Share this...
Facebook
Twitter

Уже місяць триває повномасштабне вторгнення Росії до України. За цей період, за даними ООН, 3,5 млн українців покинули країну, ще близько 11-12 млн переселилися в межах України. Але агресор руйнує не тільки людські життя, а й навколишнє середовище. Наслідки цих злочинних дій українці відчуватимуть на собі не один рік.

За перший місяць масштабної війни працівники ГО «Екодія» зібрали з відкритих джерел 110 злочинів проти довкілля, включно з нафтобазою, яку російська армія підірвала 27 березня у Луцьку. Це несе нові екологічні ризики, які загрожують збільшити кількість людських жертв війни у майбутньому. Злочини проти довкілля теж є частиною воєнних злочинів. Згідно з Женевською конвенцією, «методи або засоби ведення воєнних дій, які можуть завдати широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу, є забороненими».

З перших днів були зафіксовані обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об’єктів, підпали лісів, підриви нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів (насамперед через затоплення суден). Так, 24 лютого внаслідок підриву ворожого снаряду стався вибух на території Трипільської ТЕС, яка розташована за 45 км на південь від Києва та є найбільшим постачальником електроенергії у Київську, Черкаську та Житомирську області.

Міндовкілля на початку березня ініціювало збір інформації про злочини проти довкілля, до ініціативи долучилися різні громадські організації. Реальні збитки та вплив буде підраховано після перемоги, але тільки за забруднення земельних ресурсів, за розрахунками Держекоінспекції, були озвучені перші 77 млн дол, збитків.

Будь-яка війна несе величезні екологічні загрози для населення, але бойові дії в Україні можуть призвести до особливо катастрофічних наслідків для навколишнього середовища. Схід України — це промисловий центр. Цей регіон найбільш індустріалізований. У звичайних умовах можна було б швидко локалізувати ризики, але не під обстрілами та постійними бомбардуваннями. Дуже часто російська армія не допускає фахівців для локалізації пожеж та інших руйнувань. Наприклад, 22 березня був зафіксований підпал лісу в Чорнобильській зоні відчуження, але працівники ДСНС не могли дістатися туди через постійні обстріли. Станом на 24 березня пожежа локалізована. За даними Міндовкілля, за останні два тижні зафіксовано понад 30 загорянь на площі понад 10 111 га у Чорнобильській зоні.

У зоні активних бойових дій зараз атомні станції, морські порти, склади небезпечних відходів (мінеральні добрива, пінополіуретан, лакофарбові та паливно-мастильні матеріали тощо), промислові підприємства, включно з хімічними та металообробними заводами. Зафіксовані пожежі на нафтобазах, АЗС, сміттєзвалищах, є факти пошкодження об’єктів тепло- та водопостачання (каналізаційні насосні станції, фільтрувальні станції, водогони).

Весь світ сколихнули новини про захоплення Чорнобильської та Запорізької атомних станцій. Окупанти 14 березня підірвали частину боєприпасів на майданчику захопленої ЗАЕС. На Чорнобильській АЕС вони пошкодили високовольтну лінію, яка має постачати туди електрику, зокрема для охолодження відпрацьованого ядерного палива на місцевих сховищах. Через відсутність електроенергії температура в басейнах витримки буде підвищуватися, що потенційно може призвести до викидів радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Радіація могла бути перенесена вітром на інші регіони України, Білорусі, Росії та країн Європи. Українські енергетики полагодили високовольтну лінію, але Чорнобильська та Запорізька станція і досі під контролем росіян.

Окрім ядерної небезпеки, обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів із промислових підприємств України. На сьогодні Державний реєстр потенційно небезпечних об’єктів містить докладні відомості про понад 23 тис. об`єктів, із них 2987 складів, де зберігають високотоксичні пестициди. Найбільша їхня кількість розташована на території Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Львівської областей. Частина із цих підприємств опинилася у зоні бойових дій. Так, на хімічному підприємстві «Сумихімпром» на околицях Сум 21 березня внаслідок ворожого обстрілу стався витік аміаку, у радіус ураження потрапило село Новоселиця.

Найбільше екологічних злочинів зафіксовано у Київській, Харківській та Миколаївській областях. У цих регіонах ворог руйнував промислові й енергетичні об’єкти. Зокрема, підрив газопроводу у Харкові 27 лютого призвів до потужного вибуху та ударної хвилі, яка пошкодила будівлі в житлових районах міста. Згідно з нормами цивільної безпеки, аварія такого масштабу є техногенною катастрофою, а значить, населенню бажано негайно покинути місця, близькі до аварії.

Ще з 2014 року окремі райони Донецької і Луганської областей були на межі екологічної катастрофи через окупацію проросійськими силами та активні бойові дії. Через відсутність доступу до всієї території невідома остаточна інформація про шкоду довкіллю за ці роки. Були вражені об’єкти водопостачання, через що сотні тисяч мирних жителів залишилися без доступу до води. Була пошкоджена енергетична інфраструктура, що призводило до збоїв у роботі насосної системи і створювало ризик затоплення шахт, де зберігають токсичні та ядерні відходи. За останній місяць також були зафіксовані збройні напади на енергетичну інфраструктуру, що призвело до початку затоплення шахти «Золоте»; обстріл «Градами» Авдіївського коксохімічного заводу та бомбардування нафтопереробного заводу у Луганській області.

Самі бойові дії призводять до не менших небезпек: розлите паливо, зруйнована техніка та відпрацьована зброя, підірвані ракети — все це забруднює ґрунт та ґрунтові води хімічними речовинами та важкими металами. Навіть після завершення війни деякі екологічні наслідки проявлятимуться роками. За даними Пентагону, на кінець четвертого тижня війни на територію України Росія випустила понад 1200 ракет. А за інформацією Генштабу ЗСУ, за місяць знищено орієнтовно 4000 одиниць техніки окупантів різного типу. Це призведе до накопичення канцерогенного сміття.

Російські війська не тільки спричиняють техногенні та екологічні катастрофи, а й руйнують природні території, які забезпечували середовище існування рідкісних видів. За даними Української природоохоронної групи, 44% найцінніших територій природно-заповідного фонду опинилися в зоні бойових дій, під тимчасовим контролем російських загарбників або є недоступними для України.

Зібрана інформація є тільки першим етапом для оцінки злочинів проти довкілля, скоєних Росією. У розпал бойових дій важко побачити реальний масштаб і рівень забруднення навколишнього середовища. Реальну оцінку вдасться зробити після завершення активних бойових дій, а наслідки українці будуть відчувати роками. Тому зараз важливо фіксувати злочини проти довкілля, аби мати змогу судити Росію і за них.

Ви можете допомогти ГО «Екодія» у зборі інформації. Якщо ви чи ваші знайомі бачите шкоду довкіллю, яку завдає російська армія, пишіть на адресу [email protected]. За можливості додайте фото чи відеопідтвердження, але будьте обережними і не намагайтеся щось знімати, якщо це може нести ризик для вашого життя та здоров’я! Усю релевантну інформацію дослідники врахують у подальшій статистиці, а також передадуть у Міндовкілля, щоб використати її як докази у судових процесах. Окупанти мають заплатити за всі скоєні ними злодіяння та відшкодувати всі збитки, нанесені Україні.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Євгенія Засядько, керівниця відділу клімату ГО "Екодія"

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Контент-менеджерка:

Анастасія Жохова

Слідкуй за експедицією