Як вдягаються українці на зимові свята

21 грудня 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Хутряні маски, протигаз і дзвоники — українці яскраво й вигадливо наряжаються на зимові свята, особливо на Різдво й Маланку. До цих зимових наряджань готуються заздалегідь, часом майже весь рік. Кожен регіон має свої особливості, зокрема карнавального дійства Маланки. До прикладу, в селі Белелуя на Галичині маланкарський Ведмідь замість маски вдягає протигаз. За словами місцевих, до Другої світової війни маски були хутряними. В повоєнні ж часи один ветеран нібито приніс протигаз на Маланку. Відтоді їх використовують як маски для Ведмедів через схожість із формою ведмежої морди. Та хай як українці відзначають зимові свята, всіх їх об’єднує одне — бажання зробити цей період особливим, таким, що гуртує різні покоління й береже спільні цінності.

Зібрали для вас фотодобірку святкових костюмів із різних куточків України. Можливо, котрийсь образ надихне й вас на віднайдення та збереження традицій вашого регіону.

Більше про те, як українці святкують Різдво та Маланку, читайте в матеріалах на нашому сайті, дивіться відео на ютуб-каналі Ukraїner, а також замовляйте нову книгу «Різдво та Маланка» на сайті нашої крамнички.

Маланка. Пістинь

Фото: Христина Кулаковська.

Вечорниці на Андрія. Київ

Софія та Степан Андрущенки, музиканти молодіжного фольклорного гурту «ЩукаРиба». На дівчині — копії давніх українських прикрас.

Фото: Христина Кулаковська

«Цигани» в Поповій Греблі. Поділля

Свято Маланки в Поповій Греблі називається Циганами, а маланкарські гурти — «циганськими сім’ями». Маланкою тут наряджають маленьких хлопчиків.

Фото: В’ячеслав Ратинський.

У руках Старий тримає файду — батіг із шайбою на кінці. Нею персонажі дражняться чи бешкетують із перехожими.

Фото: В’ячеслав Ратинський.

«Ірод» у Комаровому. Полісся

Чорт вбраний у хутряний костюм і маску. Ліворуч від нього хлопець у ролі Жида, а позаду — Воїни.

Фото: Світлана Чуруброва.

Водіння Кози в Козубівці. Полтавщина

Жінка в костюмі Кози, підперезана червоним плетеним поясом.

Фото: Дмитро Бартош.

Похід Маланки в Белелуї. Галичина

Костюми Ведмедів, пошиті з перевесел — скручених у вузол жмутів висушеної осоки. Перевеслами обшивають основу — комбінезон (або штани), куртку та шапку. Головні убори Ведмедів прикрашені квітками, різними в усіх частинах села.

Фото: Артем Галкін.

Чорт вбраний у синій робочий комбінезон і обмотаний ланцюгами із дзвониками. Ззаду до костюма кріпиться чорний хвіст, а до маски пришиті роги.

Фото: Артем Галкін.

Маланкарський театр в Іспасі. Буковина

Чорт вбраний у поліський стрій і дерев’яну саморобну маску, в руках тримає дуду («козу») — традиційний український духовий інструмент.

Фото: Юрій Стефаняк.

Чорт тримає вила, якими підкидає дівчат і штрикає перехожих. Яскрава торбина через плече — гуцульська тайстра.

Фото: Юрій Стефаняк.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Дарина Мудрак

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Авторка обкладинки:

Христина Кулаковська

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією