Reakcja artystów ukraińskich na wojnę rozpoczętą przez Federację Rosyjską. Część 3

Share this...
Facebook
Twitter

W swoich miastach i wioskach Ukraińcy odważnie stawiają opór wrogowi. Osoby starsze gołymi rękami zatrzymują czołgi, ukraińscy rolnicy zabierają do swoich gospodarstw trofea wojskowe, setki wolontariuszy niemal przez całą dobę pomagają jak mogą armii i cywilom, a gdzieś w schronach rodzą się dzieci. To wszystko jest naszą historią, którą codziennie w swoich pracach ilustrują artyści.

Ofiarność i odwaga Ukraińców broniących swojej ziemi wzbudziła podziw projektanta z Republiki Kosowa, Valdeta Hajdari. Stworzył on czcionkę, którą na cześć Prezydenta Ukrainy nazwał Zelensky Stencil. Anglo- i ukraińskojęzycznej wersji czcionki mogą używać wszyscy. Sam autor przyznaje, że jako osoba z Kosowa dobrze wie, co znaczą wojna, opór, ucieczka z domu i status uchodźcy.

Wolności tuszonką nie kupisz! Ilustracja: Bright Arts

Ilustracja pokazuje Ukraińców, którzy w swoich miastach i wioskach gołymi rękami zatrzymują czołgi wroga. Ilustracja: Iryna S. (@i.re.nee)

Wynocha z mojego miasta Obrona terytorialna Obrona terytorialna — żołnierze, cywile i grupy wojskowo-cywilne, które przeciwdziałają zagrożeniom wojennym, bronią cywilów i obiektów infrastruktury. Ilustracja: Варвара Перекрест (Illustration Playground)

W chuj. W pizdu. Ilustracja: Maksym Pałenko

Ilustracja: Oleg Gryshchenko

Ilustracja: Oleg Gryshchenko

Ukraińscy rolnicy zabierają do gospodarstw trofea wojskowe. Ilustracja: Oleksandr Grekhov

Nie bójcie się, to korytarz humanitarny. Ilustracja: Oleksandr Grekhov

Charków w ogniu gniewu. Ilustracja: Sophia Suliy

Ukraińska Madonna. Ilustracja: Sophia Suliy

W pełnowymiarowej wojnie, którą rozpoczęła Federacja Rosyjska, każdy Ukrainiec walczy na swoim froncie. Ktoś zgłosił się na ochotnika do Sił Zbrojnych Ukrainy, ktoś stawia opór w ramach obrony terytorialnej, a ktoś inny jest wolontariuszem w organizacji pomocy humanitarnej, ratuje zwierzęta lub pomaga w funkcjonowaniu miast i wiosek. Ukraińscy ilustratorzy od pierwszego dnia wojny pokazują w swoich pracach naszą nową rzeczywistość. Robiąc to, na swój sposób podtrzymują ducha walki i wyśmiewają wroga.

Ilustracja: Iryna S. (@i.re.nee)

Chcę mieć: — laptopa (skreślone) — Javelina. Ilustracja: @maliunok

Serce Ukraińca. Ilustracja: Aliona Żuk

Ilustracja: Oleg Gryshchenko

Nigdzie nie będziemy się rozjeżdżać. Jesienią nie będzie już u nas zrusyfikowanych miast. Ilustracja nawiązuje do znanej wszystkim Ukraińcom piosenki „Вона” (po polsku „Ona”) zespołu „Płacz Jeremiji”. Fragment tekstu brzmi: „A niedługo przyjdzie jesień i wszyscy rozjedziemy się do zrusyfikowanych miast”. Ilustracja: Ołena Pawłowa (@kit_inzhyr)

[Wołodymyr Zełenski] — W czym mogę Wam pomóc? Ilustracja: @maliunok

Ilustracja: Maksym Pałenko

Esteśmy odpowiedzialni za tych, których oswoiliśmy. Ilustracja: Bright Arts

Niech żyje Ukraina. Ilustracja: Aliona Żuk

Mariupol to ukraińskie miasto, które okupanci najwyraźniej postanowili po prostu zetrzeć z powierzchni ziemi wraz z ludźmi, którzy tam pozostali. Pozostaje pod nieprzerwanym ostrzałem od pierwszego dnia pełnowymiarowej wojny. To właśnie tutaj miały miejsce okrutne zbrodnie Rosyjskiej Federacji przeciwko ludzkości: 9 marca ostrzelano szpital położniczy, a 16 marca zrzucono bombę na Teatr Dramatyczny, gdzie w schronie bombowym ukrywały się przed ostrzałem setki cywilów. W mieście nie ocalał już praktycznie żaden budynek.

Dziś Mariupol stoi na skraju katastrofy humanitarnej. Ale na przekór wszystkiemu stoi jako miasto-bohater. Ukraińscy artyści, ramach wparcia i solidarności z mieszkańcami Mariupola, tworzą ilustracje i plakaty dokumentujące okrucieństwa Federacji Rosyjskiej i jej sojuszników.

Ilustracja: Oleksandr Grekhov

Dzieci (po rosyjsku). Ilustracja: @vsyonormalno.jpg

Ilustracja: Mari Kinovych

Mariupol. Marzec 9.2022. Napis na rakiecie: Za pokój. Ilustracja: Ludmila Shevchenko

Mariupol Schron. Ilustracja: Oleksandr Grekhov

Ilustracja: Bogdana Davydiuk

Ocalcie cywilów Mariupola. Ilustracja: Ksenia Igolkina

Mariupol. Ilustracja: Mariia Zhuravel

Ilustracja: Oksana Drachkovska

Zamknijcie niebo Szpital położniczy Mariupol 09.03.2022. Ilustracja: Mikhailo Petrusiak

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Ania Jabłuczna

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Katarzyna Gach

Alina Makrova

Śledź ekspedycję