Ukraynalılar Savaş Sırasında Hayvanları Nasıl Kurtarıyor?

Share this...
Facebook
Twitter

Birçok hayvan savaş bölgesinde ve geçici olarak işgal edilen bölgelerde kalıyor: barınaklarda, hayvanat bahçelerinde, tren istasyonlarında, sokaklarda, apartmanlarda kilitli olarak. Bu onlar için son bir karar olabilir. Ukrayna’dan gelen hayvanlar Avrupa barınaklarını kabul edilmeye hazır, ancak tahliye ile ilgili zorluklar var.

Şu anda Ukraynalı aktivistler gönüllülere ve barınaklara yiyecek arıyıp gönderiyor, hayvanların (vahşi olanlar dahil) tahliline yardımcı oluyor, evcil hayvanları kapalı alanlardan kurtarıyor.

Hayatları pahasına, tanınma ve ödül beklemeden aktivistler, kritik durumlarda hayvanlara yardım ederek insanlığını gösteriyorlar:

Фото: Михайло Палінчак

Share this...
Facebook
Twitter

Фото: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

UAnimals. Sığınma ve rehabilitasyon merkezlerine yardım için fon toplarlar; yiyecek ve ilaç satın alır, benimsemeyi teşvik ederler; hayvanların tahliyesini düzenlener, hayvanları korur, gönüllüleri arayıp koordine ederler.

UPAW / Kuyruklu Savaş Rehineleri. Para toplarlar; barınaklara ısıtma, yiyecek, su, yakıt ve jeneratör satın alır ve teslim ederler; yurt dışından getirilen insani yardım dağıtırlar; gönüllüleri arayıp koordine ederler.

Fotoğraf: Serhiy Korovaynıy

Ukrayna Evcil Hayvanlarını Kurtar. Lviv merkezli evcil hayvan maması üreticisi ‘Kormoteh’, ”Bizi ATO’da Bırakma” programı çerçevesinde birkaç yıldır düşmanlıklardan etkilenen hayvanlara yardım ediyor. Günlerimizde de barınakları ve hayvanat bahçesi gönüllülerini de destekliyorlar: yem satın alıp dağıtıırlar; dış finansmanı, ateş altındaki bölgede insani yardıma dönüştürürler;açık zoo-dükkanları hakkında güncel bilgiler yayınlayırlar.

Ukraynalı Kurtarma Çağrısı. Rus işgalinden etkilenen Ukraynalı evcil hayvanların (özellikle yaralılar ve acil tedaviye ihtiyacı olanlar) kurtarılmasını ve yeniden yerleştirilmesini koordine ederler; sınırı geçişinde yardım ederler.

Fotoğraf: Marcus Yam

Mutlu Pençler. Ağır hasta hayvanların tedavisi için yiyecek ve fon sağlanması konusunda yardım için buraya başvurabilirsiniz; barınakların kritik ihtiyaçları için fon toplarlar; hayır kurumu ayrıca gönüllüleri arayıp koordine ederler.

Fotoğraf: Karina Pilügina

ZooPatrul (Kyiv). Sahipleri tarafından apartmanlarda veya evlerde bırakılan hayvanları kurtarırlar; onlara yiyecek ve su sağlarlar; hayvanların rehabilitasyonlarını düzenlerler.

KARG — Kyiv Hayvan Kurtarma Grubu. Acil durumda hayvanları kurtarırlar; onları kilitli evlerden kurtarırlar; barınaklara yiyecek teslim ederler; hayvanları tahliye ederler.

Fotoğraf: Karina Pilügina

Ukrayna’dan hayvan sahipleri için sohbet desteği. Tavsiyeler: veteriner, psikolojik ve yasal yardım; taşınma, çıkış, konaklama ve sığınma hakkında bilgi.

Hayvanat bahçeleri için savaş inanılmaz derecede zor bir testtir: hayvanlar yiyecek eksikliği nedeniyle acı çekiyor ve egzotik hayvanlar soğuk havada donuyor.
Hayvanlar yavaş yavaş yiyeceksiz, ısıtmasız, patlamalardan korkarak ölüyor.

Yerliler hayvanları besliyor ama durum hala kritik. Geçici işgal ve Rus saldırıları nedeniyle, yüzlerce benzersiz hayvanın yaşadığı büyük hayvanat bahçeleri hayatta kalma eşiğinde. Birkaç gün içinde 200 binden fazla UAH toplayan Ukraynalılar sayesinde, “Askania-Nova” (Tavria) biyosfer doğa parkı akut krizden kurtulmayı ve hayvanlar için yiyecek satın almayı başardı. “Feldman” Eko Parkı’nın (Harkiv) desteği için para toplama kampanyası devam ediyor. Hayvanların yiyeceğe ve onların saldırılardan tahliyesine kritik bir ihtiyacı var. Harkiv Hayvanat Bahçesi de saldırılardan muzdarip: hayvanlar korkmuş ve aç, bu yüzden kurum yönetimi yardım çağrısında bulunuyor. Mıkolayiv Hayvanat bahçesinde durum daha iyi değil. Orada da hayvan yemi satın almak için para toplama kampanyası düzenlendi: gelecek ziyaretler için bilet satıyorlar. Çevrim içi bilet satın alarak Kyiv Hayvanat Bahçesi‘ni de destekleyebilirsiniz.

Fotoğraf: Mykolayiv Hayvanat Bahçesi

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Maryana Matskiv

Editör:

Anastasiya Serikova

Baş editörü:

Nataliya Ponedilok

Fotoğraf editörü:

Yuriy Stefanyak

Çevirmen:

Daria Tytarenko

Son okuma:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin