Share this...
Facebook
Twitter

2020 рік для всього світу став потрясінням. Щороку ми підбиваємо підсумки, показуючи Україну на 100 фотографіях. У 2020 році команда почала знімати в експедиціях на кілька місяців пізніше через карантин. Кілька проєктів були на межі скасування, але таки відбулися. За рік експедиція Ukraїner відвідала чотири регіони: Полтавщину, Сіверщину, Слобожанщину і Таврію, а також встигла створити кілька спецпроєктів. У цій підбірці – Україна, якою її побачили наші фотографи у 2020 році.

На початку року ми знову знімали зимові свята. Тоді ще ніхто не уявляв, яким буде весь наступний рік. У лютому ми попросили наших фотографів та підписників зафіксувати один день, що трапляється раз на 4 роки – 29 лютого. Найкращі з сотень надісланих фотографій вийшли окремою фотоісторією. Фактично 29 лютого 2020 року був одним з останніх днів перед появою перших хворих на коронавірус в Україні, тож цей фотопроєкт зафіксував, якою була наша країна до пандемії.

З початком пандемії Ukraїner не міг поїхати в експедицію, тож ми почали випускати історії з архіву, що не вийшли раніше з різних причин. Також ми запустили серію «На карантині», в якій герої знімали себе віддалено. У випуску про ініціативи, що виникли під час пандемії, ми показали одночасно до 40 історій.

Влітку, дотримуючись карантинних заходів, ми таки поїхали в експедицію. Водночас з основною відбулася також експедиція в Німеччині для спецпроєкту «Країна ззовні»; експедиція, в якій ми зафіксували 120 свідків Голодомору для спецпроєкту із Музеєм Голодомору; експедиція фермерськими господарствами для спецпроєкту із Лавкою Традицій; продовжилась експедиція для проєкту про національні спільноти з UCBI та «Зелена експедиція» з ГО Greencubator та ЄБРР. Наприкінці року нам також вдалося реалізувати спецпроєкт «Рідний Крим» та запустити співпрацю з Українським інститутом. І це навіть не повний перелік усього, що відбулося з нами за рік.

В момент, коли ви читаєте це, ми майже зібрали мільйон гривень за рік. Ви також можете підтримати Ukraїner на нашому сайті або Patreon.

Не забудьте також пригадати, якими були 100 фото 2019, 100 фото 2018, та 100 фото 2017 років!

Художник Іван Марчук у своїй київській майстерні. 5 січня 2020 року. Фото: Христина Кулаковська.

Історія про одного з найвідоміших українських художників сучасності.

Схід сонця у селі Космач, Карпати. Космач є одним із центрів мистецтв та ремесел Карпатського регіону. 13 січня 2020 року. Фото: Олександр Хоменко.

Чорт — персонаж Космацької Маланки. 13 січня 2020 року. Фото: Олександр Хоменко.

Клеменс Пул — куратор мистецьких проєктів платформи культурних ініціатив «Ізоляція» на фоні Гуртобусу (переобладнаного на мобільний культурний центр автобуса, що подорожує регіонами України). 5 лютого 2020 року. Фото: Юрій Стефаняк.

Актори театру «ДАХ» на репетиції. 14 лютого 2020 року. Фото: Артем Галкін.

Історія про перший в Україні приватний театральний простір.

Цього року місту Прип’яті виповнилося б 50 років. Державні та громадські організації, що досліджують тему Чорнобильської катастрофи, провели мистецьку акцію, що показала нові сенси Прип’яті як осередку мистецтва. 5 лютого 2020 року. Фото: Олександр Хоменко.

Добірка історій про Чорнобильську зону.

Віктор Марущенко — український фотограф-документаліст та засновник Школи фотографії Віктора Марущенка. Інтерв’ю з Віктором, що стало частиною історії про київську фотографію, вийшло одним із останніх. Віктор Марущенко пішов з життя 28 вересня. 17 лютого 2020 року. Фото: Катя Акварельна.

Історія про знаних київських фотографів.

— Сучасна фотографія — це картинка плюс ваше висловлювання. Тому що гарних фотографій сьогодні роблять дуже багато, але вони вже не працюють самі собою. От тому дуже важливо, що ти хочеш сказати.

Віктор Марущенко

Ярослав Мішенов — засновник українського видавництва коміксів Vovkulaka. Київ, Наддніпрянщина. 16 лютого 2020 року. Фото: Іринка Громоцька.

Севастополь, Крим. Набережна і пляж «Кришталевий». 29 лютого 2020 року. Фото: Ганна Приходько (псевдонім).

Фото зроблене в межах фотопроєкту «366-й день України».

Туристи піднімаються на Говерлу. 29 лютого 2020 року. Фото: Андрій Вахній.

Фото зроблене в межах фотопроєкту «366-й день України».

Українські дизайнери з компанії LUKIS долучилися до боротьби з пандемією, перепрофілювавши свої виробництва на виготовлення захисного спецодягу для медперсоналу. Спецпроєкт «На карантині». 10 квітня 2020 року. Фото: Сергій Коровайний.

Андрій Павлов заснував інформаційну платформу no-covid.org.ua, щоб допомогти київським медикам діставатися роботи та додому через обмеження руху громадського транспорту. Спецпроєкт «На карантині». 12 квітня 2020 року. Фото: Сергій Коровайний.

Детальніше читайте у лонгріді.

Працівниця лабораторії швидкого прототипування FabLab виготовляє засоби індивідуального захисту для лікарів. Спецпроєкт «На карантині». 18 квітня 2020 року. Фото: Христина Кулаковська.

Історія про українські ініціативи під час пандемії коронавірусу.

Спільнота святого Егідія під час карантину допомагала безпритульним, роздаючи безкоштовно їжу, а також антисептики та маски. 19 квітня 2020 року. Спецпроєкт «На карантині». Фото: Сергій Коровайний.

Детальніше читайте у лонгріді.

Один із волонтерів Ukraїner, Богдан Суюнбаєв, працює сімейним лікарем у Києві під час пандемії коронавірусу. Спецпроєкт «На карантині». 29 квітня 2020 року. Фото: Юрій Стефаняк.

Історія про будні сімейного лікаря.

— Коли почалася війна, то наша армія, грубо кажучи, переродилася. Так само і для української медицини ця епідемія буде струсом. Вона теж має переродитися. І реформи мають стартувати із ще більшою силою.

Богдан Суюнбаєв

Роман Пятковка — український фотограф, педагог, яскравий представник другого покоління Харківської школи фотографії. Експедиція Слобожанщиною. 11 червня 2020 року. Фото: Михайло Чубун.

Ігор Ліскі — клієнт компанії SolarGaps. Компанія створює розумні жалюзі, які генерують енергію з сонячного світла. Спецпроєкт «Зелена експедиція». 12 червня 2020 року. Фото: Сергій Коровайний.

Історія про український винахід.

Вид на річку Лопань, що тече через один з районів Харкова — Москалівку. Експедиція Слобожанщиною. 12 червня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Комісія Харківської школи архітектури переглядає дипломні роботи студентів. Експедиція Слобожанщиною. 12 червня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Андрій Качур, директор угорського театру в місті Берегове на Закарпатті. Спецпроєкт «Національні спільноти». 12 червня 2020 року. Фото: Микита Завілінський.

Історія про угорців України.

Волохи — етнічна група змішаного румунського походження, що мешкає на Закарпатті. Спецпроєкт «Національні спільноти». 13 червня 2020 року. Фото: Микита Завілінський.

Історія про волохів України.

Стріт-арт художник Гамлет Зіньковський розмальовує паркан у Харкові. Експедиція Слобожанщиною. 14 червня 2020 року. Фото: Михайло Чубун.

Владислав Краснощек — український фотограф, представник Харківської школи фотографії, учасник групи «Шило» на подвір’ї поруч зі своїм будинком. Експедиція Слобожанщиною. 16 червня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Виготовлення підшипників ковзання за сучасною технологією на виробництві компанії «Символ». 16 червня 2020 року. Спецпроєкт «Зелена експедиція». Фото: Сергій Коровайний.

Репетиція народного фольклорного аматорського гурту «Калинонька» у селі Лиман. 17 червня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Михайло Чубун.

Портрети відомих українських письменників на території Харківського літературного музею. 9 червня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Михайло Чубун.

Каліграфічний перформанс у Національному літературно-меморіальному музеї Г.С.Сковороди. 19 червня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Михайло Чубун.

Йосип Калой, етнічний австрієць, власник пекарні в селі Барбово, Закарпаття. 19 червня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фотограф. Микита Завілінський.

Історія про німців України.

Борис Єгіазарян — український художник вірменського походження в своїй майстерні у Києві, Наддніпрянщина. 20 червня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фото: Олександр Хоменко.

Історія про вірмен України.

Діти бавляться з щуром на території скейт-парку у Сєвєродонецьку на Слобожанщині. 25 червня 2020 року. Фото: Юрій Стефаняк.

Борис Романов — художник, графік, майстер екслібриса у своїй майстерні у Сєвєродонецьку. 26 червня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Юрій Стефаняк.

Туристи зустрічають захід сонця на Щуровій горі поблизу села Закітне. 27 червня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Юрій Стефаняк.

Зоряне небо. 28 червня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Юрій Стефаняк.

Клієнт компанії Delfast на тлі муралу, що знаходиться на велотреку у Києві. 30 червня 2020 року. Спецпроєкт «Зелена експедиція». Фото: Сергій Коровайний.

Орест Коваль — український піаніст, органіст, засновник фестивалю Organum, Bach-fest і Jazz-fest. 3 липня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Анастасія Некипіла.

Купальські вінки — один із обов’язкових атрибутів свята Івана Купала. 6 липня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Михайло Чубун.

Олені на острові Джарилгач, Таврія. 14 липня 2020 року. Фото: Олександр Домбровський.

Юля Марушко — українська художниця, громадська активістка та вальдорфська вчителька. Спецпроєкт «Країна ззовні». 18 липня 2020 року. Фото: Олексій Шерепенко.

Дитина з сім’ї рідновірів, що живуть поблизу Диканьки. 19 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Альберт Лорес.

Корпусний сад — парк круглої форми в центрі Полтави. Експедиція Полтавщиною. 19 липня 2020 року. Фото: Павло Пашко.

Полтавський краєзнавчий музей. 20 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Альберт Лорес.

Учасниці відомого унікальним багатоголоссям фольклорного ансамблю «Древо» у селі Крячківка. 22 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Альберт Лорес.

Надія Микитівна Роздобара — учасниця фольклорного ансамблю «Древо». 27 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Костянтин Гузенко.

Отець Богдан Пушкар впродовж 20 років опікується греко-католицькою парафією св. Миколая у Бамберзі. 24 липня 2020 року. Спецпроєкт «Країна ззовні». Фото: Олексій Шерепенко.

Історія про допомогу Україні з Бамберга.

— Я вважаю, що ми як українці повинні бути послами української культури, українських інтересів в тій же Німеччині, поважаючи закони, культуру, звичаї народу, серед якого ми живемо. Я німцям вдячний за те, що дозволили мені тут проживати, але ця вдячність не є аж така велика, щоб я міг поступитися любов’ю до свого народу, до своєї культури.

Богдан Пушкар

Сергій Путілов працює над збереженням та відновленням шкіл Лохвицького земства, побудованих понад 100 років тому архітектором Опанасом Сластіоном у селі Харсіки. 27 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Костянтин Гузенко.

Скирти сіна у селі Кам’яна Яруга. 31 липня 2020 року. Експедиція Слобожанщиною. Фото: Сергій Свердєлов.

Діти катаються на велосипедах у селі Христанівка. 31 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Павло Пашко.

Мешканці села Христанівка спілкуються біля магазину. 31 липня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Микита Завілінський.

Діти Маргарити та Романа Мартинових бігають у полі. Сім’я виготовляє крафтові соуси у Жовтих Водах. 31 липня 2020 року. Спецпроєкт «Фермерство». Фото: Юрій Стефаняк.

Історія про родинні соуси.

Глиняні тарілки в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному. 2 серпня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Іринка Громоцька.

Історія про домашній музей кераміки, з якого усе починалося.

Працівниці Квітневої птахофабрики перевіряють яйця. 2 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Зелена експедиція». Фото: Сергій Коровайний.

Історія про українську компанію, що виробляє із пташиного посліду натуральні добрива.

Чоловік на коні неподалік «Львівської сироварні Джерсей». 4 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Фермерство». Фото: Сергій Коровайний.

Люди фотографуються на тлі машини проєкту Ukraїner у Котельві. 5 серпня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Іринка Громоцька.

Збір молока на органічній волинській фермі «Старий Порицьк». 5 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Фермерство». Фото: Сергій Коровайний.

Пивиха — пагорб висотою 168 м неподалік селища Градизьк. 7 серпня 2020 року. Експедиція Полтавщиною. Фото: Павло Пашко.

Фестиваль латиноамериканських танців на території CubaCamp, що розташований на Трухановому острові у Києві. 7 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фото: Юрій Стефаняк.

Історія про кубинців України.

Подружжя Ігор Рева та Соломія Братах варять сир і варення за традиційними і власними рецептами у власній сироварні в селі Мильчиці. 8 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Фермерство». Фото: Сергій Коровайний.

Художник-авангардист та скульптор Лаврант Бокотей у своїй майстерні у селищі Чинадійово. 9 серпня 2020 року. Експедиція Закарпаттям. Фото: Харі Крішнан.

Вівчар випасає овець у закарпатському селищі Солотвино. 10 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фото: Харі Крішнан.

Історія про румунів України.

Володимир Ярема — пивовар та співорганізатор фестивалю «КозаФест», який щороку відбувається у селищі Козова на Галичині. 10 серпня 2020 року. Фото: Микола Король.

Відпочивальники на пляжі на Федотовій косі, Приазов’я. 11 серпня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Волонтери проєкту Ukraїner на щорічному волонтерському кемпі, який цьогоріч відбувся онлайн. 13 серпня 2020 року. Фото: Іринка Громоцька.

Випас корів на заході сонця, Таврія. 18 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фото: Юрій Стефаняк.

Історія про чехів України.

Іван Степанович Мельник та Ксенія Каролівна Бондарчук. Вони пережили Голодомор у семирічному віці. 19 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Голодомор», реалізований спільно з Національним музеєм Голодомору-геноциду. Фото: Валентин Кузан.

Жорна, які збереглись у Івана Степановича Мельника та Ксенії Каролівни Бондарчук. 19 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Голодомор», реалізований спільно з Національним музеєм Голодомору-геноциду. Фото: Валентин Кузан.

Захід сонця на Генічеському озері, Таврія. 22 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фото: Юрій Стефаняк.

Молокани. 22 серпня 2020 року. Спецпроєкт «Національні спільноти». Фото: Юрій Стефаняк.

Озеро Несамовите — одне з найвищих високогірних озер українських Карпат. 23 серпня 2020 року. Фото: Тарас Ковальчук.

Солоне Генічеське озеро, розташоване в межах Арабатської стрілки. 29 серпня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Павло Пашко.

Центральний пляж міста Скадовськ. 30 серпня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Павло Пашко.

Кайтсерфінгіст Роман Коцюк готується до тренування в селі Іванівка. 31 серпня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Катя Акварельна.

Сиваш — розділена на мілкі водойми затока Азовського моря, що утворює межу між материком та Кримським півостровом. 31 серпня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Павло Пашко.

Переселенка з Криму Тетяна Болгарова ліпить з глини у своїй майстерні в Херсоні. 6 вересня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Катя Акварельна.

Збір урожаю винограду сорту Мерло на сімейній виноробні «Курінь». 7 вересня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Катя Акварельна.

Лісовий театр в Олешківському лісі, на базі зеленого туризму «Чумацька криниця». Із травня до вересня тут грають вистави з репертуару херсонського театру. 11 вересня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Іринка Громоцька.

Будинок української художниці Поліни Райко у місті Олешки. 13 вересня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Іринка Громоцька.

Напис біля пункту прийому врожаю винограду в селі Дніпровське. 14 вересня 2020 року. Експедиція Таврією. Фото: Іринка Громоцька.

Національний заповідник «Софія Київська» — музейний комплекс, який об’єднує десятки пам’яток архітектури. Належить до світової спадщини ЮНЕСКО. 18 вересня 2020 року. Фото: Дмитро Бартош.

Човни на пляжі на Федотовій косі, Приазов’я. 27 вересня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

В’ячеслав Вировець — селекціонер, професор Інституту луб’яних культур у Глухові. 30 вересня 2020 року. Експедиція Сіверщиною. Фото: Роман Матков.

Збір урожаю конопляних в Інституті луб’яних культур у Глухові. 30 вересня 2020 року. Експедиція Сіверщиною. Фото: Роман Матков.

Річка Десна у місті Новгород-Сіверський. 3 жовтня 2020 року. Експедиція Сіверщиною. Фото: Роман Матков.

Оксана Линів — відома диригентка, яка співпрацює з провідними музичними сценами світу та заснувала у Львові фестиваль LvivMozArt. 3 жовтня 2020 року. Спецпроєкт «Країна ззовні». Фото: Катерина Акварельна.

Історія про впізнавану амбасадорку культури України у світі.

— Я просто подумала, чи знає зараз кожен львів’янин, що у Львові дійсно жив Моцарт?

Оксана Линів

«Дерев'яне мереживо Чернігова» — унікальний некомерційний проєкт, що зберігає дерев’яну архітектуру регіону. 4 жовтня 2020 року. Експедиція Сіверщиною. Фото: Роман Матков.

Спалені поля у селі Черкаська Лозова, що на Слобожанщині. 6 жовтня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Жителька міста Славутич на тлі мозаїки. 6 жовтня 2020 року. Експедиція Сіверщиною. Фото: Роман Матков.

Журавлівський гідропарк у Харкові з висоти пташиного лету. 7 жовтня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Набережна Тернопільського ставу, Галичина. 7 жовтня 2020 року. Фото: Олександр Ратушняк.

Ніч на мистецькому хуторі «Обирок», що на Сіверщині. 11 жовтня 2020 року. Фото: Юрій Стефаняк.

Вид з коптера на територію Харківського авіаційного інституту, Слобожанщина. 16 жовтня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Сонячна електростанція неподалік Новомосковська (Подніпров’я та Запоріжжя) — одна з найбільших у Європі. 25 жовтня 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Найбільше озеро українських Карпат — Синевир, розташоване у гірському масиві Внутрішні Ґорґани на Закарпатті. 30 жовтня 2020 року. Фото: Харі Крішнан.

Дорога на полонину Апецька на околиці селища Дубове, що на Закарпатті. 1 листопада 2020 року. Фото: Харі Крішнан.

Михайло Веклин — засновник студії ресайклінгу RE. laboratory та екопроєкту Urban garden на даху колишнього радянського заводу, а зараз сучасного інноваційного центру «Промприлад.Реновація». 2 листопада 2020 року. Фото: Катя Акварельна.

Історія про реновацію, що змінює Івано-Франківськ.

Києво-Печерська Лавра — монастирський комплекс, заснований 1051 року. Належить до культурної спадщини ЮНЕСКО. 3 листопада 2020 року. Фото: Дмитро Бартош.

Добірка українських об’єктів зі спадщини ЮНЕСКО.

Дитяча залізниця «Мала Південна» у Харкові на Слобожанщині. 16 листопада 2020 року. Фото: Сергій Свердєлов.

Мустафа Джемілєв — політик, громадський діяч, один із лідерів кримськотатарського національного руху. 16 листопада 2020 року. Спецпроєкт «Рідний Крим». Фото: Сергій Коровайний.

Пляж у Феодосії. Крим, Таврія. 18 листопада 2020 року. Спецпроєкт «Рідний Крим». Автора фото не зазначено з метою його безпеки.

Реставратор в майстерні у Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві, Наддніпрянщина. 30 листопада 2020 року. Фото: Микита Завілінський.

Хлопчик Даня живе в Світлодарську, біля лінії фронту. Він дуже любить тварин і підгодовує собак та котів у місті. А гроші на корм тваринам заробляє продаючи власноруч виловлену рибу. 13 грудня 2020 року. Фото: Павло Пашко.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Коректорка:

Олена Логвиненко

Більдредакторка:

Катя Акварельна

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією