Share this...
Facebook
Twitter

“Promprylad.Renovatsiya”, Ukrayna’nın en modern kentsel alanlarından birine dönüştürülmüş eski bir Sovyet fabrikasıdır. Şehrin tam merkezinde bulunan bu fabrika, bir dans okulu, bir çağdaş sanat galerisi, bir multimedya laboratuvarı, non-formal eğitim çocuk kulüpleri, bir şehir laboratuvarı ve hatta Belediye Yatırım Politikası Bölümününün ofisini çatısı altında birleştirmiştir. İki yıl önce Ukraїner “Promprylad” dönüşümünün başlangıcı hakkında bir makaleyi yayınlamıştır. Bu yayınla büyük bir işletmenin değişikliklerini anlatmaya devam ediyoruz. Bu dönüşümler sayesinde 2020’de Ivano-Frankivsk İş Yapmak İçin En Uygun Şehirler sıralamasında birinci oldu.

Değerlere yatırım yapmak

“Promprylad”, Prykarpattia’daki endüstriyel cihazları üreten işletmelerden biri. Tarihi 1940 yılına kadar uzanıyor. O döneminde Pres ve Tüketim mallarının üretim fabrikası ve Vagon imalatı fabrikası Stanislavsky Makine İmalatı Tesisi olarak birleştirilmiş ve ihtisas alanı olarak Cihaz üretimi seçtilmiştir. 1988’de birkaç unvan değişiklikten sonra “Promprylad” olarak adını almış. Tam o dönemde tüm SSCB’de (Sovyetler Birliğinde) meşhur şemsiyeler burada üretilmeye başlandı.

90’lı yılların başından itibaren de fabrika uzun süreli bir krize girmiş ve fabrikanın işgal ettiği arazinin bir kısmı iskana açılmıştır. “Promprylad.Renovatsiya” projesi, eski fabrikayı yeni ekonomi ile meşgul bir yere dönüştürme çabasıdır. Günümüzde, tesis arazisinde Ivano-Frankivsk’in dört yönden kalkınması için (eğitim, sanat, ticaret (işletme) ve şehircilik), modern bir alan inşa ediliyor. “Promprylad”, müdahale yatırımının (Impact investing) çarpıcı bir örneği, sosyal veya ekonomik kalkınmaya yatırımın örneği. Yatırımcılar bir sosyal projeye yatırım yapar, ortağı olur ve kar paylarını alırlar. Kasım 2020’nin başı itibariyle projeye toplam 5.5 milyon Dolardan fazla yatırım yapan beş yüzden fazla yatırımcı katıldı. Ayrıca 780 bin Dolardan fazla hibe fondan çektiler.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Her şey, Yurko Filyuk ve ortaklarının Kıyiv’den Ivano-Frankivsk’e taşınmasıyla ve “23 restoran” ortak markası altında birkaç restoran açmasıyla başladı.
Daha sonra, Ukrayna’daki ilk Urban Space 100 adlı sosyal restoran fikrini hayata geçirdiler ve “Teple Misto” (“Sıcak Şehir”) platformunu başlatmışlardır.
Bu nedenle “Promprylad.Renovatsiya”, Yurko ve ortaklarının daha önce ilgilendiği projelerin arasına çok iyi şekilde sığmaktan ziade, оnların doğal olarak devamı oldu. Sosyal sorumluluklarını şehre ve ülkeye ölçeklendirme arzusunun bir belirtisi oldu.

— Aslında her kimse veya bir kuruluş “Promprylad”a yatırımcı olabilir. Fakat etik bir filtremiz var. Aramıza katılanların bizim neden bahsettiğimizi anlaması, değerlerimizi ve projenin büyük vizyonunu paylaşması, tüm yatırımcılarımızın şehrin ve bölgenin dönüşümünün büyük bir parçası olması bizim için önemlidir. Bize yatırım yapan tüm insanlar değer paylaşımı açısından birbirine benzer ve bu yatırımın amacını çok iyi anlıyor.

İki yıl önce bahsettiğimiz pilot proje gibi, ekip 1800 metre karelik bir mekan kiraladı, onu elden geçirmiştir (rekonstrüksiyon) ve alt kiraya daha 16 kiracı eklediler. Pilot aşaması 1.3 milyon Dolara mal oldu. Finansmanı, Yurko Filyuk dahil olmak üzere ilk yatırımcılar sağlamış. Aynı zamanda, Şubat 2019’da “Promprylad” ekibi fabrikanın hisselerinin %82’sini satın aldı ve ilk ödeme (tranş) yatırdı.

Yurko, mekanın ve mekan sakinlerinin birbirleriyle belli bir simbiyoz içinde olduğunu söylüyor, birbirini etkileyip bütünsel bir ekosistem yaratıyorlar, böylece şehri ve ülkeyi geliştirirler.

— Eski binaları kademe kademe yeni yaratıcılık projelerinin ve sanat projelerinin yerleşkesine dönüştürüyoruz. Aslında, yeni fikirler, yeni projeler, yeni işler burada dünyaya gelmeya başlıyor. Birlikte burada, fabrikanın alanında benzersiz bir sistem oluştururlar ve genel olarak tüm şehrin, bölgenin ve ülkenin gelişimini etkilerler.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

İki yılda çok şey değişti. Örneğin, “Promprylad”ın faaliyetleri Ivano-Frankivsk’in “Forbes Ukrayna” sıralamasında İş Yapmak İçin En Uygun Şehirler arasında, Vinnytsia, Lviv ve Kıyiv’i geçerek birinci sırada yer almasını katkıda bulunmuştur.

Bu proje sadece Ukrayna değil dünya çapında eşsiz bir projedir. Ivano-Frankivsk renovasyon projesi Davos, Stanford, Oxford ve Büyük Britanya Lordlar Kamarası’nda tanıtılmıştır. Yurko, tesis tamamen yenilendiğinde, benzersiz bir işbirliği projesi haline geleceğini ifade eder.

— Batılı ortaklarımız, toplumun kapsayıcı sorunlarına göre kapsayıcı bir ekonomi inşa ettiğimizi söylüyor. Burada nüfusun farklı temsilcilerini, farklı menfaat sahiplerini birleştiriyoruz. Bu projeyi, temsilcilerin tüm çıkarları dikkate alınacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

Değişmelerin sürücüsü

Şu anda, “Promprylad” 6.200 m² tamir edilmiş bir alandır ve 350 iş yeridir. Ancak bu sadece başlangıçtır, proje kurucularının gerçek planları çok daha büyük. İlerideki dönemde, tesisin restorasyonunun tamamlanması ve 10.000 m² yeni alanların inşa edilmesi planlanmaktadır. Son etapta merkezin alanı 36.000 m² nin üzerinde olacak.

— Prensip olarak, fikir baştan beri bende olan fikrimin çerçevesinde somutlaşmıştır; fakat elbette proje başlangıçta göründüğünden 100 kat fazla büyüdü. Bu çok daha karmaşık bir hikaye. Ve sürece girdikçe, bağlama girdikçe, ne kadar zor olduğunu anlıyorduk. Bundan dolayı değeri sadece arttı.

Şimdiden “Promprylad” ekibi, 2020’nin sonuna kadar en az 200 yatırımcıyı daha çekmesi planlanan ikinci yatırım toplama aşamasına geçti. Sosyal girişimciliğe yatırım yapmak ve Ivano-Frankivsk’i ve ülkeyi geliştirirken para kazanmak isteyenler, minimum 50.000 Hryvnia ile başlayarak bunu yapabilirler.

Proje, Yurko Filyuk’un sürekli katılımı olmadan bile yavaş yavaş kendi hayatını yaşamaya başlıyor. “Promprylad”ın planlarını uygulayabilmek ve yeni yatırımları çekebilmek için Yurko, dünyayı çok geziyor ve şu anda iki şehirde yaşıyor: Ivano-Frankivsk ve Kıyiv. “Promprylad”’a her döndüğünde, orada bir şeylerin sürekli olarak değişip güncellenmesi onu çok sevindiriyor.

— Bu projenin güzelliği onun yaşaması ve kendini geliştirmesidir, ve ana temeli zaten attığımızı düşünüyorum. Evet, daha yapılacak çok işimiz var; ama bazı enerji konuları, bazı prensipler ve temel değerler burada çoktan ortaya çıkmaya başladı.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Alan ekosistemi, çoğu inovasyon ürünler üretilmesi, yeni şirketlerin ve fikirlerin yaratmasını amaçlayan birçok unsurdan oluşur. “Promprylad” temelinde: ticaret okulu, açık çalışma alanı, iş geliştirme merkezi ve bir yapım laboratuvarının hızlandırıcısının kurulması sağlanacak. Orada meslekler okulunun ve gıda marketinin projelenmesi ve test yapımı gerçekleşecek. Ayrıca açık çalışma alanı olan büyük bir otel ve yeni otoparkın inşa edilmesi planlanmaktadır.

İş merkezini kültürle birleştirmek için galeriler inşa edilir. Aynı anda 3-4 bin misafir ağırlayacak bir sinema merkezi ve büyük etkinlik mekanları yapılması planlanmaktadır. Aynı zamanda çeşitli perakende ticaret (retail) projelerinin geliştirilmesi sağlanacak.

— Perakendeciliğe gelirsek, perakendede yeni konseptleri test etmek için bir platform olmayı tercih ederiz. Mesela, “Nova Poshta” posta servisi ile yeni nesil inovasyon şubesini burada test edeceklerine dair bir anlaşmamız var. “Aval” Bankası ile operatörü olmayan yenilikçi bir bankacılık şubesi için görüşüyoruz. Bazı yayınevleriyle, ücretsiz okuma için kamusal alanı olan, bir kitapçıdan görüşmeler içinde bulunuruz.

Eski fabrikanın yeniden canlandırılmasının ana görevi şehrin ve bölgenin yeni bir seviyeye çıkmasına yardımcı olmak, eski sistemleri yeniden başlatmak, Sovyetler Birliği günlerinde olmayan fırsatları kendi içinde keşfetmek. Amacımız, onları yalnızca ekonomik anlamda değil, aynı zamanda kültürel ve eğitimsel olarak küresel pazarlara çekmek ve Ivano-Frankivsk’te yerel halkın başka bir yere gitmeye gerek kalmadan kendi kimliklerini bulmalarına yardımcı olmaktır.

— Zaten şimdiye kadar ortaya çıkan şeyler sosyal bir perspektiftir. Burada kalmaya hazır birçok kaliteli insan var, çünkü burası dinamik ve ilginç hale geliyor. Bu dinamik, dünyadaki herhangi bir küresel şehrin dinamiklerinden aşağı değildir, sadece artık Ukrayna’dan bahsediyoruz. Ve bu gerçekten mümkün olabilecek en önemli şeydir.

Yurko, Stanford, New York, Londra, San Francisco gibi ve diğer küresel şehirleri Ivano-Frankivsk gelişimi için kılavuz olarak görüyor. Daha önce, bu tür benzetmeleri duyanlar, onun vizyonunu uzak bir rüya olarak algılıyordu, fakat şimdi artık “Promprylad” sayesinde, Frankivsk sakinleri, Ukrayna şehirlerinin Stanford ve Londra ile eşit düzeyde ortak projeler uygulayabildiğini görüyor.

Yuriy şu anda Ukrayna’da, kendi şehirlerinde “Promprylad”a benzer mekanları yaratmak isteyenlerin olduğunu söylüyor. Hazır tarifler için başvuruda bulunulduğunda paylaşmaya acele etmezler, çünkü fikrin testini tamamlamaları ve bu modelin uzun vadede nasıl çalışacağını görmeleri gerekir. Buna rağmen, “Promprylad”ın aslında açık kaynaklı bir sistem olduğunu söylüyor. Bu nedenle, kendi şehirlerinde tecrübemizi kullanarak benzer bir şey deneyebilirler.

— “Promprylad” birleşme süreçlerini insanlık veya ülke düzeyine getirebilir, çünkü böyle bir uygulama büyüklüğünde, bu projenin fark edilmemesi imkansız. Ivano-Frankivsk’in her sakini sonunda burada olacak, biri kahve içmeye gelecek, biri bir sanat etkinliğine, biri çocukları getirecek, biri ise ofiste çalışacak. Öyle ya da böyle, tüm şehri değiştiren bir projedir.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Bilim ve üretim

“Promprylad” ekibi en azından bir şekilde bu işletmede daha önce kurulmuş olan geliştirme ve üretimi sürdürmesi önemsemekte. Böylece, tesisin topraklarında bilim adamı Serhiy Kaminskıy “Ar-De merkezi” projesi kapsamında, enerji biriktiren ve tüketimini yeniden dağıtmaya izin veren ekolojik piller geliştiriyor. Proje, uluslararası bir vakıf tarafından finansal olarak desteklenmekte ve tamamen dünya pazarına odaklanmıştır. Serhiy, Ivano-Frankivsk’in hayatının son 15 yılında iki yıldan fazla kaldığı tek şehir olduğunu söylüyor. Elinde Birleşik Arap Emirlikleri’ni seçme fırsatı vardı, ancak araştırmalarına Ivano-Frankivsk’te devam etmeye karar verdi. Ekip, sosyal değişimi etkileyebileceği için kendisini “Promprylad” bir parçası olarak görüyor.

— Bir kişinin benimle aynı görüşleri paylaştığını hissettiğimde çok şaşırıyorum, ama bir kişinin sadece hayal etmesi değil, aynı zamanda harekete geçmesi de önemli. Asıl bu sebepten dolayı buralara taşındım.

Serhiy, 20’den fazla kişiden oluşan tüm ekibi gibi, İvano-Frankivskli değil, ama aynı zamanda İvano-Frankivsk bilim adamlarıyla da işbirliği yapmaya çalışıyorlar. Çoğu bilim adamıyla uzaktan çalışıyorlar ve 80’den fazla projeleri var. Ancak şimdi, hepsi askıya alındı çünkü modern pillerin üretiminin başlatılmasına öncelik verildi.

Şehir İçinde Şehir

“Promprylad”, şu anda onun ekosistemini geliştiren, 25 yerleşik şirkete ev sahipliği yapıyor ve işlerini büyütmelerine yardımcı oluyor. Bunlar arasında iş, eğitim, kültür ve belediyenin temsilcileri var.

Yurko, mukim olmak için sadece şehir merkezinde ofis sahibi olmak istemek ve kirasını ödeyebilmek yeterli olmadığını söylüyor. İnovasyon geliştirmeye odaklanan, katma değer esasları üzerinde çalışan ve kendi başarısını artırmak için ortak ilerlemeye hazır olan işletmeleri tercih ediliyor. Kiralanan alanın %70’i bu tür şirketler için ayrılmıştır.

— Tüm ekosistemin desteği için çok önemli olan, düşük kar getiren, geliri gütmeyen projeler ve, eğitim, sanat projeleri, iş geliştirme ve hızlandırma merkezler için alanın yüzde otuzunu veriyoruz. Onlar projenin genel ekonomisini olumlu yönde etkiliyor ve yeni dinamikler yaratıyor. Aynı zamanda dışa açıklık ve etkileşim prensipleri sayesinde iyi sonuçların nasıl elde edilebileceğini gösteriyor.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Mukimlerin arasında deri ürünleri üretiminde ihtisaslaşmış “Shuflia” aile fabrikası, “Detektor”çağdaş sanat galerisi, “Molfar Brewery” bira üreten küçük fabrikası, “Dribnota” ve “Roboklub IF”çocuklar için eğitim projeleri, ve ayrıca “Mixstyle” modern dans stüdyosu. “Framiore”, “R&D center” ve “Multimedia lab” gibi teknolojik startuplar da fabrikanın alanında bulunuyor.

“Shuflia” aile fabrikasının kurucusu Natalka Nayda, üç yıldır en başından beri projeyle işbirliği yapıyor. Yurko Filyuk davet ettiğinde, “Promprylad”a taşındıklarını söylüyor. Ve burada kalmaya karar verdiler çünkü herhangi alıştığımız alışveriş merkezlerinde normalde göremeyeceklerini buldular. Fabrika, açık bir atölye prensibine göre çalışır. Herkes cüzdanların, çantaların veya defterlerin nasıl yapıldığını kendi gözleriyle görebilir; hazır olan bir şeyi satın alabilir veya özel bir sipariş verebilir.

— Bu ekosistemde ve bu ortamda bulunmak bizim için çok önemli çünkü şahsen benim için, şehir içinde bir şehirdir burası. Burada her şey Nuh’un Gemisi gibi bir araya toplanmıştır. Tasarımcılar, şehir planlamacıları ve muhasebeciler, finansörler ve fotoğrafçılar – hepsi burada. Ben burada çok rahatım.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Koridorun ilerisinde, şehre çağdaş sanatı sunan ve aynı zamanda sanattaki güncel ulusal ve küresel konuları araştıran “Detektor” Çağdaş Sanat Galerisi bulunmaktadır. Galeri kurucusu Lilia Gogol, mevcut galerinin genel ekosistemin sanatsal tarafını artık geliştiren, sadece büyük bir galerinin promosyon versiyonu olduğunu söylüyor. Proje aslında hami desteği sayesinde geçiniyor, şimdi ise Patreon platformunda hesabını açtı.

Karı gütmeyen bir projeyiz, bize destek vermeye hazır olan şefkatli insanlar sayesinde varız. “Promprylad” ekosisteminde, hemfikir insanlar arasında ve bize sahip çıkıldığı bir yerde olmak bizim için çok önemlidir; ayrıca muhataplarımız modern sanatla etkileşim için hazırdır.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Galerinin yanında, Yarema Stetsyk’in sanat ve ticari projelerle ilgilenen sanat atölyesi var. Yarema, ticarette daha çok batılı pazarlara yönelik olduğunu söylüyor. Orada anlamları çok daha hızlı iletmek mümkün ve seviyeleri, daha fazla rekabet için trendleri kolayca belirlemenizi sağlar. Yeniden inşa edilen tesisin mimarisi ve planlamasından bahseden Yarema, artık buradaki her şeyin insanlar arasındaki sürekli etkileşime, projelerin dış izleyiciye açıklığına odaklandığına dikkat çekiyor.

— Burada sen ister istemez şehirdekinden tamamen farklı bir hayatın unsuru oluyorsun. Bu katın tamamen pasif bir sakini olsan ve kimseye selam vermezsen bile, hiçbir yere uğramasan bile, yine de çok büyük miktarda harika bilgilerin ortanımdasın.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

“Promprylad” da çocukların eğitimine yönelik iki alan var. Olena Maniv-Holovetska anlatıyor ki “Roboklub IF”ta çocuklar hiçbir şeyin imkansız olmadığını göstererek geliştiriliyor, aynı zamanda yazılım program mühendisliği ve BT merkezin ana eğilimleri. Çocuklar beş yaşında eğitime başlıyor ve 12 yaşından itibaren daha ileri seviyeye geçerler. Bu, BT uzmanlarının eğitmen olarak çalışmasını, 12 yaşından büyük çocukların ise ilk elden teknik bilgi almasını sağlar.

Geçen yıl burada işitme özürlü çocuklara eğitim verildi. Ve şimdi uzmanlar, kapsayıcı eğitimin kulübün önemli bir parçası olmaya devam etmesi için çalışıyor. Çocuklara robotik öğretmenin dışında; okullarında çocuklara robot teknolojisinin ne olduğunu göstermek ve onları geleceğin zorluklarına hazırlamak isteyen öğretmenlere de eğitim veriliyor.

— Robotik kulübünün tarihi, Doğu’da (Ukrayna’nın doğu bölgelerde) ihtilaf başladığı ve birçok insanın buraya gelmeye başladığı 2014 yılında başladı. Her şey, yerlerinden edilenlerin buraya gelen çocuklara ve ATO (anti-terörist operasyon) askerlerinin çocuklarına özel alanı açma büyük bir fikriyle başladı.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Eko-bilinçli insanlar için “RE: laboratory” alanı kurma fikri eski fabrikanın canlandırma süreciyle yakından bağlantılıdır. Yurko ve ekibinin fikirlerinden ilham alan laboratuvarın kurucusu Mykhaylo Veklyn, çevreyi iyileştirmek ve daha güzel hale getirmek için geri dönüşümüyle çöplere ikinci bir hayat kazandırmak gerektiğini anladı. “Promprylad” ekibi, Mykhaylo’yu atıkları değerlendirmek için pilot projeye katılmaya teklif etti. Zamanla, değerlendirme yapmakla beraber; insanlara hayatlarını nasıl daha ekolojik yapacaklarını gösteren eğitim ve öğretime yatırım yapılması gerektiği ortaya çıktı. İşte “RE: laboratuvar” böyle kurulmuştur.

Şuan laboratuvar Sıfır atık (Zero waste) esasını uygulayarak çalışıyor. Atıkların bir kısmını değerlendirilmek için fabrikalara veriliyor ve diğer kısmını ise kendi deneyleri ve konsept testleri için bırakılıyor. Fabrikada ilk etkinlikler gerçekleştiğinde ve afişler kaldığında, laboratuvar ekibi onları çantalara ve cüzdanlara dönüştürmeye başladı. 2022-2024 yılları planlarında tüm “Promprylad” mukimlerin tarafından üretilecek olan çöplerin tam kullanımını ve değerlendirilmesini sağlamak.

— Böyle bir yerin (“Promprylad”) kurulduğunu öğrendiğimizde, kendimize orada mutlaka olmalıyız diye hedefi koyduk. Daha o zaman buranın Ivano-Frankivsk’in kalkınma merkezi olacağını biliyorduk ve öylece projemiz de kalkınma merkezinde olacaktı. Burada her şey kapsamlı bir şekilde toplandı ve her şey çok daha hızlı çözülüyor. Bu, çeken bir mıknatıs, ancak zamanla ondan çok daha fazlasını elde edersiniz.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

“Metalab” şehircilik laboratuvarı, yeniden canlandırılan fabrikanın kentsel faaliyetlerinden sorumludur. O, Ukrayna’nın farklı bölgelerinin şehir ve köy alanlarının araştırmaları ve çeşitli sosyal ve doğal zorluklara karşılık vermeye hazır olup olmadıkları üzerine araştırmaları yürütmektedir. Laboratuvarın kurucusu ve küratörü Anna Pashynska, projenin bu yıl Uluslararası Kent Bienali’ne ortak olduğunu söylüyor. COVID-19 ve karantina nedeniyle her şehir onun sahası haline gelebilir. Bu yıl program için yaklaşık 400 başvuru yapıldı; bunlardan sadece 60’ı seçildi ve o listeledeki 7 sırayı Ukraynalı projeler aldı. Anna, Ukrayna’daki kentsel ve mimari konuların kalitesinin her yıl artmasından ve Ivano-Frankivsk’in buna çok katkıda bulunmasından çok memnun.

— “Promprylad”, şehirde bulunmayan dışa açık, küresel dünya ile bağlantılı bir altyapı sağlıyor. Ve bunun gerçekleşebileceği bir yere sahip olmak önemlidir. Aynı zamanda, burada tek bir katta kuvvetli bir topluluk oluşmuştur, aralarındaki bağlar aşırı derecede kuvvetlendi. Bu yakınlık çalışmalarda çok fazla sinerji sağlar.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Ayrıca tesisin kapsamında “Multimedia lab” adlı bir multimedya açık çalışma alanı bulunmaktadır. Bu yer, video prodüksiyon alanında gelişmek isteyen herkesin kullanabileceği modern teknoloji ve stüdyo ile donatılmıştır. Ekip, kameramanlara ufak işletmelerle işbirliği içinde eğitim veriyor. İki yıl önce, Ukraїner’ın da “Multimedia lab” laboratuvarı bünyesinde kendi video hikaye anlatımına yönelik okulu vardı. Şu anda, ufak işletmeler için içerik oluşturma konusunda bir eğitim fikri söz konusudur. Vasyl Hoshovskyi, gelecekte “Promprylad” temelinde bir film stüdyosu kurmak istediğini söylüyor; bu, film yapımcıların Karpatlar’da ekipmana fazladan kaynak harcamadan filmler yapmalarına izin verirdi.

— Biliyorum ki, “Promprylad” başladığında, “Teple Misto” (“Sıcak Şehir”) in arkadaşları bile başarısına tam olarak inanmıyordu. Şimdi ise, önceki tüm beklentilerin bile ötesinde hızlı bir şekilde ilerliyor. Artık bu proje sadece İvano-Frankivsk’i değil tüm Ukrayna’yı etkilemesi gereken bir proje haline geldi.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

“Fin Impact” Şirketi, muhasebe danışmanlığı ve finansal yönetim ile ilgilenmektedir. Şu anda, tesis mukimlerin mali faaliyetlerini sağlıyorlar. Halyna Hryvnak’a göre şirketin adı, finansın herhangi bir işi beslemesi ve aslında onun kan dolaşım sistemi olması nedeniyle kurulmuştur. Bu nedenle, bu şirketin faaliyetleri müşterilerin işini büyütmeyi amaçlamaktadır.

Galyna’nın “Promprylad”a katılma arzusu, iç inançları ve toplumu değiştirme arzusu nedeniyle oluşmuştur. Ekiple tanıştıktan sonra, kendilerine hedefleri koyan ve kendi başarıları için çalışan bu aktif insanlar için neredeyse hiçbir şeyin imkansız olmadığını fark etti. Para onların için, daha yüksek bir hedefe ulaşmak, toplumu geliştirmek, hayallerini gerçekleştirmek için bir fırsattır.

— İnsanların projeye karşı tavrının, algısının ve aslında bu şehirde uygulanabileceği inancının dört yıl içinde değişmesini görmek çok ilginç. İnsanların bu projelere güvenmeleri, başka şehirlerde ve Ukrayna’da benzer projeleri çoğaltmaya çalışmaları son derece sevindirici.

“Promprylad”ın parlak bir özelliği, Yurko ve ekibinin Ivano-Frankivsk Belediyesi Yatırım Politikası Müdürlüğünü bu yeni alana çekmeyi başarmasıdır. Bu, Belediye Meclisinin yapısal bir unsurudur. O kentin yatırım çekmesini teşvik ediyor ve aynı zamanda şehirde çalışan yatırımcılara yardımcı oluyor. Yatırım departmanının Ivano-Frankivsk yatırımlar merkezinde olması mantıklı hale geldi.

Ihor Popadyuk, taşınmanın ana sebebi “Promprylad” ekibiyle tanışmak olduğunu söylüyor. Sonrasında altı ay boyunca taşınmak izni beklediler. Eski binada çalışmak için hiçbir ilham kaynağı yoktu. Sovyet mobilyaları, kalın duvarlar ve kapalı odalar yatırım çekmek için hiç ama hiç uygun değildir. Şu anda, departman ekibi birbirini tamamen değiştirilebilen beş kişiden oluşuyor. Bu kuruluş 4 yılda şehre 64 milyon hryvnia yatırımı çekti.

— Burada büyük bir genç insan akışı var, büyük bir yaratıcı insan akışı var. Burasını ziyaret ediyorlar ve bizi burada görüyorlar — öylece işbirliğine yol açıyoruz. Fikirleri tartışabileceğiniz, insanlarla konuşabileceğiniz bu tür mekanlar yeni fikirlerin doğmasına sebep oluyor.

Bu yayın “Ukraїner”in “Promprylad.Renovatsia”ya yaptığı yatırımdır.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Denıs Şabanin

Editör:

Bohdan Lohvınenko

Baş editörü:

Yevheniya Sapojnikova

Düzeltici:

Olena Logvınenko

Yapımcı:

Karina Pilühina

Fotoğrafçı:

Katya Akvarelna

Kameraman:

Oleh Solohub

Kameraman,

Ses yönetmeni,

Kurgu yönetmeni:

Pavlo Paşko

Fotoğraf editörü:

Katya Akvarelna

Çevirmen:

Natali Narin Urum

Çeviri editörü:

Pavlo Koval

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin