Футбольні вболівальники підтримують Україну. Фото: Getty Images.

Як світовий спорт підтримує Україну

Share this...
Facebook
Twitter

Коли Росія розв’язала повномасштабну війну проти України, світові спортсмени відреагували та висловили солідарність із українським народом. Вони збирають і перераховують кошти нашим біженцям, виголошують промови на підтримку українців і носять символіку в синьо-жовтих барвах. Такі приклади можна знайти як у різних видах змагань, так і на різних континентах. Детальніше про те, як спортсмени демонструють солідарність із нашим народом в умовах російського вторгнення, читайте в матеріалі.

Спорт ніколи не був поза політикою. Раніше ми писали про те, як повертають на міжнародні змагання росіян і білорусів, попри те, що війна досі триває. А РФ та Білорусь використовують спортсменів для пропаганди своєї агресивної політики. На противагу тим, хто досі просуває наративи росіян і тягне їх у спорт за всяку ціну — є й організації та спортивні діячі, які активно підтримують Україну з перших днів повномасштабного вторгнення, як-от заступник генсека Ради Європи Бйорн Берґе, який вважає за необхідне виключити РФ і РБ з усіх міжнародних змагань, зокрема Олімпійських ігор, поки вони воюють проти України.

Футбол

Футболісти не залишаються осторонь війни РФ проти України та в різні способи висловлюють солідарність із нашим народом. Спортсмени одягають форму з українською символікою, розповідають правду про російське вторгнення та жертвують кошти тим, хто від нього постраждав.

Підсвічені синьо-жовтими кольорами стадіони

У грузинському Батумі 16 лютого 2022 року, коли Україна відзначала День єднання, стадіон Adjarabet Arena підсвітили кольорами нашого стяга. Крім того, у квітні 2022 місцева команда «Динамо Батумі» дозволила українцям безкоштовно відвідувати її домашні матчі.

Підсвітка стадіону. Фото: Twitter.

У лютому 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, стадіон німецької команди «Баварія» також підсвітили синьо-жовтим кольором. У пресслужбі команди зазначили, що Київ — це місто-побратим Мюнхена, тож для них важливо виразити солідарність. До роковин повномасштабного вторгнення РФ кольорами українського прапора засяяв і найбільший стадіон Великої Британії — «Вемблі» в Лондоні.

Інстаграм-сторінка FC Mariupollives. Фото: Instagram.

Бразильський футбольний клуб узяв назву «Маріуполь»

Навесні 2023 року бразильський футбольний клуб «Бател» змінив назву на «Маріуполь» і переодягнувся у форму української команди. Спортсмени гратимуть під такими кольорами та назвою, поки місто Маріуполь не повернеться додому — після деокупації. В інстаграмі «Бател» поширює інформацію про те, що 90 % міста — шкіл, театрів, спортивних об’єктів — більше не існує внаслідок ворожих бомбардувань. Футболісти також нагадали, що 19 березня 2022 року «Маріуполь» мав зіграти з «Колосом» на домашньому стадіоні імені Володимира Бойка за 57,3 км від кордону з РФ. Натомість через повномасштабне російське вторгнення стадіон перетворився на руїни, а команда перестала існувати без жодних прогнозів щодо повернення на поле. У «Бателі» наголосили, що Маріуполь для них — символ української нації.

Футболка FC Mariupollives. Фото: Instagram.

До слова, рідним містом бразильського клубу є Ґуарапуава, де 75 % мешканців — українці. Це найбільша українська громада в Латинській Америці. У команді зауважили, що Бразилія завжди приймала тисячі наших іммігрантів, а в українських спортивних клубах грає чимало бразильців.

Одяг із українською символікою

У березні 2022 року перед матчем німецьких команд «Баварія» та «Гоффенгайм» провели акцію солідарності з українським народом. Уболівальники тримали малюнки із закликами «SOS» і «Stop Putin», шарфи «We Stand With Ukraine». На кутках поля встановили маленькі українські прапори, а футболісти одягнули синьо-жовту форму з написами «Stop War».

Дитина з плакатом. Фото: Getty Images.

У квітні того ж року гравці британських футбольних команд «Манчестер Сіті» та «Лідс» підтримали Україну. Вони вийшли на поле у футболках із синьо-жовтими написами «No War» і голубами миру. Радіємо, що публічна реакція на війну, розв’язану Росією, є. Хоча українці можуть неоднозначно сприймати такі прояви підтримки, бо голуби миру чи заклики до припинення війни часто стають всього лише оболонкою, за якою немає глибшого змісту. Часом це ще й спосіб відгородитися від складніших і радикальніших рішень — наприклад, бойкоту спортсменів з РФ. Ціль українців — перемога, а не мир за будь-яку ціну. Тож такі меседжі можуть трохи розмивати сприйняття російсько-української війни.

Футболіст у футболці «No war». Фото: Getty Images.

Нападник турецького «Фенербахче» еквадорець Еннер Валенсія, який забив перші голи на Чемпіонаті світу 2022 року, також підтримав Україну на тлі вторгнення РФ. У квітні 2022-го, після благодійного матчу проти «Шахтаря», він разом з дружиною Шарон сфотографувався у футболці з українським прапором і написом «Football For Peace». Під цим дописом спортсмена в інстаграмі українці подякували Еннеру Валенсії за його позицію.

Еннер Валенсія. Фото: Instagram.

Збір коштів для українців

У березні 2022 року іспанський футболіст Серхіо Рамос підтримав збір коштів для українців, постраждалих від війни. Він запустив продаж худі з написом «We are all Ukrainians» (з англ. Ми всі українці). На роковини повномасштабного вторгнення РФ спортсмен опублікував у інстаграмі фото в кофті з малюнком 15-річної української біженки Патриції та прикріпив посилання для донатів, щоб допомогти тим, кому довелося тікати від російських обстрілів. Серхіо Рамос зауважив, що мільйони дітей страждають від насильства, травм і втрат унаслідок агресії РФ.

Серхіо Рамос. Фото: Instagram.

Також у березні 2022-го футболіст Девід Бекхем разом із дружиною Вікторією пожертвував українським дітям 1,3 млн доларів і закликав інших долучатися до підтримки нашої країни. Спортсмен розповів, що в Україні родини вимушені тікати від обстрілів, дітей висмикують із ліжок, і вони за одну ніч стають біженцями. Того ж місяця футболіст «позичив» свій інстаграм-акаунт лікарці із Харкова, яка розповіла про роботу перинатального центру в умовах війни. Після такої акції Девід Бекхем попросив пожертвувати кошти медикам, які рятують життя в Україні.

Іріна Кондратова. Фото: Instagram.

Україну підтримав і португалець Кріштіану Роналду. У червні 2022-го 14-річний іванофранківець Володимир Романчук передав координаційному центру Save Ukraine Now футболку з автографом спортсмена, у якій той 2019 року зіграв проти української збірної у відборі на Євро-2022. Хлопець прагнув зібрати кошти для тероборонівців із Прикарпаття на передовій. Лот продали на благодійному аукціоні за 70 тис. грн. Дізнавшись про це, Кріштіану Роналду написав команді Save Ukraine Now:

«Сподіваюся, що моя футболка з матчу з Україною у 2019 році допоможе молодим людям мати краще майбутнє. Хочу привітати Українську Асоціацію футболу з такою акцією. Молюся за мир».

Англійська прем’єр-ліга

У березні 2022 року свою підтримку України у війни з РФ продемонструвала й Англійська прем’єр-ліга (АПЛ) — футбольний турнір найсильніших клубів Англії. Вона засудила вторгнення Росії та пожертвувала 1 млн фунтів стерлінгів для надання гуманітарної допомоги українцям, які цього потребують. Крім того, АПЛ розірвала контракт із транслятором, який показував матчі турніру в РФ.

Табло на підтримку України під час одного з матчів АПЛ. Фото: АПЛ.

До роковин повномасштабної війни капітани клубів Англійської прем’єр-ліги одягали нарукавні пов’язки кольорів українського прапора, а на великих екранах під час трансляції з’являвся напис «Football stands together» (з англ. — футбол тримається разом).

Теніс

У березні 2022 року Україну підтримав швейцарець Роджер Федерер — колишня перша ракетка світу. Спортсмен написав, що його жахають війна в нашій країні та страждання невинних людей. Роджер Федерер зауважив, що близько 6 млн українських дітей не навчається в школі, що є критичною ситуацією. Він додав, що разом зі своєю родиною хоче допомогти їм пережити травматичний досвід:

«Через Фонд Роджера Федерера ми підтримаємо War Child Holland, пожертвувавши $500 тис., щоб переконатися, що українські діти продовжать навчатися».

У лютому 2023 року на Міжнародному жіночому турнірі з тенісу в Катарі полячка Іга Швьонтек після вирішального матчу виступила з промовою на підтримку України й закликала підтримувати нашу країну:

«Я згадала минулий рік, тут був перший турнір, на якому я мала можливість виступити з промовою, коли почалася війна в Україні. Знаєте, у нас досить коротка пам’ять. Ми всі маємо підтримувати українців у всьому, з чим вони борються щодня. Розчаровує, що ситуація не змінюється, але сподіваюся, що вони залишатимуться сильними».

Тенісистка Іґа Швьонтек. Фото: Getty Images.

У липні цього ж року на гру з українкою Еліною Світоліною у чвертьфіналі Вімблдону Іга Швьонтек вийшла в кепці із синьо-жовтою прикрасою. Після перемоги української тенісистки полячка пообіцяла вболівати за неї у фіналі турніру. Водночас Еліна Світоліна наголосила, що Іга Швьонтек допомагає нашій країні з перших днів повномасштабного вторгнення.

Тенісистка Іґа Швьонтек. Фото: AP Photos.

У травні цього ж року Україну підтримала і словацька тенісистка Анна Кароліна Шмідлова. Під час Roland Garros, щорічного відкритого чемпіонату Франції з тенісу, вона вийшла на гру проти росіянки Вероніки Кудерметової у формі синьо-жовтого кольору. Словацька спортсменка перемогла представницю країни-агресора, а після матчу виклала в інстаграм-сториз свою світлину із гри та додала емоджі синього та жовтого сердечок.

Тенісистка Анна Кароліна . Фото з відкритих джерел.

До слова, Вероніка Курдеметова грає на турнірах у формі компанії «Роснєфть», яка забезпечує пальним окупантів і перебуває під санкціями. Також спортсменка є членкинею Центрального спортивного клубу армії РФ (ЦСКА).

Українська тенісистка Катаріна Завацька підтвердила, що Анна Кароліна Шмідлова підтримує нашу країну. Вона розповіла, що спортсменка цікавилася, як допомогти Україні зі Словаччини.

Американський футбол

У лютому 2023 року, напередодні Супербоулу — щорічного фіналу сезону американського футболу, Національна футбольна ліга вручила нагороди найкращим гравцям року та присвятила частину промови Україні. Організація висловила підтримку нашій країні та транслювала виступ президента Володимира Зеленського:

«Від імені всіх, хто б’ється за свободу України та всього світу, я хочу подякувати кожному з вас за вашу допомогу та підтримку. Сьогодні я звертаюся до вас, поки тисячі наших хоробрих чоловіків та жінок змагаються на полі бою в Україні. Серед них на лінії фронту є гравці Української ліги американського футболу, які розділяють любов до вашої гри. Наша команда, включно з цими чоловіками, бореться за свободу разом з нашими партнерами. Разом ми даємо надію всьому світу».

Трансляція під час Супербоулу. Фото з відкритих джерел.

Під час Супербоулу на стадіоні вшанували українських гравців у американський футбол, які захищають нашу країну на фронті, згадавши про них у промовах.

Хокей

У квітні 2023 року Латвія як господарка Чемпіонату світу з хокею заборонила на трибунах російські прапори, натомість український стяг прирівняла до свого та дозволила вивішувати під час турніру. У травні на матчі між латвійською та канадською командами вболівальники тримали на трибунах величезні українські прапори з написом «Слава Україні! — Героям слава!».

Підтримка України під час хокейного матчу. Фото: Віталій Вітлео/Tribuna.com.

У червні 2023 року олімпійський чемпіон із хокею та дворазовий володар Кубка Стенлі чех Домінік Гашек відвідав Харків. Він записав відеозвернення, у якому висловив підтримку Україні й нашим спортсменам. Також він оглянув пошкодження спортивної інфраструктури Харкова.

Кубок Стенлі
Щорічний турнір у північноамериканському хокеї з однойменним престижним трофеєм.

Згодом Домінік Гашек відвідав і деокуповані міста Київського Полісся: Бородянку, Бучу й Ірпінь, де на власні очі побачив руйнування, завдані російськими загарбниками. Спортсмен побажав, щоб після завершення війни місцеві діти могли займатися хокеєм, і пообіцяв підтримувати Україну й надалі.

Домінік Гашек під час візиту в Бучу. Фото: Instagram.

Крім того, Домінік Гашек розкритикував Національну хокейну лігу (поєднує 32 клуби Північної Америки), яка допустила росіян і білорусів до участі в матчах, а також не засудила їхню війну проти України. Він висловив упевненість, що НХЛ усвідомить шкоду від такого рішення та почне допомагати українцям, і пообіцяв спонукати організацію до цього.

Ще один чеський хокеїст, Яромир Яґр, у березні 2022 року разом зі своєю командою «Кладно» зібрав понад $160 тис. для українських біженців з продажу квитків на гру проти «Спарти». Також гравці обох команд нашили собі на форму прапори України. Зі $160 тис. $68 тис. пожертвувала Національна хокейна ліга (НХЛ). Організація пожертвувала саме таку суму тому, що Яромир Яґр грає під номером 68.

Хокейний матч. Фото з відкритих джерел.

«Мені так сумно, коли я бачу, як люди тікають і беруть із собою лише одну сумку. Матері та діти розлучаються зі своїми батьками, коли вони йдуть воювати і не знають, чи повернуться коли-небудь. Єдине, на що вони сподіваються, — це те, що світ подбає про їхніх дружин і дітей», — пояснив Яромир Яґр.

Athletes for Ukraine

У березні 2022 року на знак підтримки України під час повномасштабного вторгнення РФ атлети з усього світу заснували рух Athletes for Ukraine («Спортсмени за Україну»). Біатлоністи, альпіністи, волейболісти, санкарі об’єдналися проти війни. Вони зазначають, що спортивні діячі — взірці для наслідування, тому хочуть голосно та чітко донести свою позицію. Учасники руху публікують фото зі схрещеними на грудях руками, які імітують голуба миру, і закликають інших долучатися до них.

Рух Athletes for Ukraine. Фото: Instagram.

Також вони допомагають українським дітям, які стали біженцями, інтегруватися в чужих країнах. Атлети наголошують: хочуть дати малечі старт у спорті та показати, що їй раді в будь-якій державі. Вони закликають брати участь у спонсорських програмах: донатити кошти на тренування зі скелетону, біатлону (лижні перегони та стрільба), купівлю інвентарю для занять веслуванням.

Скелетон
Зимовий олімпійський вид спорту, швидкісне спускання на санях крижаною трасою.

Дитина з плакатом Stop Putin. Фото: Getty Images.

Спорт — важлива частина життя суспільства, яка не залишається осторонь глобальних подій, тому не оминає увагою і війну. Поки російські спортсмени беруть участь у військовій агресії й отримують нагороди від міноборони РФ, українські боронять Батьківщину, ризикуючи власним життям. Їхні колеги з усього світу обирають, на чиєму боці бути: тих, хто напав на чужу країну, або тих, хто захищає свою землю. Так, повернення РФ і РБ на міжнародні змагання — підтримка агресора, а солідарність із Україною — внесок у перемогу демократії над авторитаризмом. 

Спортсмени стають лідерами думок для багатьох людей у всьому світі та можуть використовувати власну популярність для поширення важливих меседжів. Тож футболісти, тенісисти, хокеїсти — своєрідні представники українців за кордоном і доводять, що Україна — важлива частина світової спортивної спільноти. 

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Марина Кулініч

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Олеся Богдан

Збір інформації:

Віталій Побережний

Софія Ракус

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією