Чому повістка в армію — не покарання?

Share this...
Facebook
Twitter

На пляжах і під час комендантської години — у ЗМІ з’являється все більше новин про повістки в армію, які вручають порушникам громадського порядку. В той же час до військкоматів вишукуються черги із вмотивованих українців та українок, які хочуть захищати державу в складі Сил територіальної оборони. Пояснюємо, чи законним є таке вручання повісток, і чому це не сприяє іміджу української армії.

В Україні з 24 лютого 2022 року діє воєнний стан і оголошена загальна мобілізація. Їй підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років, які не мають обмежень за станом здоров’я та не входять до категорій винятків (наприклад, люди з інвалідністю або ті, хто утримує трьох і більше неповнолітніх дітей). Із перших днів широкомасштабного вторгнення РФ до військкоматів вишикувалися черги з охочих захищати Україну. Станом на травень, за словами Президента України, її боронять 700 тис. захисниць і захисників.

Фото: 0352.ua

У різних медіа можна натрапити на публікації про повістки, врученні як спосіб покарання чи залякування. Різняться тільки фігуранти матеріалів і обставини, в яких це відбувається. Наприклад, документ вручали на блокпостах, у нічних клубах чи на пляжі. Ось кілька випадків:

– жінці з Тернополя, яка чекала таксі після 23:00;
– 219 чоловікам, які відпочивали в київських нічних клубах під час комендантської години;
– парі з Одеси, що займалась сексом на пляжі;
– двом чоловікам на Буковині, які намагалися незаконно перетнути кордон;
– водію в нетверезому стані на Галичині.

Види повісток

Перш ніж панікувати, варто з’ясувати, які є види повісток:

Повістка для уточнення облікових даних

Видають для актуалізації персональної інформації: сімейного стану, складу сім’ї, місця роботи тощо. Така повістка не означає, що людину мобілізують, навпаки, її можуть звільнити від служби чи дати відстрочку.

Повістка-направлення на проходження медичної комісії

Потрібна, щоб зрозуміти: придатна людина до військової служби чи ні.

Повістка-призов на строкову військову службу

Під час воєнного стану їх не видають.

Повістка мобілізаційного розпорядження (неофіційна назва — «явка з речами»)

Видають особам, яких медкомісія визнала придатними до військової служби.

Порушникам громадського порядку видають перший і другий вид повістки. Вручена повістка не означає, що людину обов’язково призвуть на військову службу.

У цьому документі вказується, коли людина має з’явитися в територіальному центрі для проходження медогляду. Варто розуміти, що навіть після позитивного висновку медкомісії військовозобов’язаного/-ну не відправляють одразу на передову. Всі мобілізовані проходять відповідне навчання, що триває від 1 тижня до 3 місяців (залежно від військової спеціальності). Також залежно від висновків медустанови мобілізований/-на може служити у штабі чи в тилу (наприклад, у підрозділах забезпечення).

Фото: Полк «Азов».

Хто може вручати повістку і якою вона має бути?

Повістку можуть вручати не тільки представники військкомату, а й роботодавці, військові тероборони, працівники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, керівники навчальних закладів та співробітники поліції. Щоб повістка вважалася отриманою, адресат має підписати її (підписатися за адресата можуть також батьки, дружина, інші родичі).

Під час вручення повістки документ уже має бути повністю оформленим і заповненим, тобто містити такі дані:

– прізвище, ім’я та по-батькові, рік народження,
– адреса проживання;
– місце роботи;
– вид повістки;
– дата, час і адреса — коли й куди необхідно з’явитися;
– уточнення щодо необхідних документів;
– назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по-батькові керівника центру.

Фото: Олексій Філіппов.

Що буде, якщо не реагувати на повістку?

Якщо людина відмовляється підписувати повістку, то відповідальна особа складає акт про відмову від її отримання, яку направляє до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Якщо не прийти на виклик до центру комплектування без поважних причин — це адміністративне порушення, за яке накладається штраф.

Ухилення від призову за мобілізацією — кримінальне правопорушення, що карається позбавленням волі від 3 до 5 років.

Чому вручати повістки як спосіб покарання порушників громадського порядку — не дуже вдале рішення?

Так, українське законодавство має прогалини. Ним іще не визначено порядок вручання повісток саме у воєнний час, як і не визначене точне місце, де це можна чи не можна робити. Однак повістка — це просто один із усталених державою документів, а не символ прокляття чи покарання.

Негативні стереотипи щодо військової служби Україна отримала у спадок від Радянського Союзу, де реальність зачасту підтверджувала негативні очікування. І якщо Росія як спадкоємиця СРСР залишається місцем, де військовослужбовці і мобілізовані є «витратним матеріалом», то в Україні військова служба — шанована праця на користь всього суспільства.

Тому вручення повісток як покарання нівелює внесок усіх добровольців, що стали на військовий облік під час російсько-української війни.

Фото: Полк «Азов».

«Таке покарання знецінює щоденний ризик тисяч хлопців і дівчат, які добровільно пішли боронити країну. Всі ці «п’яні» повістки лише знецінюють їхній героїзм, перетворюють армію на покарання. Будь ласка, годі лякати повістками і радіти таким покаранням».

Олександр Тодорчук, підприємець, громадський діяч, доброволець

Сучасна й ефективна армія, особливо під час війни — та, де цінують кожне життя, а також внесок, майстерність і мотивацію кожного воїна. Мотивовані й навчені люди краще використовують свій ресурс, саме їм довіряють в користування новітнє озброєння, якого все більше отримує Україна від країн-партнерок. Також до лав української армії приєднується багато іноземних добровольців, захоплюючись рівнем вишколу та незламним бойовим духом українських захисників і захисниць.

Фото: Marko Djurica для Reuters.

«Під час війни з Росією українська армія потребує мобілізаційного ресурсу. Водночас в Україні достатньо свідомих громадян, які приходять у територіальні центри комплектувань і заявляють про бажання виконувати свій конституційний обов’язок і захищати державу».

Олексій Громов, заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ

Такі історії можуть демотивувати людей, які вже воюють або тільки отримують повістки у звичайному порядку, адже для них служба — це не просто зобов’язання, а почесний обов’язок.

Фото: Полк «Азов».

«Це дискредитує саму армію і явно не мотивує багатьох служити. Дивлячись на системні спроби покарати повістками, люди думають: «А я за що? Я ж нічого поганого не зробив, чи не так?». І це явно не той меседж, який потрібен Україні в інформаційному просторі».

Борислав Береза, український політик і блогер

Як тоді карати порушників?

Якщо є склад злочину або порушення — накладанням адміністративної або кримінальної відповідальності відповідно до чинного законодавства.

Фото: Олексій Філіппов.

Натомість армія повинна залишатися місцем, в якому цінують мотивацію, громадянську позицію і вміння захисника та захисниці. Лише протягом останніх місяців повномасштабного вторгнення українські сили оборони демонструють чудеса протистояння так званій «другій армії світу», що в рази переважає за кількістю живої сили, техніки і боєприпасів. Бути в лавах українських захисників — почесно. Ними захоплюється весь світ, а найбільше мають захоплюватися та підтримувати українці.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Людмила Зеленко

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Автор обкладинки:

Дмитро Козацький

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією