Zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej w czasie wojny na pełną skalę

Share this...
Facebook
Twitter

Mimo informacji władz rosyjskich, że ludności cywilnej nic nie zagraża, okupanci atakują budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną. Wskutek tego cierpią niewinni ludzie, wśród ofiar są także dzieci. Zbieramy fakty dotyczące zbrodni wojennych przeciwko ukraińskiemu narodowi, za które odpowiedzialność ponosi Federacja Rosyjska.

Od rana 26 lutego ukraiński Minister Ochrony Zdrowia Wiktor Liaszko powiadomił, że wskutek ataku Rosji na Ukrainę na pełną skalę zginęło 198 Ukraińców (w tym 3 dzieci), rannych — 1115 (w tym 33 dzieci).

Zdjęcie: Emilio Morenatti dla AP

Na skutek walk w Kijowie wybuchł pożar w dwóch wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych:
na ulicy Koszycia, jak również na prospekcie Łobanowskiego. Są ranni, a także osoby w ciężkim stanie.
W dzielnicy Obołoń w Kijowie rosyjski czołg celowo wjechał w samochód cywilny. Kierowca w ciężkim stanie trafił na oddział intensywnej terapii.

Podczas napadu rosyjskich wojsk na miasto Worzel, znajdujące się pod Kijowem, odłamki amunicji trafiły w przedszkole, w którym przebywało 50 dzieci. Dzieciom i personelowi nic się nie stało.

Zdjęcie: Aris Messinis dla AFP

Pod ostrzał „uraganami” (wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa) w Ochtyrce na Sumszczyźnie trafiły dzielnica mieszkalna, schrony i przedszkole. Są ofiary śmiertelne i ciężko ranni, w tym dzieci.

Rosyjskie pociski trafiły w charkowskie Centrum Krwi oraz jedną z instytucji edukacyjnych. Są ofiary wśród ludności cywilnej.

Siły Zbrojne Rosji wystrzeliły serię pocisków artylerii rakietowej zadanych systemem „Smiercz” w kierunku dzielnic mieszkalnych Mariupola. Wśród ludności cywilnej są ofiary śmiertelne i ranni.

Zdjęcie: Umit Bektas for Reuters

Share this...
Facebook
Twitter

Zdjęcie: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

Zdjęcie: Alex Lourie

Share this...
Facebook
Twitter

Wskutek ostrzeliwania na Donieczczyźnie ucierpiały szpitale w miastach Czasiw Jar i Wuhłedar, jak również ulice z budynkami mieszkalnymi w Wołnowasze.

Według słów Rosjanina, który trafił do niewoli pod Charkowem, rosyjskie wojsko wydaje rozkazy, by strzelać do cywilnej ludności Ukrainy.

Według danych Ministerstwa Ochrony Zdrowia (ukr. МОЗ) z wieczora, 27 lutego 2022, rosyjscy okupanci zabili 352 cywilów — wśród nich szesnaścioro dzieci

W nocy 27 lutego rosyjscy okupanci ostrzelali miasto Wasylkiw w pobliżu Kijowa. Szczególne ucierpiał budynek przedszkola z internatem.

Zdjęcie: Alex Lourie

Wojska rosyjskie uderzyły także w osiedla na przedmieściach Kijowa, Buczy i Trojeszczyni (na północ od stolicy). Mieszkańców bloków ewakuowano, są ranni.

Zdjęcie: Jewhen Małolietka

Share this...
Facebook
Twitter

Zdjęcie: Jewhen Małolietka

Share this...
Facebook
Twitter

W Kijowie grupa rosyjskich dywersantów strzelała do rodziny z trójką dzieci. Rodzice i jedna z córek zginęli na miejscu, pozostała dwójka jest w ciężkim stanie.

Pod Chersoniem okupanci ostrzelali karetkę pogotowia transportującą rannych. W wyniku ostrzału są ranni i zabici.

Zdjęcie: Aris Messinis

Podczas ostrzału przez rosyjskie wojska w pobliżu Mariupola zginęło i raniono cywilów pochodzenia greckiego. Wśród ofiar znalazło się dziecko.

Okupanci zajmują się szabrownictwem i grabieżą cywilów.
W Berdiańsku zastrzelono mężczyznę, który nie chciał oddać swojego telefonu na potrzeby żołnierza Rosyjskiej Federacji.

Postępowanie wojsk Federacji Rosyjskiej to zbrodnia wojenna, która klasyfikuje się jako zbrodnia międzynarodowa i podlega pod Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera,

Redaktor naczelny:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Natalia Ponediłok

Kateryna Łehka

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Śledź ekspedycję