Голоби. Громада культурних пріоритетів

28 серпня 2019
Share this...
Facebook
Twitter

Об’єднавшись у громаду, селище Голоби та навколишні села взялись за проєкти і ремонти, на які їм десятки років бракувало рук і коштів. Мешканці села Малий Порськ захотіли спершу відновити роботу місцевого Будинку культури. Тепер, кажуть, тут бракує лавок для усіх охочих відвідувачів. Оновлений стадіон у Голобах слугує не лише для спортивних турнірів, а і місцем дозвілля  мам, бабусь і щотижневих груп здоров’я. Місцеві пенсіонери організовують зустрічі в публічній бібліотеці, а учні відремонтованої опорної школи вчаться робити знімки у фотолабораторії та грають на перервах у пінг-понг.

Голобська об’єднана територіальна громада була утворена в жовтні 2015 року. До її складу входить 23 населених пункти з п’яти селищних і сільських рад. Одна із них — Радошинська — приєдналась до громади вже наприкінці 2017 року. На території громади  проживає понад 8 тисяч мешканців.

Очільник Голобської ОТГ Сергій Гарбарук говорить: якщо до об’єднання бюджет усіх сільських рад в сумі становив 3 мільйони гривень, то зараз – 55 мільйонів. Така разюча різниця пояснюється тим, що громади отримують до свого бюджету податок на доходи фізичних осіб.

Серед пріоритетів розвитку Голобської ОТГ до 2026 року — розвиток місцевої економіки та сільських територій. Голова громади Сергій Гарбарук каже, що у Голобах намагаються залучити інвесторів, хоча і називають це нелегкою справою для маленького селища:

— Тут планується будівництво підприємства з виготовлення бруківки. Селищна рада виділила підприємцям землю для встановлення сонячних батарей. Сьогодні заходить ще одне підприємство, деревообробне. Зрозуміло, орендна плата — наповнення дохідної частини бюджету. Без доходів нічого неможливо зробити.

2019 року громада завершує встановлювати вуличне освітлення в усіх населених пунктах. Левова частка коштів ОТГ витрачається на ремонт доріг. Щороку у Голобах з’являється хоча б одна асфальтована дорога. Невдовзі громада планує зробити асфальтове покриття у селах Байківці та Бруховичі.

— Коли вийшов закон про децентралізацію, ми з однодумцями вирішили створити об’єднану громаду. Працювати важко, але цікаво. За три роки після об’єднання реалізовано дійсно багато проєктів. Без фінансового ресурсу, який отримують громади, ми б цього 100% не зробили.

Сергій Гарбарук понад 20 років працював учителем фізкультури в місцевій школі. 2010 року він вирішив спробувати балотуватися на посаду селищного голови. З того часу очолює селище Голоби, а з часу об’єднання — всю громаду:

— Ходити у вишиванці і тримати в руках державний прапор — це класно. Але потрібно на місці бути патріотом: не смітити, не нищити майна. Оце і є Україна.

— Непросто буває вводити щось нове і пояснювати щось людям, які одними стежками ходили десятки років. Інколи потрібно приймати непрості вольові рішення. Часом ці рішення підтверджують свою правоту, і це дуже приємно.

Стадіон

З 2017 року у селищі Голоби реконструюють стадіон «Дружба». Цей проєкт фінансується громадою та Державним фондом регіонального розвитку. Сергій Гарбарук каже: ще 5 років тому на цьому місці був лише будиночок і футбольне поле. Починали з ремонту приміщення, де встановили душові кімнати та вбиральні.

— Можете уявити, як вся інфраструктура змінилася? Стадіон «Дружба» — наша гордість. Дуже гарний об’єкт, має попит у людей. Деколи 80 чоловік відпочиває: мами, бабусі, навіть з навколишніх сіл і не тільки, люди їдуть звідкись, тут зупиняються, приходять годинку відпочити з дітками. Для всіх, хто бажає проводити тут турніри, різні заходи, завжди ворота відчинені.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Окрім футбольного поля, на стадіоні є бігові доріжки та багатофункціональний майданчик зі штучним покриттям, де можна грати в баскетбол, волейбол і теніс. Також встановили тренажери і трибуни для глядачів. Сергій Гарбарук розповідає, що громада планує встановити на стадіоні і загалом по селищу камери відеоспостереження:

— Мені, як вчителю фізкультури, воно десь мені близьке, але це потреба мешканців громади. Молодь займається тут, люди пенсійного віку на цих доріжках ввечері собі потихеньку займаються. Я теж періодично приходжу. Група здоров’я діє тут в п’ятницю і в неділю. Переконаний, що для такого населеного пункту це хороший стадіон.

Будинки культури

У перший рік після об’єднання громада відремонтувала у Голобах глядацьку залу місцевого Будинку мистецтв. Проєкт реконструкції розробили ще 2012 року, але до недавнього часу не мали коштів на ремонт.

Раніше тут був кінотеатр. Прибравши кіноапаратуру з приміщення, громада натомість влаштовує літні кінопокази просто неба. За словами голови громади, невдовзі мають відремонтувати фасад Будинку культури і облаштувати зону відпочинку:

— Цей заклад культури існує з 1975 року, тобто йому вже років і років. Ремонт обійшовся десь до 900 тисяч гривень. Ми зняли екран, добавили сцену, змінили «одяг» сцени. Тут проводяться майже всі районні заходи, і завжди зал переповнений.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Село Малий Порськ одним з перших приєдналося до Голобської громади. У селі зробили капітальний ремонт Будинку культури, який на той час не функціонував уже 13 років. До будинку продовжують довозити лавочки, щоб більше жителів мали можливість його відвідати. Громада планує облаштувати поряд дитячий майданчик, щоб зробити це місце зоною сімейного відпочинку:

— Цей будинок був у аварійному стані. Коли громада утворилася і отримала фінансові ресурси, перше побажання жителів — відновити роботу закладу культури. Хоча село невеличке, близько 200 жителів, але майже мільйон коштів було освоєно, щоб підтримати цей заклад. Розібрали майже під вікна і по-новому відбудували.

У цьому  Будинку культури проходить більшість місцевих свят і загальних зборів. Також тут виступають аматорські гурти з інших населених пунктів громади:

— Намагаємося, щоб заклади культури були не тільки для дискотек і концертів. Щоб це був заклад дозвілля, щоб людина прийшла сюди почитати, поспілкуватися, в шашки пограти, просто відпочити. Інший час зараз, не обов’язково зациклюватись на дискотеках.

Адміністративні та соціальні послуги

Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) працює у Голобській громаді з березня 2017 року. Тут за принципом «єдиного вікна» місцеві отримують різноманітні довідки, витяги та інші документи. Директорка Центру Марія Фьодорова розповідає, що від початку тут надавали 74 адміністративних послуги, та з кожним роком їх стає більше:

— Реєстрація місця проживання, паспортні, соціальні послуги — найбільш популярні. Кожного дня до нас з цими питаннями звертаються. Мешканці можуть отримати у нас закордонні та ID-паспорти. З листопада 2017 року, коли з’явилось паспортне обладнання, попит був скажений. Ми намагаємось, щоб всі від нас задоволені виходили, з посмішкою. Так і працюємо.

Будівлю Центру надання адміністративних послуг реконструювали коштом  Європейського Союзу та громади. Голова ОТГ Сергій Гарбарук розповідає, що адміністратори Центру практикують виїзні візити. Для цього вони мають спеціально обладнану валізу, що називається «мобільний ЦНАП».

—  В такому чемодані є все: комп’ютер, Інтернет. Представник ЦНАПу, адміністратор, їде в село і прямо на місці видає послугу, яка потрібна людині. Також може виїздити адміністратор, що займається соціальною допомогою. Бо є такі люди, які не можуть добратися навіть до центру громади. Найвіддаленіші села — це 15-16 км.

Наприкінці того ж 2017 року Голобська громада створила Центр надання соціальних послуг. Він обслуговує понад сто мешканців, переважно літніх, що потребують сторонньої підтримки. Соціальні працівники допомагають своїм клієнтам з дрібним ремонтом, прибиранням, купівлею ліків, роботою на присадибній ділянці тощо. Керівниця Центру Оксана Волошук розповідає, що він працює як окрема юридична установа зі штатом 20 людей:

— Колись це був територіальний центр в районі. Тепер ми створили власну установу і анітрохи не жалкуємо, що є такий заклад. Тому що надають всі необхідні послуги якісно, гарно, скарг ніяких немає. Головне, що мешканці нашої громади задоволені.

Опорна школа та бібліотека

Після об’єднання, 2016 року, у Голобах утворили опорну школу для учнів громади. Вона має декілька філій у селах. Загалом тут навчається понад 700 дітей. Чверть з них підвозять до навчального закладу три шкільні автобуси.

Опорна школа має два приміщення: старе і нове. На реконструкцію та утеплення нового громада отримала понад 2 мільйони гривень від Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР):

— Cьогодні в приміщенні нової школи не вистачає навчальних кабінетів. Бо кількість діток збільшується за рахунок тих, які довозяться з сіл. Тому в приміщенні старої школи ми активно почали ремонтувати класні кімнати. Це нам вдається за кошти місцевого бюджету. Для опорної школи ми теж отримали кошти і придбали багато оснащення, не тільки комп’ютерного.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Однією з особливостей цієї опорної школи є фотолабораторія, створена влітку 2017 року. Громада виділила кошти на обладнання для майстерні, де учні факультативно вчаться робити знімки і власноруч створюють випускні альбоми. У коридорах встановили тенісні столи, тож на перервах учні мають змогу пограти в  пінг-понг.

Колишнє приміщення дитячого садочка Голобська громада перетворила на публічну бібліотеку. Разом з бібліотеками сіл загальний книжковий фонд цієї установи  перевищує 80 тисяч примірників. Директорка закладу Валентина Мельничук розповідає, що бібліотека організовує різноманітні заходи для читачів. Для літніх людей тут працює «Клуб спілкування для душі», а для юних читачів — дитячий книжковий клуб:

—  У нашої бібліотеки понад дві тисячі читачів. Минулого року нам виділили 30 тисяч гривень на купівлю книжок. Головне — ми можемо самі вибирати літературу, яка нам потрібна, щоб зацікавити читача. Наприклад, серед української літератури це Володимир Лис і Надія Гуменюк, Ніна Фіалко, Світлана Талан, Ірен Роздобудько. Так само нам виділяють 19 тисяч гривень на рік на підписку періодики.

за підтримки

Цей матеріал створено за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами: Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Коректорка:

Ольга Щербак

Продюсерка проєкту:

Ольга Шор

Фотограф:

Микола Король

Оператор:

Павло Пашко

Олексій Панченко

Микита Завілінський

Режисерка монтажу:

Юлія Рублевська

Режисерка:

Ліза Літвіненко

Режисер:

Микола Носок

Василь Гошовський

Більдредактор:

Олександр Хоменко

Транскрибаторка:

Наталія Сандецька

Ukraїner підтримують

Стати партнером

Слідкуй за експедицією