Фото з відкритих джерел.

Веганські пайки для ЗСУ

Share this...
Facebook
Twitter

Ковбаса із сейтану, соєва тушкованка, тофу, фалафель, запаси горіхів і бобових — такі пайки з початку повномасштабного вторгнення надсилає ГО «Кожна Тварина» вегетаріанцям і веганам на фронт. Також команда ініціативи працює над тим, щоб Міноборони на державному рівні запровадило опцію веганського харчування за стандартами НАТО для захисників і захисниць. Як веганам-військовим доводиться на фронті та чому врахування їхніх харчових потреб — один із проявів поваги й гідного ставлення до них — розповідаємо в цьому лонгріді.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ГО «Кожна Тварина» (далі — КТ) надсилає продукти харчування військовим, які дотримуються рослинного раціону, адже у війську багато людей, які не їдять продуктів тваринного походження: через особливості організму (наприклад, не засвоюється лактоза), з етичних (виступають проти експлуатації та вбивства тварин) чи релігійних (скажімо, дотримання посту) міркувань. Таким бійцям доводиться або самим забезпечувати собі належне харчування, або йти на компроміси, що бойового духу не додає.

2022 року петиція про введення вегетаріанських і веганських сухих пайків для Збройних сил України набрала потрібні понад 25 тис. голосів, однак далі справа не пішла. Голова КТ Тамара Х’юман пояснює:

— Ми зустрічалися з представниками Міноборони, обговорювали можливість ввести веганські пайки та харчування. Але після цього вони заявили, буцімто провели опитування (яке ми вважаємо абсолютно неправдивим), нарахувавши якусь просто мізерну кількість веганів і вегетаріанців, і врешті сказали: «Після перемоги». Ми вважаємо, що до перемоги не можна відкладати, бо вже зараз є військові, які віддають своє життя за нас, і мінімум, який ми маємо зробити, — подбати хоча б про те, щоб їм було що їсти. Ми не зупиняємось і працюємо далі в цьому напрямку. Ми будемо допомагати військовим, аж поки Міноборони не задовільнить цю потребу й не розв’яже питання на державному рівні.

Тамара Х’юман. Фото надане авторами тексту.

Петро Павлов — автор петиції про введення веган-пайків в армії та нині військовий ЗСУ. Займаючись фітнесом, п’ять років тому перейшов від усеїдної дієти до веганської:

— Як людина, ви маєте легальне право експлуатувати та вбивати тварин. А на війні навіть убивати людей. Цього у вас ніхто не відбере. Ви багаті. Від першого я відмовився й не став біднішим.

Петро Павлов. Фото надане авторами тексту.

Станом на жовтень 2023 року команда КТ роздала понад 125 тис. рослинних обідів для переселенців у 12 містах різних регіонів. Також проводить у Києві благодійний фестиваль «Веган Вікенд», усі зібрані кошти з якого відправляє на потреби сил оборони. Зокрема, за шість фестивалів зібрали майже 1,3 млн грн на дрони, ремонт автівок, зимовий одяг бойовим медикам і веган-пайки. Крім того, команда «Кожної Тварини» й далі проводить освітню роботу щодо етичного ставлення до всіх тварин. Вона розповіла, як змінилася діяльність організації за останні два роки й кому потрібне веганство під час великої війни.

«Веганська кухня України» (ВКУ): нагодувати переселенців і літніх людей

До повномасштабної війни команда КТ займалася просвітницькою роботою: проводила лекції, кінопокази, вуличні акції, де розповідала про експлуатацію тварин і важливість переходу на етичний веганський спосіб життя, зокрема створила безоплатний освітній курс «Веган-експрес» та веган-гід Україною.

Фото: instagram vegankitchenua.

Через три дні після вторгнення команда почала думати, як може бути корисною в нових обставинах. Спершу робила дописи в соцмережах про евакуацію тварин, в онлайн-режимі допомагала біженцям із домашніми улюбленцями: підказувала контакти організацій, які займалися евакуацією, розповідала, як поводитися з тваринами в стресових ситуаціях тощо.

5 березня 2022 року очільниця організації Тамара Х’юман, яка евакуювалась у Львів, зустріла місцевих веган-активісток, що запустили ініціативу «Львівська веганська кухня». Надихнувшись ними, вирішила створити новий проєкт КТ — «Веганська кухня України», розрахований на втілення в містах, де є їхні волонтери. Почали з Києва, Вінниці й Рівного. 9 березня волонтери просто вийшли на вулицю та роздавали переселенцям і літнім людям веганську їжу, яку готували вдома. За тиждень долучилися Ужгород, Одеса, пізніше — Дніпро, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Колки (Волинь), Луцьк, Славута (Поділля), Херсон. Поступово підключали до роботи кафе й ресторани.

Фото з відкритих джерел.

Із часом волонтери перемкнулися з вуличної допомоги: до них усе частіше почали звертатися по допомогу різні організації та шелтери, тому почали доставляти обіди в притулки для людей, які через повномасштабну війну втратили домівки й не могли забезпечити свої базові життєві потреби, зокрема в їжі. Паралельно возили гарячі обіди військовим веганам і вегетаріанцям по Київському Поліссю та Наддніпрянщині. Координаторка проєкту «Веганська кухня України» Маргарита Артюхова розповідає:

— На початку проєкту я жила в Ужгороді й особисто готувала та приносила їжу людям. І в мороз, і в дощ вони збиралися у сквері, куди ми привозили обіди. І коли я бачила, як вони чекають на нас, це завжди було зворушливо. Ми всі були закинуті в нове місто та стали друзями. Ми знали, хто звідки приїхав. Під час роздавання всі ділилися новинами, допомагали шукати одне одному якісь побутові речі або нове житло. ВКУ («Веганська кухня України». — ред.) створило справжнє ком’юніті для цих людей. Мені досі пишуть із подяками й цікавляться, як мої справи. Я сумую за цими людьми. Ми разом пережили найважчі часи.

Веганські пайки для ЗСУ

За словами активістів КТ, Міноборони ще в перший рік широкомасштабного вторгнення обіцяло в межах модернізації української армії поступово переходити на харчування за стандартами армій країн НАТО. А серед цих стандартів — наявність веганського меню для військових.

Фото з відкритих джерел.

Головна редакторка КТ Анастасія Зареченськова розповідає:

— Багато наших друзів, подруг, знайомих веганів і веганок пішли в ТрО чи вступили до лав сил оборони України. Вони теж потребували [веганської] їжі, адже на державному рівні в армії досі не запроваджене веганське меню та сухпайки для людей, які дотримуються веганського або вегетаріанського раціону. Тож [у березні 2022 року] ми почали збирати контактну базу веганів та готувати й доставляти рослинні обіди у військові частини, а також відправляти веган-пайки на фронт.

Анастасія Зареченськова. Фото надане авторами тексту.

На сторінку організації з проханням надіслати веганську їжу почали писати не тільки знайомі військові, а й незнайомі. Коли таких запитів стало багато, волонтери створили форму-заявку для отримання вегпайків і почали налагоджувати системне відправлення посилок. Анастасія зазначає:

— Ми надсилаємо і такі продукти, які можна купити у звичайних супермаркетах, і такі, що є тільки у спеціалізованих магазинах. Ці страви поживні й мають тривалий термін зберігання. Зазвичай до одного такого пайка входять різноманітні каші та супи, веганська тушкованка, рослинні сосиски та ковбаси, хумуси, фалафель й інші веганські альтернативи (за можливості у військових зберігати їх у холодильнику), рослинне молоко, печиво, арахісова паста, горішки, протеїнові батончики, хлібці, різні снеки. Також за потреби ми додатково надсилаємо необхідні вітаміни для веганів — це В12, вітамін D, омега-3 та інші нутрієнти.

Активісти КТ наголошують, що веганське та вегетаріанське меню є в найкращих армій світу, як-то в США чи Ізраїлю, і ми так само маємо дбати про наших військових. Анастасія зауважує:

— Не всі військовослужбовці, яким потрібна рослинна їжа, знають про існування нашої організації та інших, які такі опції надають. Тож вони мають справлятися власними силами: купувати продукти самостійно або просити друзів чи родичів. Але така можливість є не у всіх і не завжди. На жаль, через це іноді військові-вегани під час бойових дій змушені їсти той сухпайок, який дають, тобто з м’ясом та з усіма наслідками, які із цього випливають, — розладами шлунку та втратою морального духу.

Фото: instagram vegankitchenua.

Мінометник Олександр Жуган із позивним Єнот дізнався про веганські опції від КТ на самому початку повномасштабної війни. Він боронив Харків, звільняв Херсон, воював під Бахмутом — і всюди отримував пайки з веганською їжею. Єнот розповідає:

— На новій локації веганство сприймалося як примха. Нам сказали, що за кілька днів ми їстимемо те саме, що й усі. Тут на допомогу прийшла «Кожна Тварина», яка безплатно доставила нам веганську їжу тривалого зберігання.

Олександр радить не мовчати, а заявляти про свої позицію та права, щоб цей аспект життя військових теж був врахований і змінений на краще.

— Ми маємо говорити про те, що ми є. Це може стати стимулом для наших побратимів і посестер вибрати більш усвідомлений спосіб життя, не вбивати та не експлуатувати тварин.

Станом на першу половину січня 2024 року КТ своїми силами й завдяки донейтам відправила захисникам 1378 пайків.

Бойова медикиня Ангеліна (прізвище не вказано з міркувань безпеки) стала веганкою після вегетаріанства, коли дізналася більше про молочну промисловість. Найбільшою перевагою веганства, окрім збережених життів тварин, вважає внесок у власне здоров’я та стан довкілля. Щодо харчування під час служби зауважує:

— Бути веганкою на війні доволі важко. Нас годували то волонтери, то працівники приміщень у тих розташуваннях, де ми були. Практично в усіх стравах були яйця, молоко або сир, тому здебільшого харчувалася самостійно або просила консерви.

Тамара Х’юман підсумовує:

— В армії є багато потреб, і для нас велика честь бути корисними нашим захисникам і захисницям, які прагнуть дотримуватися веганського способу життя, перебуваючи в складних умовах війни. Ці військові демонструють, що бути гуманними до тварин — не ознака слабкості. Ми можемо бути гуманними до невинних істот й одночасно безжальними до ворога, який прийшов до нас із війною, щоб відібрати нашу незалежність.

За пів року співпраці з професіоналами, зокрема Марком Шпарою — дієтологом із британською освітою (Університет Хартфордшира, напрям «Дієтологія»), команда КТ розробила меню з вісьмома першими й десятьма другими стравами. Серед них — горохова, гречана, рисова, квасолева та перлова каші з двома видами рослинного м’яса, а також борщ, гречаний, гороховий та рисовий супи з рослинним фаршем чи соєвими шматочками.

Страви вже пройшли дегустацію серед військових різних підрозділів. Далі команда КТ планує представити Міністерству оборони України сім добових раціонів включно з додатковими опціями (галетами, чаєм, кавою тощо). Військові (прізвища обох не вказані з міркувань безпеки) діляться враженнями: «Сухпайки сподобалися тим, що зручно брати із собою, можна навіть у карман покласти. Як зголоднів — поїв, можна навіть без ложки, просто вичавлювати», — каже Андрій, а ось як відгукується Євген: «Вважаю, що для зими готові страви в пакетах — це найкраще рішення».

«Веган Вікенд»: понад мільйон гривень для війська

Коли активісти КТ зіткнулися з проблемою, що держава не забезпечує військових-веганів потрібними продуктами, вони вирішили влаштувати у столиці веганський фестиваль, щоб зібрати кошти на пайки.

Так з’явилася традиція проводити сезонні фестивалі. За шість таких подій (з 25 вересня 2022-го по 10 грудня 2023 року) команда КТ зібрала понад 1,3 млн грн, на які придбали дрони, відремонтували автівки військовим, закупили зимовий одяг бойовим медикам і надіслали веган-пайки.

Фото: instagram vegankitchenua.

На фестивалі традиційно виступають стендап-коміки Василь Байдак та Антон Тимошенко, грають диджеї, працюють лекторій, ярмарок і фудкорт.

На останньому «Веган Вікенді» команда зібрала 250 295 грн на FPV-дрони та веган-пайки. 2024 року КТ планує провести ще чотири фестивалі й зібрати щонайменше 1,5 млн грн для потреб війська. 

«Веган Вікенд». Фото надане авторами тексту.

Кожен охочий може підтримати діяльність ГО «Кожна Тварина» в популяризації веганства в Україні та допомозі веган-пайками військовим.

Тамара Х’юман переконана:

— Бійці та бійчині, які дотримуються веганського способу життя, навіть на війні залишаються вірними своїм етичним принципам. А ми в безпечному тилу маємо брати з них приклад і відмовлятися від жорстокості. Бо те, як ми ставимося до найслабших, визначає те, ким ми є насправді. Змінивши наше ставлення до тварин, ми станемо більш прогресивною та толерантною нацією.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталя Шевчук

Редакторка тексту:

Тетяна Воробцова

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Більдредактор,

Координатор фотографів:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Графічний дизайнер:

Арсен Шумейко

Координаторка напрямку дизайну,

Графічна дизайнерка:

Олександра Онопрієнко

Копірайтерка:

Владислава Івченко

Головна копірайтерка:

Дарина Мудрак

Координатор напрямку партнерств:

Мар'ян Манько

Координаторка напрямку продюсингу:

Марина Мицюк

Координаторка напрямку досліджень,

Координаторка текстового напрямку:

Яна Мазепа

Координаторка сценаристів:

Карина Пілюгіна

Координаторка операторів:

Ольга Оборіна

Координатор режисерів монтажу:

Микола Носок

Координаторка транскрибаторів,

Координаторка субтитрувальників українськомовної версії:

Олександра Тітарова

Координаторка контент-менеджерів:

Катерина Юзефик

Керівниця з маркетингу та комунікацій:

Тетяна Франчук

Координаторка маркетингу:

Дарина Іванова

Спеціаліст із реклами та аналітики:

Владислав Іванов

Координаторка соцмереж:

Анастасія Гнатюк

Менеджер із комерційних партнерств:

Олексій Оліяр

Сергій Бойко

Операційна менеджерка:

Людмила Кучер

Фінансова спеціалістка:

Катерина Данилюк

Руслана Глушко

Бухгалтерка:

Наталія Тафратова

Катерина Смук

Анна Костюк

Юрист:

Олександр Лютий

Архіваріуска:

Вікторія Будун

Івент-менеджерка:

Єлизавета Цимбаліст

Слідкуй за експедицією