Share this...
Facebook
Twitter

Yüzyıllardır dil zorbalığı, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta kullandığı temel araçlarından biri olmuştur. “Kardeş halklar” gibi sahte bir anlatı geliştiren modern Rus politikacılar, Ukraynacanın yapay olduğunu ve baskı altında empoze edildiği gibi akıl dışı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Ancak sonuç saldırganın beklediği gibi olmadı, çünkü çağdaş Ukrayna yazarı Serhiy Jadan’ın dediği gibi, tarih şu anda sadece yeniden yazılmıyor, Ukraynaca dilinde yeniden yazılıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı tam ölçekli savaşta Ukraynaca, yalnızca ulusal kimliğin bir işareti değil, aynı zamanda düşmana karşı bir mücadele aracı. Ülkeniz saldırganlardan sadece silahlarla değil, kelimelerle de korunabilir.

Fotoğraf: Yuriy Stefanyak

Hemen hemen tüm Ukraynalılar Rusça biliyor ve anlıyor, ancak Rusların çoğu Ukraynacayı hem konuşamıyor, hem de anlamıyor. Rus ordusunun ve sabotajcıların Ukraynaca bilmemeleri, onları tespit etmenin etkili bir yolu. Silahlı Kuvvetler, Ukrayna ordusunun, kusurlu bir şekilde olsa bile, yalnızca Ukraynaca konuştuğunu duyurdu.

Sosyal medyada Ukraynalı askerlerin, Ukrayna Bölgesel Savunma Güçleri personelinin veya sivillerin, halihazırda şüphelileri Ukraynaca kelimeler veya ifadelerle test ettiğini gösteren birçok video var.

“Palyanıtsya” (tr. bir çörek türü) kelimesi çoktandır bu savaşın dilsel sembollerinden biri haline geldi. Ruslar bu kelimeyi doğru telaffuz edemiyorlar ve Rus medyasında “palyanıtsya” kelimesi “çilek” (ukr. ”polunıtsya”) olarak tercüme ediliyor.

Savaştan önce bile Rusça konuşan birçok Ukraynalı, aktif biçimde Ukraynaca’ya geçti ve bunu yapmaya devam ediyor. Saldırgana karşı duruşlarını bu şekilde ifade ediyorlar. Bugün Ukrayna’nın Rusya ile tüm kültürel bağlarını sonsuza kadar kesmesi için tarihi bir zemin hasıl oldu.

Ukraynalılar, şimdi sadece düşmana hitapta ve onun moralini bozmada Rusça kullanıyor. Ukrayna medyası içeriğini Rusça’ya kopyalıyor ve böylece Rus sivil nüfusu, hükümetlerinin onları yıllardır kandırdığını ve bunu yapmaya da devam ettiğini öğreniyor.

Giderek daha fazla yabancı Ukraynaca öğrenmeye başlıyor. Çevrimiçi yabancı dil öğrenme platformu Duolingo’ya göre Rusya’nın başlattığı tam ölçekli savaşın haftasında dünyada Ukraynaca öğrenmek isteyen insan sayısı %200 arttı.

Ukraynaca artık tüm dünyada direniş, cesaret, birlik ve özgürlüğün simgesi haline gelirken, Rusça ise saldırgan ülkenin dili oldu.

Materyali hazırlayanlar

Ukraїner yazarı:

Bohdan Lohvınenko

Yazar:

Ania Yabluçna

Çevirmen:

Svitlana Urum

İçerik menajeri:

Katerına Şçepkovska

Keşif gezisini takip edin