Diğer Ülkelerden Gönüllüler Ukrayna’yı Savunmaya Geliyor

Share this...
Facebook
Twitter

24 Şubat’tan bu yana her gün Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Bölgesel Savunma Güçleri ve siviller, Rus işgalcilere karşı çıkıyor. Binlerce kendi kentlerini korumak isteyenler silah almak için sıraya giriyor. Yurt dışından dönen Ukrayna vatandaşları da gönüllü olarak kuvvetlere katılıyor: savaşın 17 günü boyunca Ukrayna’ya 170 binden fazla erkek geri döndü.

Ukrayna Devlet Başkanı, ordusunu güçlendirmek için Uluslararası Lejyon’un kurulmasını açıkladı. Bu Lejyon’a askeri deneyime ve barışı destekleme hareketlerine katılma deneyimine sahip yabancılar katılabilirler (ayrıntılar Lejyon’un platformundadır : https://fightforua.org/). 6 Mart itibariyle 52 ülkeden 20 binden fazla gönüllü Ukrayna ordusuna katılma isteğini gösterdi.

Irakli Okruashvili

2 Mart’ta resmi Tiflis’in çelişkili pozisyonuna rağmen “Rusya barışı” ile iyi tanışan gönüllüler Ukrayna’yı saldırgan ülkesinden savunmak için geldi. Onlarla birlikte Gürcistan eski savunma bakanı Irakli Okruaşvili Ukrayna’yı savunuyor. Aynı zamanda yaklaşık 400 İsveçli, Ukrayna ordusuna gönüllü olarak kayıt oldu. ABD, İngiltere, Litvanya, Meksika ve Hindistan’dan gelen askerlerle birlikte onlar Kyiv’i savunan ilk yabancı askerler oldu.

3000 Amerikalı gönüllü, Uluslararası Lejyon’a katıldılar. Bu sırada Ukrayna, eski İngiliz deniz piyadesilerini kabul etti ve Polonyalı askerler şimdiden Rus işgalcileri yok ediyor.

Önceden, çoğu Öz Savunma Güçlerinde (Japonya Devlet Silahlı Kuvvetleri) görev yapan 70 Japon, Ukrayna’yı savunma isteğiyle Ukrayna’nın Japonya Büyükelçiliği’ne başvurdu.

Belarus ordusu Ukrayna sınırında savaşa hazır durumda olmasına rağmen, askerlerin çoğu 8 Mart’ta Belarus Silahlı Kuvvetleri’ndeki anonim anket sonuçlarının kanıtladığı gibi savaşmak istemiyor. Ukrayna tarafında Belaruslar ise Bölgesel Savunma Güçlerine kayıt yapıp bazıları Kyiv’in savunmasını tutuyor.

Ukraynalılarla birlikte diğer ülkelerden gelen gönüllüler arasında İskoçlar, Brezilyalılar, Portekizliler, Kanadalılar, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya, Hollanda’dan askerler, Güney Kore ve İsrail’den özel görevliler, İtalyanlar, Belçikalılar, Fransızlar, Danimarka, Letonya, Laos, Litvanya, Endonezya, Fas, Almanya, Suriye, Finlandiya’dan insanlar Rus düşmana karşı çıkıyor.

Fotoğraf: United Hatzalah

Moldova-Ukrayna sınırında bir İsrailli sağlık ekibi mültecilere tıbbi yardım sağlıyor.

Tüm dünya tek bir düşmana karşı birleşiyor.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Daşa Titarova

Editör:

Anastasiya Serikova

Çevirmen:

Daria Tytarenko

Son okuma:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin