Фото: АР.

Як зберегти цифрові дані про себе й близьких: інструкція

6 листопада 2023
Share this...
Facebook
Twitter

Соцмережі дозволяють зберігати зв’язок на значних відстанях, зокрема з рідними, які перебувають на фронті. Проте одного дня цей зв’язок може обірватися, а через політику соцмереж щодо приватності користувачів родичам загиблих або зниклих безвісти складно отримати доступ до сторінок близьких людей. Тому українцям варто попіклуватися про те, щоби спогади про них — фотографії, відео, публікації — не виявилися замкненими за стінами паролів. Розповідаємо, як діяти, щоб не втратити цифровий спадок.

В Україні цифрова спадщина не регулюється законом, окрім випадків, коли її прямо прописують у заповіті. Згідно зі статтею 1236 Цивільного кодексу України, заповідач може самостійно регулювати обсяг своєї спадщини — тобто внести в заповіт її всю або лише частину. Це стосується й цифрової спадщини, яку також можна додати до заповіту — наприклад, логіни й паролі від сторінок у соцмережах або свої акаунти. Утім, не всі українці знають про таку можливість, і часто сторінки загиблих людей, до яких немає доступу, перетворюються на акаунти-привиди в мережі. 

Щоб уникнути цього, кожен із нас може потурбуватися про долю власного цифрового спадку. Це допоможе спадкоємцям наших облікових записів розпоряджатися нашими даними після смерті, зокрема вберегти їх від зловмисників і не дати їм загубитися в мережі. Пояснюємо, які ще є способи надати доступ до своїх облікових записів близьким і рідним або як вони можуть отримати його самостійно. У матеріалі наведені найбільш популярні й найбільш чутливі щодо особистих даних платформи.

Google

Найпростіший спосіб передати свої акаунти близьким — це надати їм логін і пароль до них. Для цього можна скористатися функцією збереження паролів у браузері Google Chrome — Google Password Manager. Щоб рідні змогли переглянути збережені паролі, потрібно надати їм доступ до своєї електронної пошти — це необхідно для підтвердження особи. Якщо хтось спробує передчасно зайти у ваші облікові записи, ви негайно отримаєте повідомлення про це. Тому цей спосіб є безпечнішим, ніж передавання паролів напряму.

Також передати можна і свій обліковий запис у Google — це можна зробити за допомогою менеджера неактивних облікових записів. У ньому можна обрати, як довго Google-акаунт буде зберігатися після періоду неактивності: 3, 6, 12 чи 18 місяців. Також можна визначити до десяти осіб, яких Google сповістить про неактивність вашого облікового запису. Цим людям можна передати доступ до деяких своїх даних, і вони матимуть три місяці, щоб їх завантажити.

У разі, якщо користувач не скористався послугами «Менеджера», то рідним, щоб отримати дані загиблої людини або закрити обліковий запис, потрібно заповнити спеціальну форму запиту й надати необхідні документи: довідку про смерть, посвідчення особи, персональні дані загиблої людини. Усе має бути англійською мовою.

Apple

Власники iOS можуть додавати спадкоємця (одного або кількох) для свого ідентифікатора Apple ID. Додати спадкоємця й створити для нього ключ доступу можна в налаштуваннях, у розділі «Спадкоємець» («Пароль і безпека»). Щоб отримати доступ до облікового запису, спадкоємцю крім ключа доступу потрібно буде мати також свідоцтво про смерть людини, чиї цифрові дані хочуть отримати. Щоб отримати доступ до облікового запису померлої людини, потрібно надіслати запит.

Спадкоємець матиме доступ до цифрових даних (фото iCloud, нотатки, пошта, файли з iCloud Drive тощо) упродовж трьох років від дати схвалення першого запиту на створення облікового запису спадкоємця. Після цього обліковий запис буде видалено назавжди. 

Також спадкоємець отримає доступ до паролів, збережених до акаунту за аналогією до менеджера паролів у Google, через «Налаштування», а потім «Паролі». Тобто, якщо паролі збережені на пристрої, родичі зможуть отримати доступ до певних соцмереж навіть в разі, якщо ті не здатні самостійно надати його рідним.

Meta (Facebook та Instagram)

Instagram і Facebook керуються суворою політикою приватності й не надають доступу до акаунту після смерті його власника. Єдиний варіант для родичів у такому разі — це видалити сторінку або перетворити її на меморіал. Акаунти, які отримали статус меморіальних, мають позначку «Світла пам’ять» або «Пам’ятаємо». Фейсбук також дозволяє активним користувачам завчасно обрати спадкоємців для свого облікового запису. Вони не зможуть увійти в нього, але матимуть доступ до низки інших функцій: перегляд наявних на сторінці дописів, публікування й видалення пам’ятних постів, зміни основної світлини й обкладинки тощо.

Фейсбук не рекомендуватиме пам’ятний акаунт для інших користувачів соцмережі й не надсилатиме нагадувань про день народження його власника. А інстаграм не рекомендуватиме сторінку померлої людини в розділі «Цікаве».

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Щоб перетворити акаунт померлої людини на меморіал, потрібно подати запит у фейсбуці чи інстаграмі. Те саме треба зробити, якщо потрібно видалити сторінку людини в соцмережах. Це можна зробити за цим посиланням в інстаграмі або за цим — у фейсбуці. У всіх випадках соцмережі просять підтвердження смерті людини. Для інстаграму це свідоцтво про народження та смерть, некролог, а також підтвердження від місцевого органу влади про те, що ви є законним представником померлої особи. Для фейсбуку — один документ, що підтверджує повноваження (довіреність, свідоцтво про народження, заповіт або лист про спадок) й один документ, що підтверджує, що ваша близька людина померла (некролог чи меморіальна дошка з короткою довідкою про людину).

Фейсбук також дозволяє користувачам обрати варіант видалення сторінки після смерті — це можна зробити в налаштуваннях профілю. Щойно родичі або близькі сповістять фейсбук про те, що користувача не стало, платформа видалить його основний профіль, а також додаткові профілі за наявності.

Telegram

Цей месенджер є одним із найбільш популярних серед українців. Команда Ukraїner не рекомендує користуватися телеграмом через російське походження месенджера й відсутність гарантій, що дані користувачів захищені. Проте, оскільки в багатьох людей уже є акаунт у месенджері, розповідаємо, як зберегти свої дані там.

Фото: Chris Ratcliffe.

Телеграм дозволяє ввімкнути функцію автозавантаження даних, за допомогою якої всі медіафайли з месенджера завантажуватимуться на телефон. Також контент можна завантажити за допомогою експорту даних. Зробити це можливо лише з версії Telegram для комп’ютера. Щоб зберегти необхідні дані, потрібно в меню «Параметри» обрати «Експорт даних із Telegram». А щоб експортувати інформацію з конкретних чатів, потрібно зайти в меню цього чату й натиснути «Експортувати історію чату».

В iOS для виконання цих функцій необхідно користуватися додатком Telegram Lite. Це дозволить зберігати обрані чати на персональному комп’ютері.

Також у Telegram можна самостійно обрати, коли потрібно видалити обліковий запис: через 1, 3 чи 6 місяців або через рік після неактивності.

X (Twitter)

У соцмережі Х не можна призначати спадкоємців, як у фейсбуці чи інстаграмі, а також обирати, за який період після неактивності сторінка в Х має бути видалена. У травні 2023 року власник соцмережі Ілон Маск повідомив, що в Х почнуть видаляти акаунти, які були неактивними впродовж кількох років.

Щоб не втратити доступ до сторінки в Х, можна завчасно передати своїм близьким логін і пароль до неї. Також соцмережа дозволяє заархівувати дані з власної сторінки. Для цього в налаштуваннях профілю потрібно обрати опцію «Завантажте архів своїх даних». Після підтвердження особи необхідно натиснути «Надіслати запит на інформацію». Коли архівовані дані стануть доступні, ви отримаєте повідомлення в застосунку або на електронну пошту, після чого їх можна буде отримати в розділі «Завантажити дані» в налаштуваннях.

Inheart: зберегти спогади про близьких

Нова безкоштовна українська платформа, що з’явилася у жовтні 2023 року, дозволяє зберегти спогади про загиблих: листи, фотографії, відео тощо. На платформі можна створити сторінку пам’яті про померлу людину, де буде основна інформація про неї, а також спогади, пов’язані з людиною. Тоді сторінкою можна поділитися з друзями й близькими, щоб вони також могли поповнити її власними спогадами. Також на могилі можна розмістити QR-код, який дозволить швидко отримати доступ до створених на Inheart цифрових спогадів.

Збереження цифрової спадщини людини важливе не лише тому, що це дозволяє розпоряджатися її даними після смерті. Це також спосіб для рідних і близьких зберегти спогади про померлу людину, щоб могти повертатися до них у моменти скорботи чи радості, ніби до світлин у фотоальбомах, і ділитися ними з іншими членами родини й близькими друзями.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Олександра Ховрак

Редакторка тексту:

Аліна Заболотня

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Графічний дизайнер:

Арсен Шумейко

Координатор напрямку партнерств:

Мар'ян Манько

Координаторка напрямку продюсингу:

Марина Мицюк

Координаторка напрямку досліджень,

Координаторка текстового напрямку:

Яна Мазепа

Координаторка сценаристів:

Карина Пілюгіна

Координаторка операторів:

Ольга Оборіна

Координатор фотографів:

Юрій Стефаняк

Координатор режисерів монтажу:

Микола Носок

Координаторка транскрибаторів,

Координаторка субтитрувальників українськомовної версії:

Олександра Тітарова

Головна копірайтерка:

Дарина Мудрак

Координаторка контент-менеджерів:

Катерина Юзефик

Координаторка напрямку дизайну:

Катерина Пташка

Керівниця з маркетингу та комунікацій:

Тетяна Франчук

Координаторка маркетингу:

Дарина Іванова

Координаторка соцмереж:

Анастасія Гнатюк

Спеціаліст із реклами та аналітики:

Владислав Іванов

Менеджер із комерційних партнерств:

Олексій Оліяр

Операційна менеджерка:

Людмила Кучер

Фінансова спеціалістка:

Катерина Данилюк

Руслана Глушко

Бухгалтерка:

Наталія Тафратова

Катерина Смук

Анна Костюк

Юрист:

Олександр Лютий

Архіваріуска:

Вікторія Будун

Слідкуй за експедицією