Як міжнародні лідери думок поширюють пропаганду про теракт на Каховській ГЕС

Share this...
Facebook
Twitter

Після російського терористичного акту на Каховській ГЕС, міжнародні прихильники РФ (блогери, колишні журналісти тощо) знову обʼєдналися і звинувачують Україну в тому, що, мовляв, вона сама скоїла цей злочин. Тому зараз із шаленою швидкістю розходяться кремлівські меседжі про те, що нібито Україна підірвала греблю, спричинивши катастрофу, наслідки якої зараз навіть складно оцінити. І поки українські міста й села в пониззі Дніпра йдуть під воду, українці без підтримки міжнародної спільноти допомагають одне одному, а росіяни на тимчасово окупованих територіях лівобережжя блокують евакуацію і обстрілюють людей, що потерпають від затоплення, проросійські медійники грають у експертів із будівництва гребель і маніпулюють журналістськими стандартами.

У цьому матеріалі розглянемо позицію кількох лідерів думок щодо теракту на Каховській ГЕС. Цих осіб називають «трампістами» й «екстремальними праворадикалами», самі ж вони часто позиціонують себе «патріотами» й «консервативними оглядачами». Стверджують, що покладаються лише на факти, хоча насправді вибудовують комунікацію як емоційну реакцію, якій відверто бракує опертя на аналітику фактів і розуміння незаангажованого контексту російсько-української війни.

Такі «експерти» не висловлюють свою підтримку РФ прямим текстом, та в той же час використовують різні інфоприводи, аби дискредитувати Україну та її західних партнерів. Показово, що свою позицію вони часто висловлюють у таких форматах і на таких платформах, де справжні експерти не можуть із ними дискутувати. Промови таких лідерів думок — особливо небезпечні, адже є прихованою, а не прямою пропагандою на багатотисячну, а то й багатомільйонну авдиторію.

Такер Карлсон

США
7,9 млн підписників у твіттері

*
Тут і далі всі показники вказані станом на 8 червня 2023 року.

Такер Карлсон. Фото: Річард Дрю для AP Photo.

Раніше журналіст та автор, телеведучий на американському Fox News, нині — телеперсона. Був звільнений із телеканалу у зв’язку із судовим позовом за наклеп про фальсифіковані машини для голосування на президентських виборах у США 2020 року.

Карлсона вважають корифеєм «трампізму» — політичної ідеології, повʼязаної з колишнім президентом США Дональдом Трампом. Однак схоже на те, що його публічна позиція не збігається з приватною, адже ще під час судового процесу, виявлено приватні повідомлення Карлсона, де він розповідає, як пристрасно ненавидить Трампа і вважає його «руйнівником, який після програшу на виборах 2020 року поводився огидно».

Дональд Трамп. Фото: Брендон Белл для Getty Images.

7 червня 2023 року Карлсон випустив першу серію свого нового шоу під назвою «Такер у Твіттері» (англ. Tucker on Twitter), яка на момент цієї публікації мала вже понад 107 млн переглядів. Епізод він починає з брехні про те, що Каховська ГЕС — російська, а підірвали її українці. За його логікою, цей акт тероризму шкодить Росії більше, ніж Україні. Також він звинувачує українців у підриві російських газопроводів «Північний потік» і стверджує, що це є загальновідомим фактом. Головний меседж Карлсона про Каховську ГЕС: навіщо росіянам підривати «свою» інфраструктуру? Далі він створює павутину зі слів, термінів і запитань, які України прямо не стосуються, але догоджають потребам і страхам його авдиторії. Оскільки це монолог, спростувати його брехню можна лише в коментарях.

Роган ОʼХендлі

США
800 тис. підписників у твіттері
2,4 млн в інстаграмі

Роган ОʼХендлі з Дональдом Трампом. Джерело: dcdraino.com

Американський юрист з індустрії розваг, який став «консервативним оглядачем» і поширює теорії змови про американську Демократичну партію та її представників. Відео Такера Карлсона про Каховську ГЕС він поширив у твіттері двічі, підтримуючи так російську пропаганду.

«Fox News звільнив Такера, тому що він виступав проти війни в Україні перед своїми 3+ мільйонами глядачів щовечора… Тепер він у твіттері викликає Зеленського та Байдена без фільтру», — затвітив Роган О’Хендлі на наступний день після катастрофи.

Володимир Зеленський і Джозеф Байден. Джерело: Офіційне інтернет-представництво Президента України.

«Виклик» Володимира Зеленського та Джо Байдена фактично є звинуваченням України в підриві греблі Каховської ГЕС та ствердженням, що це завдає більше шкоди Росії. Насправді ж російська терористична атака спричинила затоплення кількох десятків українських населених пунктів, звідки потребують евакуації тисячі українців та невідомо скільки тварин. Унаслідок затоплення загинули майже всі тварини зоопарку Нової Каховки, а Запорізька АЕС, окрім перебоїв з електрикою, тепер потенційно матиме проблему з нестачею води для охолодження. Зрештою, якщо росіяни «постраждали», то чому блокують евакуацію українців із лівобережжя Дніпра й обстрілюють тих, хто хоче вибратися по обидва береги?

Люди рятуються від затоплення у Херсоні, 7 червня 2023 року. Фото: Юрій Стефаняк.

Кім Дотком

Німеччина/Фінляндія
1,4 млн підписників у твіттері

Кім Дотком. Фото: Ґреґ Баукер для AP.

Німецько-фінський хакер, інтернет-злочинець та, як він себе називає, «підприємець» і «борець за свободу в інтернеті». З початку повномасштабного російського вторгнення поширює російську пропаганду та звинувачує США у війні. «Прапори України з соцмереж зникли», «Росія виграє, тому що має явну стратегічну перевагу» — лише деякі з цитат пропагандиста.

У своєму твіті за 6 червня 2023 року Кім Дотком називає греблю Нової Каховки «Новохаковською» і стверджує, що «Україна штучно підняла рівень води у водосховищі до найвищого рівня за 8 років безпосередньо перед руйнуванням греблі». Звісно, ні цей, ні згадані медійники не згадують про те, що місто перебуває в російській окупації з лютого 2022, і що російські окупаційні війська контролювали саму греблю та Каховську ГЕС на момент катастрофи.

— Все це дуже нагадує мені той інформаційний шум, який Росія та її прихильники намагались створити після збиття MH17. Поширити десятки різних версій та спекуляцій, заплутати, напустити туману, щоб врешті люди в ньому загубились і втратили розуміння, що правда, а що ні.

Остап Яриш
журналіст і ведучий української служби «Голосу Америки».

MH17
17 липня 2014 року збройні сили РФ збили на сході України літак компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН17, унаслідок чого загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).

Пропаганду про Каховську ГЕС та відео Такера Карлсона зокрема підтримали:

– бізнесмен та власник Твіттера Ілон Маск (142,2 млн підписників у твіттері);
– американський «правий» політичний оглядач Мет Волш (2,1 млн підписників у твіттері);
– австралійський сенатор Ральф Бабет (12,7 тис. підписників у твіттері);
– канадський письменник і психолог Джордан Пітерсон (4,2 млн підписників у твіттері)

та ще більше 200 тисяч користувачів твіттера.

Ілон Маск

Share this...
Facebook
Twitter
Ілон Маск

Мет Волш. Фото: Ґейдж Скідмор.

Share this...
Facebook
Twitter
Мет Волш

Ральф Бабет. Фото Mick Tsikas для AAP PHOTOS

Share this...
Facebook
Twitter
Ральф Бабет. Фото Mick Tsikas для AAP PHOTOS

Джордан Пітерсон. Джерело: jordanbpeterson.com

Share this...
Facebook
Twitter
Джордан Пітерсон

Цим же відео поділився і представник Росії в ООН. Усіх їх обʼєднує спільна брехлива полеміка щодо російського терористичного акту на Каховській ГЕС та схвалення знищення українців та України.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Анастасія Марушевська

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Контент-менеджерка,

Більдредакторка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією