Çocuk Var Mıydı? Rusya Kayıplarını Kabul Etmeye Acele Etmiyor

Share this...
Facebook
Twitter

Ukraynalı şarkıcı CTACİK (STASİK)’in “Düşmanlar için Ninni” şarkısından “Bu toprakları istedin, şimdi ona karış” sözler binlerce Rus askeri için gerçek oldu. Ukrayna’ya karşı tam ölçekli savaşı başlatan “Dünyanın İkinci Ordusu”, işgalin ilk günlerinden beri kayıpları hakkında sessiz kaldı ve akrabalarının “büyük vatanında” gömmesi için cenazelerini almayı reddetti.

Yaklaşık 17.000 asker. Ukrayna Savunma Bakanlığı, 28.03.22 itibariyle Rus ordusunun bu kayıp sayısını kaydetti. Bu rakam her geçen gün artıyor.

Rusya Federasyonu’nun tipik iletişim teknikleri, bilgilerin kısmen sunumu, Rus ordusunun cesaretine sürekli inanç ve Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan gelen verilerin reddedilmesidir.

Rus askerlerinin ölümüyle ilgili bilgiler ilk olarak Rus hükümet kaynakları tarafından değil, bölgesel medya veya sadece merhumu şahsen tanıyan kişiler tarafından yayınlandı.

21.03.22 — “Komsomolskaya Pravda” propaganda medyası, Ukrayna’daki savaşta yaklaşık 10.000 Rus askerinin öldürüldüğünü ve 16.000’den fazla kişinin yaralandığını belirten materyali yayınladı ve kısa süre sonra kaldırdı.

25 Mart’ta Rusya’nın resmi olarak açıkladığı rakam 1351 ölü.
Aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, 16.000’den fazla düşmanın öldüğünü bildirdi.

"Kırım. Suriye. Donbas. ÇağırdınıZ mı? Bizimkileri terk etmeyiz."

Ölen sayısını gizlemek her geçen gün daha da zor oluyor: Ukrayna haber ajansları çalışıyor, “Kargo 200” telegram kanalı sürekli yenileniyor ve askeri akrabalar, lansmanın ilk saatlerinden bu yana Ukrayna’dan Canlı Dönüş yardım hattını arıyorlar.

"İşçi Svoih (Tr. Kendilerinkini Bul). Teğmen Linar Garipov Başkurdistan öldü Fizliyev Eduard Fanisoviç öldü"

Sözde “özel operasyon” sırasında öldürülenlerin ailelerine yapılan ödemelerin miktarıyla ilgili bilgilerin ortaya çıkması, Rusya’nın askeri kayıpları gerçeğini tanımanın ilk adımı olarak kabul edilebilir.

Rusların daha fazlasını bilmek veya anlatmak istemeleri durumunda Rus Ceza Kanununda Rus ordusu hakkında sahtekarlıkların veya onu itibarsızlaştırmaya yönelik eylemlerin yer aldığı yeni bir makale düzenlendi, 3-15 yıl hapis cezası alınabilir.

Yabancı medya, Rus ordusunun gerçek kayıpları gizlemek için mobil krematoryum kullanımı hakkında bilgi yaymaya başladı.

Ukraynalılar, Rus askerlerin terk edilmiş çürüyen cesetlerinin yerel sakinlerin sağlığını tehlikeye atmaması için onları işaretsiz toplu mezarlara gömmek zorunda kalıyor.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Ania Yabluçna

Editör:

Yevheniya Sapojnikova

Çevirmen:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin