Share this...
Facebook
Twitter

Колекціонування поштових марок (філателія) під час повномасштабної війни — не просто хобі вузького кола українців-колекціонерів, а справжня креативна зброя проти ворога. Зброя, що приносить гроші для ЗСУ. Як речовий доказ національного спротиву окупантам РФ спеціальні випуски марок хочуть придбати не тільки їх затяті збирачі, а й ті, хто, далекий від філателії. Так вони підтримують і культурний опір, і наших військових на фронті. А ще фінансово долучаються до прискорення перемоги.

Довколавоєнні марки «Укрпошти»

Креативний «марковий марафон» розпочала «Укрпошта». Державне підприємство в квітні 2022 року випустило марку з фразою, що з самого початку агресії РФ стала знаковою для всіх українців: «Русскій воєнний корабль, іді… !». Фраза, якою українські прикордонники острова Зміїний відповіли на пропозицію російських окупантів здатися, була і залишається потужним меседжем українського спротиву. Вислів буквально заполонив публічний простір України, окрім того, став впізнаваним у світі. Це певною мірою стало запорукою успіху не тільки марок, випущених із цією фразою, а й інших речей, які продають із благодійною метою.

Фото: Юрій Стефаняк.

Марка «Русскій воєнний корабль, іді… !» з фразою-пророцтвом для ворожого корабля стала першою в серії. Друга (і остання) в ній — із коротким доповненням «ВСЬО» та датою здійснення цього побажання-пророцтва — 14.04.2022. Саме тоді флагман російського флоту — крейсер «Москва» — затонув внаслідок влучання української протикорабельної ракети «Нептун».

Фото: Юрій Стефаняк.

Автор ілюстрації для марки «Русскій воєнний корабль, іді… !», яка перемогла під час відкритого онлайн голосування з-поміж 20 варіантів, — кримський художник Борис Грох, який після окупації Криму в 2014 році переїхав до Львова. Марка стала справжньою рекордсменкою продажу. Наклад став історичним для України — 1 млн. За перші 5 днів продали 500 тис. екземплярів. Люди вишиковувалися біля відділень «Укрпошти» в довгі черги, щоб таки придбати символічну й унікальну марку. Не поступається рекордами й остання марка серії «Русскій воєнний корабль… ВСЬО!»: загальний наклад — 5 млн марок, близько 2 млн продано всього за 2 дні.

Фото: Укрінформ.

Марки цього унікального тиражу активно працюють на благодійність: їх перепродають, виставляють на українські й іноземні аукціони (наприклад, Prozorro та eBay), чи розігрують у соцмережах як приз за донат для ЗСУ (скажімо, «Комбриг Панас»).

Наступною маркою «Укрпошти», присвяченою темі війни, стала «Українська мрія». Її випустили 28 червня. Вона створена на честь найбільшого у світі транспортного літака АН-225 «Мрія», який внаслідок повітряної атаки російських окупантів згорів, але відтоді українці кажуть: «Нашу Мрію не спалити». Також марками стануть ілюстрації з відомою фразою «Доброго вечора, ми з України!» та інші зображення на кшталт добре відомого світові пса-розмінувальника Патрона або невпинних як бджоли волонтерів. Так марки, окрім того що утверджують почуття гумору українців, любов до власних символів і ненависть до ворогів, знову стають популярними і цінуються їхніми власниками.

Як українські марки допомагають ЗСУ

22 квітня комплект марок «Русскій воєнний корабль, іді… !» (6 штук) та конверти з автографами автора славнозвісної фрази (тривалий час ним вважали Романа Грибова, однак ім’я справжнього автора приховували до миті його звільнення з полону 23 травня) й гендиректора Укрпошти (Ігоря Смілянського) продали на аукціоні Prozorro за рекордні 5 млн грн. Покупець-благодійник Луїс Перес (ім’я — це єдине, що поки відомо про нього) отримує креативний лот, як тільки перерахує гроші на рахунок Нацбанку України. До слова, стартова ціна лота становила 25 тис. грн.

Співзасновник monobank Олег Гороховський у травні теж запустив благодійну акцію з цими марками, на які в той час полював кожен українець. Всього за три дні розіграшу комплекта було зібрано 8 754 000 грн. Задум стартував із розіграшу 6 марок, але до кінця їхню кількість збільшили до 180 штук, — так багато було учасників. Умовою участі був переказ від 100 грн. Результати акції значно перевершили очікування: 33 521 переказ від 25 064 користувачів. Виручені кошти співзасновник банку округлив до 10 млн грн та перерахував у Фонд Сергія Притули на дрони для ЗСУ.

Креативна серія марок «Укрпошти» про сумну долю російського корабля допомагає й українським медійникам збирати кошти для ЗСУ. Наприклад, Михайло Ткач, журналіст онлайн видання «Українська правда», наприкінці травня оголосив розіграш 34 марок легендарної серії. Зокрема, однієї марки з підписом директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського, що існує лише в 100 примірниках. Переможця обирали рандомно серед тих, хто задонатив суму від 100 грн. Усього за 9 днів вдалося зібрати 1 млн 100 тис. грн. Усі кошти передали журналісту Денису Бігусу, що вступив до лав захисників, на закупівлю дронів, Фонду «Soborna Ukraine» та Фонду #ActForUkraine. Найбільшим разовим внеском була сума в 100 тис. грн.

Львівська журналістка й активістка Олександра Губицька розіграла марки в обмін на благодійні внески для автівки 80-тій окремій десантно-штурмовій бригаді. Так вдалося зібрати більше 91 тис. грн. А журналістка Марія Стецюк, щоб дозбирати кошти на дрони, автівки і пальне українським військовим, дарувала марки за найбільший благодійний внесок. Їх отримав чоловік, який перерахував 20 тис. грн.

Ще один успішний приклад того, як марка працює на користь України — аукціон у Хмельницькому. Його влаштувала українська співачка та бандуристка Марина Круть, завдяки чому вдалося зібрати 51 тис. грн на амуніцію бійцям на сході України.

Марки дружніх до України країн

У світі поштових відправлень — справжній бум на креатив, зокрема на марки з українською тематикою та символікою. З початку повномасштабної війни різні поштові оператори в 11 країнах випустили щонайменше 44 різновиди марок загальним накладом 4 млн екземплярів.

Марки, які нині випускають країни-партнерки України, можуть бути як звичайними марками для пересилання кореспонденції, так і художніми. Часто в лімітованих серіях і частіше для колекціонування, хоча як «поштові гроші» їх теж можна використовувати. Так, українське товариство колекціонерів у Торонто випустило спеціальну марку на підтримку України. В обігу вона може бути тільки в межах Канади, але виручені з її продажу кошти (5 канадських дол./шт) перерахують до Фонду друзів Сил Оборони України.

Чимало європейських країн випустили марки в підтримку України чи з українською символікою.

Польща

Поштовий оператор Poczta Polska створив лімітовану серію марок із портретом Володимира Зеленського. Загальний наклад — 891 марка. Відомо, що одну листівку з такою маркою відправили навіть у посольство Росії у Польщі. Ціна одного набору марок — 4,5 тис. злотих (близько 30 тис. грн або 3,2 тис. грн гривень за марку). Їх розкупили за годину. Всі зароблені гроші передадуть на закупівлю гуманітарної допомоги для України. Одну з марок вручили у травні Президенту Зеленському під час візиту польської парламентської делегації до Києва.

Крім цього, поляки випустили один із найбільших тиражів марок на підтримку Україні. В березні світ побачили 3 млн марок із гаслом «Ми з вами!». Весь прибуток, а це близько 306 тис. дол., спрямовано на допомогу Україні.

Литва

Пошта Литви випустила тематичну марку тиражем 40 тис. екземплярів. Марка продається за 2 євро — половину суми її вартості спрямовують на гуманітарну допомогу українцям.

Також литовці запустили у продаж марку із зображенням «Байрактара», на який назбирали кошти за три дні, щоб передати його ЗСУ. До слова, турецький виробник безпілотників вирішив не продавати, а подарувати «Байрактар» литовцям за їхню проактивну громадську позицію. Ті ж усе одно підтримали ЗСУ, закупивши на зібрані кошти необхідне їм обладнання . А традицію дарувати свої «Байрактари» за народні ініціативи виробник безпілотників продовжив і в Україні (йдеться про підсумки збору коштів на «Народний Байрактар», який організував Фонд Сергія Притули).

Естонія

Поштовий оператор Omniva випустив марку з голубом миру, «запускати» якого можна по всьому світу, адже вона не має географічних обмежень у використанні. До гасла «Слава Україні!» естонці додали фразу «Естонія підтримує Україну».

Хорватія

Випустила 30 тис. марок «За мир в Україні» як символ дружби та взаємної підтримки.

Австрія

Запустили в обіг 200 тис. марок із гаслом «Разом заради миру».

Люксембург

Випустили спеціальну марку на знак солідарності й підтримки українських біженців.

Іспанія

Створили жовто-блакитну марку «Іспанія з Україною», де розміщені логотипи поштових операторів обох країн — «Укрпошти» та Correos. Тираж марки — 640 тис. примірників. До слова, працівники цього поштового оператора Іспанії брали участь у зборі та відправці продуктів для допомоги Україні.

Франція

Попри те, що на спеціальній марці, випущеній на підтримку України, французи назвали повномасштабну війну кризою, вона все ж працюватиме на благодійність. Майже половину коштів із продажу тиражу (525 тис. екземплярів) спрямують на допомогу українцям.

Український дух і незламність надихнули на марковий креатив і поштових операторів інших континентів.

Фото: Юрій Стефаняк.

Нігер

Нігерійці присвятили серію марок не тільки російському горе-кораблю, що пішов за вказаним напрямком, а й двом пілотам ЗСУ, що відзначилися у спротиві РФ — Степану Тарабалці й Олександру Оксанченку. Обидва героїчно загинули, виконуючи бойове завдання й рятуючи сотні життів мирних українців. Також в обігу пошти Нігеру є марка, присвячена Президенту України.

Сьєрра-Леоне

Тут випустили цілу серію — аж 19 марок на різні теми («Слава Україні», «Папа Франциск молиться за Україну», «Пожежники-герої України», «Селебріті за Україну», «Полковник Оксанченко», «Військові літаки України»).

Усі ці марки цінні не тільки як валюта для поштових відправлень, а й як знак підтримки й солідарності з Україною. Кошти з їхнього продажу перераховують не тільки на потреби постраждалих від війни, а й у міжнародні фонди. Тож марковий креатив також допомагає Україні виборювати перемогу.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Інна Крупник

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор,

Автор обкладинки:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner