Як шукати зниклих безвісти під час війни

Share this...
Facebook
Twitter

З початком активних бойових дій на околицях Києва та в напрямках Харкова, Маріуполя, Сум, Херсона, Чернігова зв’язок з місцевими жителями був частково або повністю втрачений. Окупанти навмисне відрізають населення від будь-яких засобів комунікації, щоб поширювати дезінформацію та сіяти паніку. Через високий рівень небезпеки відновити зв’язок складно, тому близькі та рідні можуть мовчати кілька днів або й тижнів. Завдяки широкій мережі волонтерів зниклих безвісти можна знайти кількома шляхами.

Цей матеріал — зведення з різних джерел, основним з яких є інструкція «Пошук зниклих безвісти в 2022 році під час бойових дій, блокади або російської окупації», яка постійно оновлюється. Там описано детальні інструкції та інструменти для самостійного пошуку або в складі команд.

Нижче наводимо деякі поради, які можуть допомогти вам із пошуком.

Найближче коло

Проводячи пошук — зберігайте спокій та дійте послідовно. Якщо зі зниклою людиною не вдається зв’язатися напряму — спершу зверніться до її родичів та друзів.

Місцеві волонтери

Сконтактуйтеся з волонтерами міста чи селища, де перебувала зникла людина або куди вона планувала переміститися. Залежно від мети пошуку, попросіть відвідати її за точною адресою, доставити ліки чи продукти харчування або евакуювати.

Місцеві волонтерські групи можна шукати за назвами населеного пункту в соціальних мережах. До прикладу, Українська Волонтерська Служба створила цілу мережу локальних чатів.

З Маріуполем можна зв’язатися за цими контактами волонтерів.

Вебсторінки та канали пошуку в соцмережах

Пошук зниклих — телеграм-канал, який став однією з центральних баз із оголошеннями про зниклих людей. Тут можна перевірити чи публікували вже оголошення про того, кого ви шукаєте. Зробити це можна через пошук за прізвищем українською та російською.

Якщо оголошення про людину, яку ви шукаєте, вже опубліковане на каналі — зв’яжіться з тими, хто подав цей запит на пошук (в оголошеннях вказують номер та ім’я шукача).

Якщо ж оголошення немає — подайте запит на пошук через спеціальну гугл-форму. Вказуйте якомога більше деталей про особу та ваш останній контакт із нею.

Крім оголошень, на каналі почасти публікують списки евакуйованих з небезпечних точок. У таких списках також може бути людина, яку ви шукаєте.

Створений за ініціативи «Міжнародної асоціації кібербезпеки» та інших громадських організацій бот «Знайди рідних» допоможе відшукати зниклого в межах України та за кордоном.

Заявку на пошук зниклого можна також залишити на сайті львівської пошуково-рятувальної волонтерської організації «SARVA» та слідкувати за оновленнями на фейсбук-сторінці.

Для деяких регіонів діють телеграм-канали або чати для пошуку. Наприклад, якщо людина, яку ви шукаєте, живе у Харкові, скористайтеся місцевим телеграм-ботом @Nadiia_Kharkiv_bot.

Для Київщини віднедавна створили телеграм-бот «Шукаю рідних Київська область».

Пошук зниклих дітей

Першими з гарячих точок вивозять жінок та дітей. Через інтенсивний потік переселенців та стресові умови евакуації часто губляться неповнолітні. Служба розшуку дітей допоможе знайти загублену дитину в межах країни, а Missing Children Europe — за кордоном.

Евакуаційні маршрути

Слідкуйте за офіційними евакуаційними маршрутами з міст чи селищ, де востаннє перебував зниклий. Інформація щоденно оновлюється на фейсбук-сторінці або телеграм-каналі віце-прем’єр-міністерки Ірини Верещук.

Телеграм-канал «Пошук зниклих Україна 2022» також щоденно повідомляє про евакуацію та ділиться оголошеннями місцевих органів про деталі евакуації.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки за оголошеними зеленими коридорами ілюструє маршрути евакуації. Це допоможе відслідкувати проміжні пункти між початковою та кінцевою точкою евакуаційного шляху.

Залишіть відомості про зниклого та свої контакти у соціальних мережах транзитних населених пунктів та тих місць, куди привозять евакуйованих з гарячих точок. На їхніх сторінках часто викладають звіти евакуації зі списками вивезених людей. Переглядайте їх та залишайте в коментарях запит на пошук зниклого.

Слідкуйте за усіма можливими зупинками евакуації, тримайте зв’язок з місцевими волонтерами, а також зниклими, яких вже евакуювали і знайшли. Вони можуть володіти корисною інформацією: від порад про місцеві канали зв’язку в межах евакуаційного маршруту до конкретних свідчень про вашу людину.

Фото: Chris McGrath

Офіційні інституції

Національне інформаційне бюро збирає інформацію про українських військовополонених, загиблих, а також зниклих безвісти. Бюро вже приймає запити за гарячою лінією 1648, для дзвінків з-за кордону +38 (044) 287–81–65. Сайт бюро незабаром запустять в роботу.

Командна робота

Гуртуйтеся з шукачами, пошук яких зосереджений на тих самих населених пунктах, які цікавлять і вас. Ваші зниклі ймовірно могли перетинатися, тому діліться інформацією і допомагайте групам пошуку (наприклад, надрукувати список евакуйованих з рукописного листка для поповнення електронної бази). Це пришвидшить пошуки відразу кількох людей.

Якщо людина знайшлася

Якщо зниклий знайшовся і вже у безпеці — повідомте про це всі канали пошуку, де ви подавали запит. Діліться досвідом і вірою в успішний пошук з іншими шукачами, яким необхідна допомога.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Олег Непочатих

Авторка тексту:

Даша Тітарова

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Більдредактор,

Автор обкладинки:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією