Чому треба відмовитися від «Яндекс. Карти» і 2GIS

25 лютого 2023
Share this...
Facebook
Twitter

«Яндекс. Карти» і 2GIS — картографічні сервіси російських компаній. Перша вийшла на український ринок у 2006 році, друга — у 2007 році. У 2014 році, після того, як Росія окупувала Крим, «Яндекс» спробував вести подвійну гру. На своїх картах для користувачів російського та міжнародного доменів він відображав півострів територією РФ, а для українського — територією України.

Попри санкції та дев’ять років війни, ці російські сервіси не втратили українську авдиторію. І хоч вони впроваджують українську мову і продають місця під рекламу українському бізнесу, їх використання — загроза національній безпеці України.

2GIS — російська картографічна компанія, що виробляє програми навігації й електронні довідники з картами міст. Головний офіс 2GIS розташований у Новосибірську.

«Яндекс. Карти» — пошуково-інформаційний сервіс російської ІТ-компанії «Яндекс», що перебуває під санкціями з 2017 року. Головний офіс компанії — в Москві.

Застосунком «Яндекс. Карти» українські користувачі можуть скористатися лише за допомогою VPN. Застосунок 2GIS видалили з Google Play та Apple Store через санкції США, однак в Україні сервісом досі можна користуватися через сайт.

VPN
Віртуальна приватна мережа; сервіс для захисту мережевої конфіденційності та інтернет-з'єднання.

За даними дослідження громадської спілки «Асоціація відповідальних перевізників», 15 % українських водіїв під час поїздок послуговуються російськими мобільними застосунками з GPS. Найбільше їх використовують водії Харкова, Одеси та Дніпра — від 42 % до 58 %.

Важливо розуміти, що російське законодавство зобов’язує цифрові сервіси, зокрема пошуково-інформаційні, надавати зібрані дані користувачів федеральним правоохоронним органам, як-от ФСБ. У цьому і криється небезпека.

Ідеться не лише про витік персональних даних громадян України. Навігаційні застосунки в реальному часі збирають і передають інформацію про автомобільні затори, аварії тощо. Деякі здатні фіксувати плани будівель і навіть їхні входи й виходи. Тобто це може допомагати окупантам у диверсійних операціях.

Будь-яка інформація, якою «заволодіє» російський застосунок, може потрапити до рук військового командування та спецслужб РФ. Тому ситуація стає критичною, коли таким навігатором користуються українські волонтери, військові чи люди, які живуть у містах, що тимчасово окуповані або розташовані близько до лінії зіткнення.

До прикладу, сервіс Google Maps вилучив із загального доступу інформацію про переміщення та скупчення людей на території України в реальному часі. Такі обмеження компанія Google запровадила відразу після повномасштабного вторгнення РФ, піклуючись про громадську безпеку.

— Бізнес та громадськість також не має стояти осторонь, оскільки більшість користувачів відповідних сервісів — це люди, які активно користуються навігацією, когось везуть чи щось доставляють (водії таксі, кур’єри тощо), відповідні компанії також мають подбати про їхню безпеку та сприяти, щоби шпигунські програми зникли з їхніх смартфонів.

Олександр Дяченко, радник голови ГС «Асоціація відповідальних перевізників» з питань законодавства.

Важливо, щоб українські водії свідомо відмовилися надавати інформацію ворогу.

Чим замінити російські застосунки

Карти Google
OsmAnd — Мапи та GPS офлайн
Waze: GPS, затори й навігація
MapFactor Navigator

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Маргарита Юхименко

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Аліна Заболотня

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією