Share this...
Facebook
Twitter

Mnoho zvířat zůstává ve válečných zónách a na dočasně okupovaných územích: v útulcích, ZOO, na nádražích, na ulici, zavřená v bytech, což pro ně může být smrtelně nebezpečné. Evropské útulky jsou ochotny příjmout zvířata z Ukrajiny, nicméně jejich evakuace je dost obtížná.

Momentálně ukrajinští aktivisté shání a posílají krmivo dobrovolníkům a do útulků, pomáhají vyvážet zvířata (mimo jiné i divoká), vyprošťují mazlíčky ze zavřených bytů. Riskují svůj život a neočekávají uznání nebo odměny, ale projevují lidskost a pomáhají zvířatům, která se ocitla v kritické situaci:Jak Ukrajinci zachraňují zvířata v době války:

Foto: Mykhailo Palinchak

Share this...
Facebook
Twitter

Foto: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

UAnimals. Pořádají peněžní sbírku pro pomoc útulkům a rehabilitačním střediskům; nakupují krmivo a léky pro zvířata, pomáhají s adopcí; pořádají evakuaci zvířat, poskytují jím dočasnou péči, vyhledávají dobrovolníky a koordinují jejich práci.

Zvířecím rukojmím války / Tailed Hostages of War. Přijímají peněžní příspěvky; nakupují a doručují krmivo, vodu, palivo a generátory pro topení v útulcích; rozváží humanitární pomoc ze zahraničí; vyhledávají dobrovolníky a koordinují jejich práci.

Foto: Serhij Korovajnyj

Save Pets of Ukraine. Lvovský výrobce krmiv pro domácí zvířata Kormotech již několik let pomáhá zvířatům, zasaženým válkou, v rámci programu “Nenechávej nás v zóně antiteroristické operace”. I nyní pracovníci společnosti podporují útulky a dobrovolníky tím, že nakupují a zajišťují doručení krmiva; používají vnější financování, pomocí kterého zajišťují humanitární pomoc pro válečné zóny; zveřejňují aktuální informaci o otevřených obchodech s chovatelskými potřebámi.

Ukrainian Rescue Appeal. Skupina dobrovolníků, kteří koordinují záchranu a přemístění ukrajinských domácích mazlíčků, zasažených ruskou invazí (především zraněných zvířat a těch, která potřebují neodkladnou veterinářskou péči); pomáhají při překročení hranic.

Foto: Marcus Yam

Happy Paw. Sem je možné se obrátit pro pomoc s nákupem krmiva a financováním léčby těžce nemocných zvířat; organizace pořádá peněžitou sbírku na základní potřeby útulků; dobročinný fond také vyhledává dobrovolníky a koordinuje jejich práci.

Foto: Karyna Piľuhina

ZooPatruľ (Kyjiv). Zachraňují zvířata, která jejich majitelé opustili v bytech nebo domech; zajišťují krmivo a vodu pro tato zvířata; vyhledávají dočasné péče, zajišťují rehabilitaci.

KARG — Kyiv Animal Rescue Group (Kyjiv). Zachraňují zvířata, která se ocitla v nebezpečné situaci; vyprošťují je ze zavřených obydlí; doručují krmivo do útulků a do míst dočasné péče; evakuují zvířata.

Foto: Karyna Piľuhina

Podpora pro majitele zvířat z Ukrajiny Poradenství; veterinární, psychologická, právní pomoc; informace o stěhování, výjezdu, bydlení a úkrytech.

Zoologické záhrady prožívají období války obzvlášť těžce: zvířata trpí kvůli nedostatku jídla a exotická také kvůli nedostatku tepla. Pomalu umírají bez krmiva, tepla, jsou vystrašena zvuky výstřelů a výbuchů.
Místní obyvatelé se snaží zvířata nakrmit, ale situace zůstává kritickou.

Kvůli dočasné okupaci a ruským útokům se na hraně přežití ocitly velké zoologické zahrady, kde se nachází stovky unikátních zvířat. Díky obyčejným Ukrajincům, kteří během několika dnů vybrali více než 200 tisíc hřiven, biosférická rezervace Askania-Nova (Tavrija) dokázala překonat krizi a nakoupit krmivo pro své zvířecí svěřence. Momentálně je otevřena peněžní sbírka pro pomoc ekozahradě Feldman (Charkiv), která kriticky potřebuje krmivo a evakuaci zvířat z nebezpečí. Kvůli neustálým útokům trpí také Charkivská zoologická zahrada: zvířata jsou vystrašená a hladová, proto administrace prosí o pomoc. O nic lepší na tom není ani Mykolajivská zoologická zahrada: peněžní sbírka na krmivo pro zvířata se tam vyřešila kreativně – zoo prodává vstupenky pro budoucí návštěvy na webu. Stejným způsobem je možné podpořit také Kyjivskou zoologickou zahradu.

Foto: Mykolajivská zoologická zahrada

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Marjana Mackiv

Redaktorka:

Anastasija Sjerikova

Šéf redaktorka:

Natalija Ponedilok

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Content manažer:

Jana Rusina

Překladatelka:

Maryna Khomchenko

Sleduj Expedici