş, tüm medeni dünyada Rusya’nın terör bir devlet olmasına dair hiçbir kuşku bırakmadı. Sadece hükümetler, iş dünyasının, toplumun ve yaratıcı sektörün temsilcileri değil, Ukrayna’nın ortak ülkelerinin halkı da Rusya’nın cezai eylemlerini durdurmak için birleşti. Onlar, Ukraynalılara yardım etmek amacıyla yaratıcı fikirler hayata geçirirler.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı tam ölçekli savaşın başlangıcından beri dünyanın her yerinden on binlerce insan kısa süreli konut kiralama Airbnb platformu üzerinden Ukrayna’daki konut rezerve ettiler. Tabii ki, kimse güvenlik nedeniyle Ukrayna’ya gelmeyi düşünmüyordu. Bu, sadece Ukraynalıları maddi olarak desteklemek için çabuk ve güvenli bir yöntem. 12 Mart’ta Airbnb Genel Müdürü Brian Chesky, platformun kullanıcılarının sadece bir hafta içerisinde Ukrayna’ya yardıma yönlendirilecek 15 milyon dolar topladıklarını belirtti. Bu para platformda kendi konutlarını kiraya vermiş Ukraynalılara doğrudan gidiyor.

Citizen Brick şirketi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in ve Molotof kokteylinin ünlü lego türündeki minifigürlerini çıkardı. Bu oyuncakların sınırlı koleksiyonu, bağış amacıyla yapıldı. Açık müzayedede 16 bin doları aşkın bir miktar toplanabildi. Bu miktar, tüm dünyada acil tıbbi yardımı vermekte uzman olan Direct Relief sivil toplum kuruluşuna gönderilip Ukrayna’ya ilaçlar verildi.

Görsel: Yuriy Zhuravel.

Fransız Charlie Hebdo mizah dergisi, Ukrayna’yı desteklemek amacıyla Mayıs’ta Ukraynalı karikatürcülerin yaklaşık 20 eserinin yayınlandığı özel sayısını çıkardı. Yayın, bu sayının satışından kazandığı parayı Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ve Odesa Bölgesel Savunma Kuvvetlerine göndereceğini belirtti.

Amerikan oyun geliştirme şirketi Epic Games, Xbox işbirliğiyle Fortnite oyunundan 20 Mart’tan 3 Nisan’a dek elde ettiği tüm geliri savaştan dolayı zarar gören Ukraynalılara insani yardım için vereceğini duyurdu. Bağış kampanyası süresince oyun kullanıcıları 144 milyon dolar topladılar. Bu para BM Dünya Gıda Programına, BM Çocuk Fonuna ve ilaç sağlayan Direct Relief kuruluşuna gönderilecek.

Üzerinde Saint Javelin resmi olan tişörtler ve diğer ürünler sayesinde Ukrayna’ya destek için 1 milyonu aşkın bir miktar toplanabildi. Bu kampanyanın başlatıcısı, Kanadalı muhabir Christian Borys savaşın 2014’te başladığı andan itibaren Ukrayna’daki olayları haberleştiriyordu. Ellerinde Javelin tanksavar füzesini tutan Aziz Meryem’in görseli Ukrayna direnişinin sembollerinden biri oldu. Bu resimli giysi tüm dünyada ün kazandı.

Litvanyalılar Ukrayna için Bayraktar insansız hava aracını satın almak amacıyla kitlesel fonlama girişimine başlatıp sadece 3,5 gün içinde 5 milyon avro toplamayı başardı. 25 Mayıs’ta bu kampanyaya başlatan Andrius Tapinas Litvanya ve Türkiye Savunma Bakanlıklarının yanı sıra üreticiden olası bir alma için onay aldığını belirtti. Sonuçta Baykar şirketi Litvanyalılara bu İHA’yı bağışlamaya karar verdi. Toplanan fonlarla gerekli mühhimat, diğer keşif araçları ve tıbbi gereçler de alındı.

Gürcistan’ın batısındaki Guria bölgesinde bulunan Çibati köyünden öğretmen Lado Apkhazava Ukrayna’ya Rus işgalcileriyle savaşmakta yardım etmek için 700 bin dolar topladı. Merhum annesinin yüzüğünü ve Global Teacher Award anma sikkesini satışından elde ettiği parayı (yaklaşık 850 dolar) Ukrayna’nın öğrencilerine ve öğretmenlerine yardım için gönderdiğini sosyal medyada paylaştı. Bu Gürcü öğretmenin kişisel girişimi onlarca ülkede meslektaşlarının küresel bir bağış kampanyasına dönüştü.

Litvanyalı modelist Tomas Upskas Rus askerlerinin Ukrayna’daki eylemlerine dair bir diorama yarattı. Eserin adı Brothers in Arms (TR Silah arkadaşları). Rus askerlerinin Ukraynalıların evlerini nasıl soyup yok ettiklerini gösterir. Yaratıcı, bu eseri açık müzayedede satacağını belirtiyor. Başlangıç fiyatı 2 bin avro. Elde edeceği tüm parayı Ukrayna’ya yardıma yönlendirecek. Sanatçı aynı zamanda Azovstal’ın savunucularına adanmış diorama üzerinde çalışıyor.

Ukraynalılara yardım etmek amacıyla bağış kampanyalarına ünlü blogcular da katılıyorlar. Amerikalı YouTube blogcusu Jimmy Donaldson, namıdiğer MrBeast, videolarının birinde Ukraynalı mültecilere insani yardım için 3 milyon dolar toplamak istediğini duyurdu. Tarihi belgeseller yayınlayan Kings and Generals YouTube kanalı Ukraynalıların ulusal kimliğine dair bir video serisini paylaşıp Babın Yar Holokost Anıtı hayırsever fonuna bağışta bulunmaya teşvik ediyor.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Nataliya Ponedilok

Editör:

Ania Yabluçna

Fotoğraf editörü:

Yuriy Stefanyak

Çevirmen,

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Editör:

Svitlana Urum

Keşif gezisini takip edin